Cestovní pojištění, včetně storna, smolařům zachrání i statisíce

Statisíce Čechů se v létě chystají za hranice svých všedních dní. Mnoho z nich si na vysněnou dovolenou šetří celý rok a nezřídka si musí odepřít jiné požitky, aby byla v jejich finančních možnostech.
Stačí jedno špatné šlápnutí po cestě z práce a sen o kýženém odpočinku se rozplyne jako pára nad hrncem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nikdo nechce myslet na to, že by mohla končit jinak než úsměvem na tváři a telefonem plným fotek. Zákony schválnosti však pracují neúprosně, zrušení zájezdu nebo pobyt v nemocnici v zahraničí jsou nejen nepříjemné, ale také pěkně drahé komplikace, které lze vyřešit nebo alespoň zmírnit pomocí cestovního pojištění.

Cestovní pojištění kryje rizika, která hrozí během cest a dovolených. Jeho základem je krytí léčebných výloh, tedy nákladů na lékařské ošetření v případě onemocnění nebo úrazu.

Na trhu dnes ale najdeme mnohem širší paletu možných připojištění, jako jsou ztráta nebo odcizení zavazadel, odpovědnost za škodu, pojištění rizikových sportů nebo náhrada při zpoždění letadla. Češi v tomto ohledu patří mezi zodpovědné cestovatele, z aktuálního průzkumu KB Pojišťovny vyplývá, že 90 procent turistů jezdí do zahraničí pojištěných.

Cestovko je dnes zcela běžnou součástí zájezdů zprostředkovaných cestovní kanceláří. Ačkoli znamená úsporu časovou, tu finanční nečekejte. Vzhledem k tomu, jak malou poměrnou část z celkové ceny zájezdu samotné pojištění tvoří, málokdo si jeho výhodnost porovnává s nabídkou pojišťoven. Rozdíly však mohou být i v řádu několika stokorun.

U cestovního pojištění sjednaného přímo k zájezdu navíc platí, že limit plnění se může ukázat jako nedostatečný, pokud klient přijde k úhoně v zemích s vysokými cenami ošetření nebo ztratí drahé vybavení. Pojištění je nastaveno univerzálně a nezohledňuje specifické nároky jednotlivců.

„Parametry cestovního pojištění zahrnutého do ceny zájezdu bývají jednotné pro celou produktovou nabídku dané cestovní kanceláře. Takže zatímco pro některý zájezd je zcela dostačující, pro jiný může poskytovat nedostatečné krytí,“ vysvětluje Ondřej Vacek, produktový specialita portálu Top-Pojištění.cz. To samé může platit pro pojištění celoroční, které svým klientům nabízí celá řada bank.

Pokud tedy víte, že máte specifické potřeby, nezbyde vám nic jiného než si pojištění sjednat přímo u některé pojišťovny. Díky webovým srovnávačům si přehled uděláte velmi rychle. U pojištění však více než jinde platí – vybírejte nejen podle ceny, ale zejména podle nabízeného plnění.

Nízké pojistné obvykle značí nízké plnění a pro vás znamená povinnost uhradit náklady na léčbu, přesahující pojistný limit, ze své peněženky. Ceny v některých zemích přitom běžné náklady na léčbu v ČR převyšují i mnohonásobně.

Pojistit lze dnes již celou řadu nenadálých událostí, které nás mohou na dovolené potkat. Jelikož jsou nároky klientů rok od roku vyšší, produkují i pojišťovny nabídky, které se snaží pokrýt co nejvíce potenciálních rizik. A protože máloco je otravnějšího než propršená dovolená, přichází například Generali Česká pojišťovna (GČP) s kompenzací rizik za deštivé dny.

Bude se vztahovat na případy, kdy cestovatelé zažijí dva a více za sebou následující deštivé dny, tedy takové, během nichž byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m2. „V takovém případě za každý deštivý den vyplatíme v rámci pojistné události 500 korun, maximálně pak do limitu pojistného plnění na úrovni 3 000 Kč,“ uvádí Jana Musilová, manažerka cestovního pojištění GČP.

Cestovní pojištění neřeší jen problémy, které se vyskytnou až na samotné dovolené. Stačí jedno špatné šlápnutí po cestě z práce či nemocný kamarád potomka ve školce a sen o kýženém odpočinku se rozplyne jako pára nad hrncem.

Aby případné zrušení zájezdu nebolelo i finančně, je běžnou součástí nabídky pojišťoven storno dovolené. V obvyklých případech se držiteli připojištění vrací kolem 80 procent celkové částky a zbylých 20 procent představuje spoluúčast.

Výjimkou však nejsou ani smlouvy, zajišťující pokrytí celé ceny zájezdu. Ve srovnání s případným propadnutím celé částky je cena za storno pojištění zanedbatelnou částkou, kterou se ale stále mnoho Čechů zdráhá zaplatit.

„Je škoda, že více než polovina lidí se na storno nepřipojistí. Přitom to pro jejich peněženku může být velice bolestivé. Kvůli nemoci dítěte jsme vypláceli 108 tisíc za storno zájezdu, a představte si, že by se tato rodina nepojistila. Další případ jsme měli za 151 tisíc a mohla bych pokračovat,“ nastiňuje případy z poslední doby produktová manažerka KB Pojišťovny Gabriela Trojanová.

Nucené zrušení dovolené na poslední chvíli není přitom žádná neobvyklá událost. Podle průzkumu KB Pojišťovny muselo 17 procent dotázaných Čechů někdy zrušit svou naplánovanou cestu. Nejčastějším důvodem byla nemoc nebo úraz některého z členů výpravy.

Vedle těchto standardních událostí některé pojišťovny nabízejí i speciální typy připojištění, které myslí i na problémy osobního charakteru. „Jde o situace, jako je rozvod, zrušení svatby a svatební cesty, ale dále také obdržení výpovědi z práce, nesložení maturitní či závěrečné zkoušky, závažné onemocnění či úraz mazlíčka,“ dodává Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Pojištění storna se nemusí týkat jen zahraniční dovolené, ale zachrání vám peníze také v případě zrušení rezervace ubytování, letenky či jízdenky, vstupenky na kulturní událost či dětského tábora.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB