Charita v čase adventu: Lepší Vánoce pro děti, které si to zaslouží

Na konci minulého týdne sice skončila tradiční vánoční sbírka v prodejnách Kaufland, která i v letošním roce podpoří Světlušku, veřejnou sbírku Nadačního fondu Českého rozhlasu, pomáhající zrakově postiženým po celé České republice, ale plynule na ni v adventním čase navazují jiné akce a projevy charity a dobročinnosti.
Některé z firem letos podpořily dětské domovy, které dětem umožňují vyrůstat společně s jejich sourozenci, aby nedošlo k přetrhání sourozeneckých vazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Projekt „Daruj hračku“ patří k jedněm z nejstarších v Česku. Od roku 1997 jej organizují zdravotně znevýhodnění manažeři ze společnosti Tango Havlíčkův Brod a od té doby se podařilo splnit na sto tři tisíce přání pro téměř 52 tisíce dětí ze 158 zařízení napříč celou České republikou.

Dárci mohou i letos věnovat vánoční dárky konkrétním dětem podle jejich malovaných přání, jichž se letos v databázi sešlo celkem 4834 od dětí z 69 tuzemských dětských domovů. Dobrovolní se mohou registrovat k plnění vánočních přání v on-line aplikaci Daruj hračku.

„I tento rok mohou dárci využít naší přepravy zdarma, kterou bude možné objednat až do 14. prosince. Balíky lze pohodlně odesílat i z naší široké sítě GLS ParcelShopů. Snažíme se dárcům maximálně vyjít vstříc, a usnadnit jim tak jejich šlechetné rozhodnutí,“ sdělil redakci FAEI.cz ředitel společnosti GLS Česká republika Pavel Včela.

PSALI JSME:
Vánoce bez rodiny: Jak stráví svátky děti a senioři v domovech?

Balíkový přepravce GLS letos již po desáté v rámci projektu bezplatně přepraví dárky pro děti z dětských domovů a ústavů sociální péče – například vloni jeho kurýři rozvezli šest tun dárků v hodnotě 6,17 milionu korun. Letos se do projektu a jeho propagace jako partner nově zapojil i obchodní řetězec Sportisimo, který vloží 15 tisíc letáků do balíků, jež bude ze svého e-shopu rozesílat zákazníkům.

Když jde o vánoční charitu, zdají se být děti v dětských domovech první volbou. Potvrzují to totiž i další adventní aktivity. Například společnost Daikin informovala, že u příležitostí každoroční akce Vánoční strom splněných přání v plzeňském Nákupním centru Borská, která se letos koná již po dvaadvacáté, poputují začátkem prosince dvě čističky vzduchu v hodnotě 28 000 tisíc korun do dvou dětských domovů v Plzeňském kraji.

Jeden z obdarovaných, Dětský domov Trnová, se specializuje na děti předškolního věku ve věku od jednoho roku do šesti let, převážně z větších sourozeneckých skupin. V domově tak dětem umožňují vyrůstat společně s jejich sourozenci, aby nedošlo k přetrhání sourozeneckých vazeb.

PSALI JSME:
Ježíškova vnoučata letos plní přes 20 tisíc přání

Podobně je tomu v Dětském domově Charlotty Masarykové v pražské Zbraslavi, jenž poskytuje péči ohroženým dětem zejména ve věku od jednoho roku do šesti let. V odůvodněných případech ale ústav pomáhá i dětem starším. „Často jde o sourozenecké skupiny či o děti, jejichž osud nebyl ještě vyřešen. Tím se předchází rozdělování sourozeneckých skupin či překládání dětí do dalších zařízení,“ vysvětlila naší redakci ředitelka domova Radka Soukupová.

Dětský domov, pojmenovaný po manželce prvního československého prezidenta, letos získal nečekaný vánoční dar od české poradenské skupiny Apogeo, která se rozhodla věnovat domovu svůj letošní „vánoční rozpočet“. „Věříme, že naši klienti a partneři s námi budou sdílet dobrý pocit z toho, že společně můžeme pomáhat tam, kde je to třeba,“ informoval redakci FAEI.cz Josef Jaroš, většinový vlastník Apogeo Group.

Podle Jaroše poradenská skupina pomáhá dlouhodobě, nejde o jednorázovou aktivitu: „V minulosti jsme již podpořili například Nadační fond Kapka Naděje, neziskovou organizaci Splněná dětská přání či nadaci Divoké Husy, která pomáhá těm, kdo pomáhají.“ Kromě finanční pomoci jsou ale poradci společnosti připraveni poskytnout i své odborné služby neziskovým organizacím „pro bono“.

PSALI JSME:
Češi pomáhají rádi, říká ředitel Nadačního fondu Kapka naděje Jan Fischer

S Nadačním fondem Kapka naděje, která podporuje vážně nemocné děti, se v rámci letošních Vánoc spojila společnost Billa. Každý její zákazník může díky zakoupení designového skla od známé architektky Evy Jiřičné pomoci nemocným dětem trpícím poruchou krvetvorby, nádorovými onemocněními a těm, jejichž léčba vyžaduje transplantaci kostní dřeně. Projekt startuje dnes a potrvá až do konce ledna 2021.

Billa už dříve v letošním roce zaměřila svou pomoc na nemocnice a nemocniční personál. „Nesmíme ale zapomínat na nemocné děti, které často leží v nemocnicích a rodiče za nimi nemohou, například kvůli opatřením spojeným s koronavirem,“ sdělila našemu portálu marketingová ředitelka řetězce Lucie Průšová. „Letos jsme nechtěli investovat do finančně náročných vánočních kampaní, ale raději věnujeme peníze dětem. Rozhodli jsme se spojit s Nadací Kapka Naděje, protože v jejich činnost věříme,“ informovala.

A stranou nezůstávají ani některé tuzemské banky. Například Moneta Money Bank v rámci svého grantového programu na podporu potřebných letos podpořila celkem 42 projektů v objemu 2 850 821 Kč. Původní rozpočet banka nakonec navýšila o finance, které byly letos určeny na interní účely zaměstnanců. Právě oni se rozhodli peníze namísto firemních akcí věnovat charitě. Vloni banka podpořila 33 neziskové organizace, mezi něž rozdělila 1,8 milionu korun.

PSALI JSME:
Banky v Česku vydělávají ročně desítky miliard. Na charitu a dobročinnost ale dávají jen „drobné“

Zavřít reklamu ×
  1. O tohle se v USA starají ti největší boháči. Tady se starají největší boháči akorát jak ještě víc zbohatnout nebo se dostat do vlády a krást státní peníze.Mentalita českého občana odporuje podnikání.Ještě nejsme na „moc peněz“ v kapse dost vyzrálý.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čím moravský rodák Mendel obohatil svět?

Na počátku výzkumu těch nejmenších stavebních prvků života je nesmazatelná česká, či přesněji řečeno moravská, stopa. Letos 20. července je to přesně dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela, nebo chcete-li …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.