Chcete se vyhnout alergiím či zhubnout? Inspirujte se u goril

Jídelníček goril by podle vědců mohl napovědět, jak se vyrovnat s neduhy vyspělého světa, jako jsou například alergie nebo obezita. Ukazuje to společný výzkum českých a amerických odborníků, publikovaný v časopise mSystems.
Gorilí strava může pomoci řešit civilizační choroby. Foto: Pixabay

K snídani třeba sladká kobliha a k obědu řízek s bramborovým salátem. Pro běžného Čecha nic neobvyklého. Naproti tomu ovoce a rostlinná strava – jídelníček goril nížinných. Cílem společného česko-amerického výzkumu sice nebylo přinést další recept, jak jíst zdravě a být fit. Přesto by výsledky bádání mohly být pro „vyspělé“ národy, které holdují tučným pokrmům, nesmírně poučné.

„V budoucnu by nám mohl jídelníček goril a lidí s tradičními způsoby obživy napovědět, jak správně řešit některé zdravotní potíže západní industrializované populace včetně takzvaných civilizačních onemocnění,“ uvedla primatoložka Klára Petrželková z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Gorilí a lidský mikrobiom

Její tým ve spolupráci s americkými experty v čele s Andresem Gomezem z Minnesotské univerzity studoval v chráněných oblastech Dzanga Sangha ve Středoafrické republice podobnost lidského a gorilího mikrobiomu.

PSALI JSME:
Kateřina Cajthamlová: Co nás nejlépe ochrání před nadbytečnými kily?

Mikrobiom představuje soubor všech mikroorganismů v trávicím ústrojí. Podílí se také na vývoji imunitního systému a zasahuje do mnoha funkcí v těle. Jeho složení tedy hraje důležitou roli při rozvoji řady onemocnění – metabolických, alergických, autoimunitních, ale i nádorových či kardiovaskulárních.

Zjistit, jak přesně mikrobiom funguje, by tedy mohlo pomoci při řešení zdravotních obtíží západní civilizace, například i obezity či alergií.

Jak se stravují domorodci

Vědci porovnávali mikrobiom goril nížinných v období dešťů a sucha, a tradičních lovců a sběračů z etnika BaAka, kteří žijí v tropických deštných lesích Středoafrické republiky, a také příslušníků kmenů Bantu, jež se živí převážně zemědělstvím. Střevní mikrobiom studovali ze vzorků stolice pomocí takzvané metagenomiky.

Zjistili, že mikrobiom goril nížinných a lidí žijících tradičním životním stylem v Africe vykazuje podobné znaky v závislosti na jejich potravních zvyklostech – především na konzumaci polysacharidů, mezi něž patří třeba vláknina, která je zásadní pro správné trávení.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

O tom, že mikroflóra primátů a lidí je velmi podobná, se už vědělo dříve. „Nás především zajímalo, jak se mění složení mikrobiomu vzhledem k různým stravovacím návykům goril nížinných a domorodých obyvatel pralesního ekosystému,“ vysvětlila členka badatelského týmu Barbora Pafčo z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Zatímco domorodci živící se lovem a sběrem podle vědců jedí hodně polysacharidů z rostlinné stravy, „západní“ způsob stravy se významně liší, což vede ke změně střevní mikroflóry, což se následně může projevit jako civilizační choroby. O ty se nyní odborníci, ale i laická veřejnost znovu intenzivně zajímají, protože patří mezi nejrizikovější faktory také u covidu-19.

Gorilí koronavirus

Ostatně gorily jsou koronavirem ohroženy podobně jako lidé. Proto se také na jaře 2020 uzavřely v Kongu, Ugandě a Rwandě tamní národní parky, kde žijí tato zvířata. Tamní vlády tak přišly o nemalé peníze ze vstupného od turistů. Například Národní park Virunga v Konžské demokratické republice prodal podle posledních dostupných údajů lístky za více než 19 milionů dolarů za rok.

Ale ani tam, kde parky pro turisty nezavřely, stejně počítali ohromné ztráty. „I když park zůstává otevřený, není v něm skoro ani noha kvůli omezení cestovního ruchu,“ postěžoval si podle deníku New York Post jeden šéf soukromého parku ve Rwandě.

PSALI JSME:
Zdravé stravování neexistuje, říká odbornice na výživu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.