Cestovní pojištění: Češi si letos sjednávají nižší limity

Z interních dat projektu Index24, který sleduje možnosti úspor českých domácností za nejběžnější produkty a služby, vyplynulo, že za cestovní pojištění na dovolenou letos průměrná domácnost utratila 1 817 korun. To je o 23 koruny více než loni, resp. o 1,2 % více. Hlavním trendem této sezóny je však sjednávání nižších limitů.
Podle projektu Index24 je letos zájem o připojištění zavazadel, které si sjednalo 19 procent cestujících. Foto: Depositphotos.com

V minulé sezóně si tři čtvrtiny cestovatelů sjednávaly limit pro léčebné výlohy v minimální výši 7,5 milionu (až neomezený – pozn. red.), letos si takové krytí sjednalo „jen“ 69 % procent klientů pojišťoven. Drtivá většina z nich tak vysoké plnění v případě využití pojistky nepotřebuje, tvrdí odborníci.

„Klienti by měli sjednávat limity cestovního pojištění podle toho, kam míří. Pro Evropu jsou dostatečné léčebné výlohy ve výši čtyř až pěti milionů, mimo Evropu, do Švýcarska a na Island nad pět milionů,“ říká zakladatel finančního srovnávače Porovnej24.cz, Zbyněk Laisek.

Úraz způsobený cizí nebo vlastní vinou se může přihodit kdykoliv. „Ošetření u lékaře nebo případný převoz přitom vyjde v zahraničí na statisícové až milionové částky,“ komentuje Lubomír Piko z online rádce pojištění DOK. „Evropský průkaz cestovního pojištění většinou nepomůže – kromě dalších omezení se ošetření při jeho využití proplácí většinou zpětně a třeba na převoz zpět domů je úplně krátký,“ dovává.

PSALI JSME:
Vyberte si správně pojištění pro vaši cestu

Škoda v zahraničí prodraží dovolenou

Nejpopulárnějším připojištěním této sezóny je podle statistik Indexu24 pojištění odpovědnosti. To zaznamenalo oproti minulému létu nárůst o dvanáct procent, celkově si jej objednalo 48 % lidí. Toto připojištění se vyplatí především rodinám s dětmi, které např. mohou poškodit například hotelové vybavení nebo majetek jiného turisty.

„Děti při svých radovánkách často nechtěně způsobí nějakou škodu. Ta se může hlavně v zahraničí prodražit. Jimi způsobené škody vejdou do tisíců až desetitisíců korun, ale i takové částky dovolenou nemile prodraží. Přitom z cestovního pojištění je lze hradit bez spoluúčasti. Je ale třeba událost důkladně zdokumentovat,“ připomíná tisková mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.

K typickým příkladům škod, které děti způsobí na letní dovolené, podle Svobodové patří shozené vázy nebo zboží z regálu v obchodech, rozbití skleněných výplní dveří, velké znečištění koberců, zničení obrazů a rámů, shození předmětů z balkonu, například na zaparkovaná auta apod.

PSALI JSME:
Co je dobré vědět o pojištění pro cestování s dětmi

Pouhé jedno procento? Pozor na „interní data“

O něco menší zájem – 45 % klientů, meziročně o tři procenta méně – byl o úrazové připojištění. Nejmenší zájem byl podle interních dat projektu Index24 o pojištění storna zájezdu, které prý uzavřelo pouze jedno procento klientů.

Vysvětlením dost dobře může být to, že toto pojištění lidé většinou uzavírají prostřednictvím cestovní kanceláře už při pořízení zájezdu, takže ono jedno procento tvoří ti, kdo si to rozmysleli a uzavřeli „storno“ až po nákupu dovolené s pojišťovnou, kterou si sami vybrali (cestovní kanceláře nabízejí obvykle jen jednu pojišťovnu – pozn. red.).

„Pojištění storna zájezdu je poměrně oblíbenou součástí cestovního pojištění,“ potvrzuje pojistný analytik společnosti Broker Trust Dušan Šídlo. Podle dlouhodobých statistik si pojištění storna pořizují až dvě třetiny Čechů. Z toho mimo jiné pro finanční srovnávač plyne, že vycházet pouze z „interních firemních čísel“, aniž jsou zasazena do širšího kontextu, může být ošidné.

PSALI JSME:
Není úraz jako úraz. Aneb když máte letět k moři s nohou v sádře

Odlišit se od konkurence. Jak na to?

Podle projektu Index24 je letos zájem o připojištění zavazadel, které si sjednalo 19 procent cestujících (meziročně o 2 % více). Stejné procento lidí si sjednalo letošní novinku – připojištění asistence vozidla. Průměrná cena připojištění je 500 korun a vyplatí se hlavně při delší cestě do zahraničí. Výhodou je, že pro majitelé vozidel mají jistotu, že v případě autonehody nebo poruchy vozidla se asistenční služba postará nejen o auto, jeho opravu a případný převoz, ale také o jeho posádku, které zajistí náhradní dopravu a ubytování.

Řada pojišťoven nabízí různé produkty, jimiž se snaží od konkurence odlišit. Na dovolenou se zvířecím mazlíčkem vsadila Česká Pojišťovna, která nabízí možnost pojistit ho pro případ zdravotních komplikací. Direct pojišťovna zase nabízí pojištění na rizikové sporty jen na ty dny, kdy bude klient opravdu sportovat. Ergo pojišťovna přišla s připojištěním letového asistenta.

AXA Assistance letos v červnu prolomila tradiční tabu a jako první pojišťovna v Česku začala svým klientům nabízet připojištění krytí léčebných výloh v zahraničí do výše 0,8 promile alkoholu (výše odpovídá čtyřem pivům či sklenkám tvrdého – pozn. red.), které si mohou sjednat k cestovnímu pojištění. Až dosud všechny pojišťovny na českém trhu v případě alkoholu uplatňovaly výluku – alkohol v krvi pro ně byl důvodem pro to odmítnout proplácet výdaje lékařské ošetření.

PSALI JSME:
Připojistit se dá už i alkohol v krvi. Ale jen na dovolené

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB