Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí. Kdy ale nedostanete ani korunu?

Analýza
Zkuste chvíli vzpomínat: Padlo někdy, když jste sjednávali novou pojistnou smlouvu, slovo výluky? Ne když jste se zprostředkovatelem klábosili o cestování po železnici, ale v souvislosti s tím, na co všechno se smlouva nevztahuje.
Potápění s přístroji do hloubky více než deset metrů či potápění se žraloky, se kterým se můžete setkat třeba ve Spojených arabských emirátech v největším obchodním centru na světě Dubai mall, jsou za příplatky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Redakční tip zní „nepadlo“. Na výlukách z pojištění sice není nic tajného ani principiálně špatného, pojišťovny se jimi ale nechlubí rády. Určitě zní lépe výčet situací, ve kterých se pojišťovna postará například o splátky vaší hypotéky, než těch, ve kterých nedostanete ani korunu. Tím sympatičtější je počin Uniqa pojišťovny, která se rozhodla upozornit právě na takové situace, kdy může být problém s výplatou pojistného plnění.

Vzhledem k tomu, že letní turistická sezóna je v plném proudu, soustředila se na cestovní pojištění. Podle ní je třeba myslet především na to, že cestovní pojištění slouží pro nahodilé události kryté ve smlouvě, nikoli pro takové, na jejichž vzniku se klient vědomě podílí, případně jdou nad rámec běžného sjednaného krytí.

„Uniqa proto chce transparentně upozornit na hlavní případy výluk z pojištění, s nimiž se v praxi setkává, aby se zákazníci vyhnuli nepříjemným zjištěním a potížím,“ píše ve své tiskové zprávě.

Alkohol a návykové látky

Požití alkoholu či návykových látek má na pojistné plnění při pojistné události zásadní vliv. Pokud totiž událost nastane v příčinné souvislosti (požití způsobilo její vznik, popřípadě zvětšilo vzniklou škodu, pozn. aut.), může dojít k podstatnému snížení či zamítnutí výplaty pojistného plnění (podle míry vlivu).

PSALI JSME:
Alkohol a léky za volantem pojišťovny neodpouštějí

Jde o porušení základní preventivní povinnosti klienta stanovené v pojistných podmínkách. Pojišťovna postupuje v souladu s doloženými fakty (například z lékařské zprávy, policejního záznamu o události, popřípadě pitevní zprávy apod.).

„Bohužel jsme zažili řadu nepříjemných situací, kdy jsme byli nuceni odmítnout výplatu pojistného plnění. Stalo se tak například v souvislosti s utonutím klienta v moři během nočního večírku na pláži po velké konzumaci alkoholu.

Anebo s pádem turisty z výšky v době, kdy byl pod vlivem omamných látek v zemi, kde jsou běžně dostupné. Takové prázdninové zážitky bohužel mohou skončit tragicky, a navíc i oprávněným odepřením pojistného plnění,“ varuje Eva Trajboldová, manažerka pojištění osob Uniqa pojišťovny.

Aktivity s vysokou mírou rizika

Běžný rekreační sport je v rámci cestovního pojištění Uniqa krytý. Také zážitkové aktivity, jaké si člověk fakultativně zakoupí v dovolenkové destinaci u odborné certifikované firmy, jako například jízda na „banánu“ nebo vodním skútru či vodní lyže. Pokud jsou však adrenalin nebo rizikové sporty hlavním účelem cesty, je zapotřebí se na ně připojistit.

PSALI JSME:
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění

K takovým patří výpravy do hor s nadmořskou výškou nad 3 000 m, těžší trasy via ferrata, rafting na obtížně sjízdných řekách, přístrojové potápění, zaoceánský jachting, jeskyňářství, dálkové plavání, paragliding apod. Pojistná ochrana pro takové rizikové aktivity vyžaduje speciální připojištění se specifikací konkrétní činnosti, samozřejmě proti přirážce.

„Pro pravé adrenalinové šílence jsou sporty jako běh s býky, konaný ve španělské Pamploně, base jump – skok z pevných objektů s padákem – nebo možná trochu překvapivě i jízda na hoverboardu.

Tyto extrémní sporty pojišťovny nepojistí, jejich provozování je totiž vysoce rizikové. Třeba base jumping patří ke sportu s vysokým množstvím zaznamenaných úmrtí,“ upozornil před časem Filip Hubený, analytik neživotního pojištění Broker Consulting. Samostatnou kapitolou, které je třeba věnovat více pozornosti, je podle něj potápění.

„Takovou běžnou aktivitou je šnorchlování, které najdete třeba v Egyptě. Potápění s přístroji do hloubky více než deset metrů či potápění se žraloky, se kterým se můžete setkat třeba ve Spojených arabských emirátech v největším obchodním centru na světě Dubai mall, už jsou za příplatky. A třeba jeskynní potápění, které lze zkusit také v Egyptě, nemusí být pojistitelné vůbec,“ varuje Hubený.

PSALI JSME:
Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

Z pojistné ochrany jsou vždy vyloučeny soutěže, závody a tréninková příprava na ně.

Chronické nemoci, těhotenství

Každý by měl preventivně dbát na to, aby zahraniční cestou neohrozil svůj zdravotní stav. Pokud trpí trvalejšími nebo dlouhodobými potížemi, musí tento fakt při sjednání pojištění uvést. Pojišťovna zváží, zda ho může pojistit a za jakých podmínek.

Při šetření vzniklé škody pojišťovna obvykle zjišťuje, jaký byl zdravotní stav klienta před cestou. Zjistí-li, že uvedené obtíže již měl, popř. trpěl chronickými problémy, aniž by o tom při uzavírání pojištění informoval, má právo své pojistné plnění přiměřeně krátit.

Svá omezení má i cestovní pojištění pro těhotné ženy. Obecně lze sjednat pojištění do zahraničí jen do 26. týdne těhotenství. Současně platí, že plnění z pojištění se nevztahuje na chronická rizika s těhotenstvím spojená nebo související, jež byla známa už před odjezdem do ciziny.

PSALI JSME:
Jak si z dovolené nepřivést místo suvenýrů pojistný průšvih

Odpovědnost za škodu na autě nebo jachtě

Půjčí-li si (najme-li si) rekreant na dovolené auto, skútr či plachetnici, měl by se zajímat, zda součástí půjčovného je i pojištění na škody a újmu na zdraví způsobené těmito prostředky třetím osobám (pojištění odpovědnosti za provoz vozidla/plavidla). Toto krytí není součástí pojištění odpovědnosti v rámci komplexního cestovního pojištění.

Nabízí-li půjčovna pojištění v rámci ceny, je užitečné si zjistit spoluúčast a vymezení tras/komunikací, kde se lze pohybovat. A také zda se mohou řidiči střídat a za jakých podmínek.

Současně nekryje cestovní pojištění ani škody, které rekreant způsobí na zapůjčených vozidlech či plavidlech. Ani na tyto škody se cestovní pojištění nevztahuje, jsou ve výlukách. V případě potřeby je nutné sjednat speciální pojištění (například pojištění kauce).

Mazlíček na dovolené

Z běžného cestovního pojištění pro turisty nelze nárokovat úhrady uskutečněné kvůli spolucestujícím psům, a to ani z rodinného tarifu.

PSALI JSME:
S autem si v cizině půjčujete i starosti

Zvířata je nutné pojistit na cestu zvlášť. Z jejich cestovního pojištění lze uplatnit náklady na akutní zdravotní péči v zahraničí vzniklé po úrazu nebo onemocněním, případně odpovědnostní nároky třetích osob za škody a újmu na zdraví, kterou pes způsobil.

Tyto nároky na náhradu škody lze na území Evropy zpravidla vypořádat i z platného pojištění domácnosti.

Pojištění sjednané až ze zahraničí

Někdy se stane, že člověk v předodjezdovém zmatku zapomene cestovní pojištění sjednat a vzpomene si na něj až za hranicemi. Samozřejmě lze ho uzavřít i dodatečně z ciziny, je třeba ale počítat s tím, že pojišťovny v takovém případě mají v pojistných podmínkách ustanovení o čekací době sedmi dní od okamžiku vzniku (zaplacení) pojištění.

Stane-li se něco v mezidobí, pojišťovna za škody pojistné plnění nevyplatí. Jedinou výjimku tvoří u Uniqa případ prodloužení pobytu, kdy nové cestovní pojištění pro další dny sjednané v zahraničí navazuje přesně na dosavadní dobu platnosti cestovního pojištění.

PSALI JSME:
Nestihli jste se pojistit před cestou do zahraničí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.