Vyberte si správně pojištění pro vaši cestu

Analýza
Léto už propuklo a většina lidí už má jasno v tom, jak stráví svou letošní letní dovolenou. Aktivitám, které budete v létě podnikat, by měl odpovídat nejen obsah vašeho kufru, ale i pojištění, které si na cestu uzavřete. Jaké jsou nejoblíbenější druhy dovolených a jak se na ně správně pojistit?
Potápění je samostatnou kapitolou, které je třeba věnovat více pozornosti. Existuje řada typů potápění dle lokalit či hloubky, s přístroji či bez nich. Foto: Pixabay

„Každý tráví svou dovolenou trochu jinak, proto má rozdílné nároky na to, co by mělo jeho pojištění krýt,“ vysvětluje Jiří Váchal, junior analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

„Cestovní pojištění sjednáte přes internet za pár minut, mezi produkty jsou často ale zásadní rozdíly. Rozhodně se tedy vyplatí nechat si na jejich porovnání více času. Když se neseznámíme s podmínkami, můžeme být později při nárokování plnění nemile překvapeni,“ doplňuje pojistný analytik společnosti Broker Trust Dušan Šídlo.

Rodinná dovolená u moře

Prvenství mezi turistickými destinacemi, kde Češi nejraději tráví letní dovolenou, drží Chorvatsko, dále Itálie a Slovensko. Jsou v dojezdové vzdálenosti, a proto na ně Češi vyráží autem, a to až ve třech čtvrtinách případů. Pokud také plánujete zahraniční cestu s vlastním vozem, je dobré auto vybavit havarijním pojištěním.

Zatímco povinné ručení kryje škodu způsobenou na cizím voze, havarijní zaplatí opravu vašeho auta. Pokud z nějakého důvodu nechcete smlouvu na celý rok, v nabídce vybraných pojišťoven najdete i krátkodobé pojištění. Jejich délka se pohybuje od 14 dní do tří měsíců, ale počítejte s tím, že vůz bude muset kvůli pojišťovně doložit fotodokumentaci. Navíc je sazba za krátkodobé pojištění několikanásobně vyšší. Krátkodobé pojistky poskytují jen některé pojišťovny, ceny se vyplatí porovnávat a také je nezbytné si pečlivě pročíst pojistné podmínky.

Obzvlášť při cestování s dětmi je důležitá asistenční služba. Nehoda nebo porucha vozu vás může uvěznit na dlouhé hodiny na špatně dostupném místě, což je nepříjemné pro dospělé a pro děti dvojnásob. Bez asistenční služby budete muset shánět odtah, náhradní vůz či opravu na vlastní pěst, a vaše dovolená se může proměnit doslova v horor.

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Zdraví je na prvním místě

I když je pojištění vozu důležité, vždy je na prvním místě lidské zdraví. Pro případ úrazů nebo úmrtí, ale i škod na cizím majetku, je tu již zmiňované cestovní pojištění. Pokud se na dovolené budete „jen“ koupat a užívat si atmosféry přilehlého městečka, stačí vám standardní pojištění s limity krytí léčebných výloh do pěti až deseti milionů korun na osobu.

„Promyslete si, co budete na dovolené podnikat, zda chcete zkoušet vodní atrakce nebo nějakou náročnou túru. Hranice mezi běžnou aktivitou a rizikovým sportem optikou pojišťovny může být velmi tenká. Například vodní atrakce na moři za člunem jsou z hlediska pojištění adrenalinovým sportem, který už základní pojištění nekryje,“ říká makléř Lubomír Piko z online rádce pojištění DOK.

„Každý by si měl zkontrolovat, jaké aktivity mu jeho pojištění kryje. Jednotlivé pojišťovny mají totiž podmínky jiné, neexistuje univerzální seznam. Všeobecně lze ale říci, že čím je sportovní aktivita fyzicky náročnější a nebezpečnější, tím pravděpodobněji bude nutné si ji připlatit. U každé pojišťovny je k dispozici soupis sportů, které jsou za příplatek, a podle toho se můžete rozhodnout, jak si pojištění nastavíte,“ doplňuje Váchal z Broker Consulting.

V podstatě nezbytnou součástí je i pojištění odpovědnosti, které přijde vhod nejen v případě rozbité vázy v obchodě, ale především, pokud někoho zraníte třeba při jízdě na kole.

PSALI JSME:
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění

Za exotikou a pořádnými vlnami

Písek, slunce, pohoda, jízda na skútru exotickou krajinou a pořádné vlny. Taková je ideální představa o surfařské dovolené. Co když se ale něco pokazí a vy si ublížíte? Surfing patří většinou mezi rizikové sporty, cestovní pojištění v základní variantě ho tedy nekryje. Je potřeba uzavřít si pojištění pro rizikové sporty, a to ideálně s neomezeným limitem léčebných výloh.

„Doporučuji si před odjezdem naplánovat, které aktivity budete na své dovolené provozovat. V případě, že uvažujete o provozování rizikových sportů, ale nejste si ještě na sto procent jistí, je dobré si je připojistit dopředu. Některé pojišťovny neuznávají dodatečně sjednaná pojištění v místě cílové destinace, tedy ze zahraničí. Brání se tak případným pojistným podvodům – tedy že pojištění je sjednáno až po pojistné události,“ vysvětluje Váchal.

Pokud se za vlnami vydáte mimo Evropu, ujistěte se, že územním rozsah vašeho pojištění platí pro celý svět. „Pokud si v zahraničí chcete pronajmout auto nebo motorku, mějte na paměti výši spoluúčasti při eventuální nehodě. Na první pohled se to nezdá, ale částky za spoluúčast i při nehodě na skútru můžou být velmi vysoké. Naprosto zásadní je přečíst si důkladně smlouvu o zápůjčce, a to hlavně s ohledem na způsobenou škodu. Protože někdy může půjčovna požadovat náhradu celé způsobené škody nejen spoluúčasti,“ podotýká Piko.

PSALI JSME:
Mezinárodní řidičský průkaz: Za pár minut a velmi slušné peníze už máte papíry k jízdě třeba na Haiti

Poznávání hlubin

Potápění, stejně jako surfing a celá řada dalších trendy sportů, spadají do kategorie adrenalinových aktivit, které je potřeba krýt připojištěním pro rizikové sporty. „Ať už plánujete na dovolené provozovat jakýkoliv sport, vždy se podívejte na podmínky a výluky ze smlouvy dané pojišťovny. Třeba v případě potápění vnímají pojišťovny odlišně potápění přístrojové, volné bez dýchacího přístroje, potápění do větších hloubek i ponor v jeskyni, který je většinou už nepojistitelný,“ říká Piko.

„Potápění je samostatnou kapitolou, které je třeba věnovat více pozornosti. Existuje řada typů potápění dle lokalit či hloubky, s přístroji či bez nich. Takovou běžnou aktivitou je šnorchlování, které najdete třeba v Egyptě. Potápění s přístroji do hloubky více než deset metrů či potápění se žraloky, s kterým se můžete setkat třeba ve Spojených arabských emirátech v největším obchodním centru na světě Dubai mall, už jsou za příplatky,“ uvedl před časem pro portál FAEI.cz analytik Broker Consulting Filip Hubený.

PSALI JSME:
Utopení na suchu? Bez kapky vody v plicích, ale i po hodinách od tonutí

Vysokohorská turistika

V posledních letech je stále oblíbenější vysokohorská turistika typu Via ferrata, za kterou Češi obvykle míří do Rakouska nebo Itálie, ale výjimkou nejsou ani himalájská dobrodružství. Jde o rizikové sporty, které vyžadují speciální pojištění i nastavení krytí léčebných výloh nad deset milionů korun, stejně jako pojistné krytí škod na cizím majetku neboli pojištění odpovědnosti. V případě vážnějšího zranění je zpravidla nutný zásah záchranářů a povolání speciální techniky, které představuje náklady v řádech milionů korun.

Některé pojišťovny také řeší, jak vysoko plánujete být. Například do tří tisíc metrů nadmořské výšky postačuje pojištění v základu. Pro 3 až 5 tisíc metrů je třeba se připojistit a pro treky nad pět tisíc metrů nadmořské výšky už je potřeba najít specializovanou pojišťovnu. Pozor také na speciální limity či dokonce výluky na zásahy horské služby.

„Je dobré si zjistit, do jaké nadmořské výšky je kryto případné zranění v rámci základního pojištění a co je třeba si nechat připojistit. Hranicí může být 3500 metrů, což třeba znamená, že mezi Čechy populární výstup na nejvyšší horu Kanárských ostrovů a i celého Španělska Pico del Teide na Tenerife je třeba si připojistit. Měří totiž 3718 metrů,“ doporučil Filip Hubený.

PSALI JSME:
Nejucpanější města Evropy. V létě je lepší se jim vyhnout

Prodloužený víkend v Evropě

Máte málo dovolené nebo vám povinnosti neumožňují vzít si více volna než jen prodloužený víkend? Možná situaci vyřešíte eurovíkendem, vždyť evropské země nabízejí tolik možností k cestování. I když vyrazíte jen na pár dní a odpustíte si adrenalinové ztřeštěnosti, cestovní pojištění si určitě sjednejte.

„Úraz způsobený cizí nebo vlastní vinou se může přihodit v běžném provozu, při procházce nebo vyjížďce na kole. Ošetření u lékaře nebo případný převoz přitom vyjde v zahraničí na statisícové až milionové částky,“ komentuje Lubomír Piko a dodává: „Evropský průkaz cestovního pojištění většinou nepomůže – kromě dalších omezení se ošetření při jeho využití proplácí většinou zpětně a třeba na převoz zpět domů je úplně krátký.“

Za cestovní pojištění na prodloužený víkend zaplatíte maximálně vyšší stokoruny a v ceně většinou získáte i odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu, ztrátu zavazadel nebo odpovědnost za škodu způsobenou na cizím majetku. Investovat peníze do pojištění se určitě vyplatí.

PSALI JSME:
Stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.