Kateřina Cajthamlová: Co nás nejlépe ochrání před nadbytečnými kily?

Rozhovor
Předvánoční stres a sváteční obžerství vystřídá období úporných turbo-diet. Fitcentra po Vánocích získávají nové abonenty a prodejci potravinových doplňků i detoxikačních koktejlů si mnou ruce. Kateřina Cajthamlová pro portál FAEI.cz řekla, že na zázraky nemusíme čekat, ani za ně platit. Stačí totiž obyčejný úklid, procházka, správná strava a můžeme být fit.
Kateřina Cajthamlová. Foto: Archiv K. Cajthamlové

Blíží se asi nejkrizovější období v roku, co se týče zdravého životního stylu. O Vánocích si často dopřáváme hory jídla a moře alkoholu, mnozí z nás pak řeší přebytečná kila. Dá se tomu zabránit ještě před vypuknutím vánočního hodování?
Z pohledu naší křesťanské kultury se blíží druhé nejvýznamnější církevní svátky roku – svátky, kdy slavíme nový začátek, ohlížíme se za uplynulým rokem a těšíme se na sdílení radosti s rodinou. Jsou to svátky pokoje, světel, dobré vůle a návštěv i charitativních akcí.

To, že se jaksi „scvrkly“ na pouhé přemýšlení o jídle a tlačení se v obchodech při nákupech dárků je spíš vinou obchodníků, než smyslem Vánoc. Pokud bychom se opravdu o Adventu věnovali úklidu a přípravám, omezili maso, jedli jen postní rybu a vyhýbali se alkoholu i sladkostem a chystali vše na ty dva sváteční dny, pak se „nadbytečných kil“ nemusíme bát.

Před Vánocemi se snažíme stihnout všechny své pracovní povinnosti a resty, abychom alespoň během svátků mohli na chvilku vypnout. Pracovní vypětí sílí a mnoho z nás dárky loví na poslední chvíli. Mít čas na cvičení je z říše snů.
V jakékoli roční době si můžeme na sebe udělat čas. Ať už se věnujeme pravidelným procházkám ráno a večer, krátké rozcvičce před snídaní nebo pravidelným běžným denním činnostem, jako jsou chůze do schodů, nošení zátěže na zádech, tanec o víkendu nebo jógové dýchání či plavání po práci. Neměli bychom se jich vzdávat ani v předvánočním období.

PSALI JSME:
Muži sice více sportují, ale každý patnáctý vůbec nejí zeleninu

Existují nějaké zázračné metody či cviky, které se dají zvládnout i během pracovní doby, nastartují metabolismus a připraví naše tělo na vánoční obžerství?
Ve zdravém těle zdravý duch je dodnes pravdivé rčení. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, protahovací cvičení během dne, pauzy po jednotlivých činnostech, uvolnění přetížených svalů a dobré plánování činností pomáhají jako prevence únavy i bolesti zad.

Mnozí z nás se vrhají do náruče detoxikačních koktejlů v domnění, že je ochrání před kily i chorobami. Dá se na tyto „zázraky“ spolehnout, nebo jsou zázračné nápoje jen úspěšným marketingovým trikem obchodníků?
Co se „detoxikačních koktejlů“ týče, měli bychom je vždy konzultovat s lékařem. Představa, že nás zbaví nějakých blíže nespecifikovaných „toxinů“ je legrační, ale hezky to zní a dobře se to prodává. Spoléhat na zázraky není moc novodobá strategie. Před nadbytečnými kily nás lépe ochrání omezení alkoholu a toxinů, které vdechujeme tabákovým kouřem.

PSALI JSME:
Američané klikají na diety stejně slepě jako na sex

Často chceme příslovečné koláče bez práce. Nadbytečná kila pak řešíme třeba lymfatickými masážemi.
Manuální lymfodrenáž je určitě účinná tam, kde potřebujeme rozproudit lymfatický systém – ať už jde o obličej a dekolt, nebo o masáže kůže na celém těle i nohou. Měla by být prováděna jemně. Je dobré, aby nám ji doporučil lékař a abychom absolvovali alespoň deset procedur. Kombinovat ji s otužováním, za což považuji sprchování vlažnou, či chladnou vodou, nošením dobře padnoucího a neškrtícího oblečení a péčí o cévy a krevní tlak, také neuškodí.

Dá se tomu věřit, nebo jde jen o vyhazování peněz z okna?
Aktivní pohyb pomáhá rozproudit krev a svaly „masírují“ lymfatické cévy zevnitř zejména při chůzi a plavání. Pomáhá i správné brániční dýchání a vyvážená netučná strava. Ale to vše všichni víme, že? Takže pokud spoléháme jen na masáže, děláme chybu. Je to sice účinná, ale dlouhodobě nedostačující léčba, která jen krátkodobě pomůže rozproudit lymfu. Ale tu, stejně jako krev, rozproudí nejlépe pravidelný aerobní pohyb….

Zavřít reklamu ×
 1. Paní doktorko princip zdraví ,hubnutí je bohužel o odříkání,trpělivosti ,disciplíně.Toto lenoši neočekávají,hledají zázračné bezpracné metody.ZKLAMANĚ A ZNECHUCENĚ odchází od Vašich pořadů a rad a ukájí se u „po-uličních seriálů“..Zdravím přeji úspěch pohodu a děkuji,Eva C.

 2. Souhlasím se vším, článek je o ničem, paní doktorka také k ničemu, sama také není jako proutek, ale ono už to po té padesátce tolik nejde a její pořady?… No prostě také za nic nestojí.

 3. Paní doktorko, loni jsme se poznali v Jeseníkách. Jela jste tam ze svým přítelem. Já jsem Vás „vzal“ zkratkou na Praděd. Měla jste černé brýle a „elektrokolo s přítelem“ 🙂 Já Vás poznal po hlase 🙂 . Jeli jste se mnou kus cesty. Já jel na obyčejném kole. Pamatuji si že Vás zaskočil malý kopeček na který jsem Vás hnal 🙂 🙂 Byla tam závora “ Vzpomínáte“ ? Přítel nebo manžel s kterým jste tam byla nebyl žádný „proutek“ spíše takový „Medvídek“. Nevím zda li jste dojeli na Praděd. I když to byla zkratka trošku náročnější než po silnici. Nějak jste mne nestačily. Já měl ještě nějakých 100 km po kopcích před sebou, Vy na elektrokolech 23km. Možná by to stačilo více žít aktivněji než něco jen „psát“. Asi si vzpomenete. Já zhubl 30 kg. Trošku jsme to rozebíraly jak se mi to povedlo. Pamatuji si také že jste malinko víc nestíhala a nějaké to kilčo navíc jste měla 🙂 🙂 Tak snad už uklízíte, správně se stravujete, nebo jste odložila už elektrokolo, vzala normální kolo a šlápla jste pořádně do pedálů 🙂 🙂 Pak jdou kg dolů sami. Snad se k Vám pozdrav dostane a těším se na setkání v Jeseníkách kam jezdíte pravidelně. My se tam setkali v Karlově pod Pradědem 2017. Snad v roce 2019 se tam setkáme a hlavně bez elktrokol a o pár kg lehčí 🙂 🙂 Pozdrav zasílá Michal 🙂

  • Pane ,musím se paní doktorky zastat.Vy a Ti tlustí jste extrémisti..Paní doktorka si nehraje na supersportovce ani na superdietářku..Učí lidi rozumnému(!)stravování………Vy ji hodnotíte podle sebe -neměla srovnatelný sportovní výkon s Vámi..Tlustí -obézní jsou zhrzení že paní doktorka jim předkládá pravidla k hubnutí co vyžadují píli….A kritizují že paní Cajthamlová nemá figuru ála Twigy…Pokud se někdo reálně zabýval jejími radami-tam patří i odmítání extrémní hubenosti…Jinak přeji hodně radosti z toho když srovnáváte své výkony s druhými a máte navrch..

 4. Dovolím si sem napsat radu Šimka a Grossmanna z pořadu Hop dva tři:
  Obézní lidé dělají jednu zásadní chybu… běhají, cvičí, nejí, nespí a to si myslím, že je chyba. Hladové slabé tělo se nemůže obezitě bránit. Proto, kdo nechce být obézní, musí řádně jíst a hodně spát, aby tělo mělo sílu se proti tloušťce bránit.

 5. Když má někdo v haji stitnou zlazu, tak se může natrasat jak chce a stejně nic nezmůže…neb posilovna nenapravi hormonalni zmatek…to je lepší vyzkoušet Čínskou medicinu

  • Není pravda, od raného dětství se s tímto onemocněním léčím. Obézní nejsem, hubnout mi jde, i když trochu pomaleji. Kdo chce, hledá způsoby; kdo nechce, hledá důvody.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.