Kateřina Cajthamlová: Co nás nejlépe ochrání před nadbytečnými kily?

Rozhovor
Předvánoční stres a sváteční obžerství vystřídá období úporných turbo-diet. Fitcentra po Vánocích získávají nové abonenty a prodejci potravinových doplňků i detoxikačních koktejlů si mnou ruce. Kateřina Cajthamlová pro portál FAEI.cz řekla, že na zázraky nemusíme čekat, ani za ně platit. Stačí totiž obyčejný úklid, procházka, správná strava a můžeme být fit.
Kateřina Cajthamlová. Foto: Archiv K. Cajthamlové

Blíží se asi nejkrizovější období v roku, co se týče zdravého životního stylu. O Vánocích si často dopřáváme hory jídla a moře alkoholu, mnozí z nás pak řeší přebytečná kila. Dá se tomu zabránit ještě před vypuknutím vánočního hodování?
Z pohledu naší křesťanské kultury se blíží druhé nejvýznamnější církevní svátky roku – svátky, kdy slavíme nový začátek, ohlížíme se za uplynulým rokem a těšíme se na sdílení radosti s rodinou. Jsou to svátky pokoje, světel, dobré vůle a návštěv i charitativních akcí.

To, že se jaksi „scvrkly“ na pouhé přemýšlení o jídle a tlačení se v obchodech při nákupech dárků je spíš vinou obchodníků, než smyslem Vánoc. Pokud bychom se opravdu o Adventu věnovali úklidu a přípravám, omezili maso, jedli jen postní rybu a vyhýbali se alkoholu i sladkostem a chystali vše na ty dva sváteční dny, pak se „nadbytečných kil“ nemusíme bát.

Před Vánocemi se snažíme stihnout všechny své pracovní povinnosti a resty, abychom alespoň během svátků mohli na chvilku vypnout. Pracovní vypětí sílí a mnoho z nás dárky loví na poslední chvíli. Mít čas na cvičení je z říše snů.
V jakékoli roční době si můžeme na sebe udělat čas. Ať už se věnujeme pravidelným procházkám ráno a večer, krátké rozcvičce před snídaní nebo pravidelným běžným denním činnostem, jako jsou chůze do schodů, nošení zátěže na zádech, tanec o víkendu nebo jógové dýchání či plavání po práci. Neměli bychom se jich vzdávat ani v předvánočním období.

PSALI JSME:
Muži sice více sportují, ale každý patnáctý vůbec nejí zeleninu

Existují nějaké zázračné metody či cviky, které se dají zvládnout i během pracovní doby, nastartují metabolismus a připraví naše tělo na vánoční obžerství?
Ve zdravém těle zdravý duch je dodnes pravdivé rčení. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, protahovací cvičení během dne, pauzy po jednotlivých činnostech, uvolnění přetížených svalů a dobré plánování činností pomáhají jako prevence únavy i bolesti zad.

Mnozí z nás se vrhají do náruče detoxikačních koktejlů v domnění, že je ochrání před kily i chorobami. Dá se na tyto „zázraky“ spolehnout, nebo jsou zázračné nápoje jen úspěšným marketingovým trikem obchodníků?
Co se „detoxikačních koktejlů“ týče, měli bychom je vždy konzultovat s lékařem. Představa, že nás zbaví nějakých blíže nespecifikovaných „toxinů“ je legrační, ale hezky to zní a dobře se to prodává. Spoléhat na zázraky není moc novodobá strategie. Před nadbytečnými kily nás lépe ochrání omezení alkoholu a toxinů, které vdechujeme tabákovým kouřem.

PSALI JSME:
Američané klikají na diety stejně slepě jako na sex

Často chceme příslovečné koláče bez práce. Nadbytečná kila pak řešíme třeba lymfatickými masážemi.
Manuální lymfodrenáž je určitě účinná tam, kde potřebujeme rozproudit lymfatický systém – ať už jde o obličej a dekolt, nebo o masáže kůže na celém těle i nohou. Měla by být prováděna jemně. Je dobré, aby nám ji doporučil lékař a abychom absolvovali alespoň deset procedur. Kombinovat ji s otužováním, za což považuji sprchování vlažnou, či chladnou vodou, nošením dobře padnoucího a neškrtícího oblečení a péčí o cévy a krevní tlak, také neuškodí.

Dá se tomu věřit, nebo jde jen o vyhazování peněz z okna?
Aktivní pohyb pomáhá rozproudit krev a svaly „masírují“ lymfatické cévy zevnitř zejména při chůzi a plavání. Pomáhá i správné brániční dýchání a vyvážená netučná strava. Ale to vše všichni víme, že? Takže pokud spoléháme jen na masáže, děláme chybu. Je to sice účinná, ale dlouhodobě nedostačující léčba, která jen krátkodobě pomůže rozproudit lymfu. Ale tu, stejně jako krev, rozproudí nejlépe pravidelný aerobní pohyb….

Sdílet:
  1. Paní doktorko princip zdraví ,hubnutí je bohužel o odříkání,trpělivosti ,disciplíně.Toto lenoši neočekávají,hledají zázračné bezpracné metody.ZKLAMANĚ A ZNECHUCENĚ odchází od Vašich pořadů a rad a ukájí se u “po-uličních seriálů”..Zdravím přeji úspěch pohodu a děkuji,Eva C.

  2. Souhlasím se vším, článek je o ničem, paní doktorka také k ničemu, sama také není jako proutek, ale ono už to po té padesátce tolik nejde a její pořady?… No prostě také za nic nestojí.

  3. Paní doktorko, loni jsme se poznali v Jeseníkách. Jela jste tam ze svým přítelem. Já jsem Vás “vzal” zkratkou na Praděd. Měla jste černé brýle a “elektrokolo s přítelem” 🙂 Já Vás poznal po hlase 🙂 . Jeli jste se mnou kus cesty. Já jel na obyčejném kole. Pamatuji si že Vás zaskočil malý kopeček na který jsem Vás hnal 🙂 🙂 Byla tam závora ” Vzpomínáte” ? Přítel nebo manžel s kterým jste tam byla nebyl žádný “proutek” spíše takový “Medvídek”. Nevím zda li jste dojeli na Praděd. I když to byla zkratka trošku náročnější než po silnici. Nějak jste mne nestačily. Já měl ještě nějakých 100 km po kopcích před sebou, Vy na elektrokolech 23km. Možná by to stačilo více žít aktivněji než něco jen “psát”. Asi si vzpomenete. Já zhubl 30 kg. Trošku jsme to rozebíraly jak se mi to povedlo. Pamatuji si také že jste malinko víc nestíhala a nějaké to kilčo navíc jste měla 🙂 🙂 Tak snad už uklízíte, správně se stravujete, nebo jste odložila už elektrokolo, vzala normální kolo a šlápla jste pořádně do pedálů 🙂 🙂 Pak jdou kg dolů sami. Snad se k Vám pozdrav dostane a těším se na setkání v Jeseníkách kam jezdíte pravidelně. My se tam setkali v Karlově pod Pradědem 2017. Snad v roce 2019 se tam setkáme a hlavně bez elktrokol a o pár kg lehčí 🙂 🙂 Pozdrav zasílá Michal 🙂

    • Pane ,musím se paní doktorky zastat.Vy a Ti tlustí jste extrémisti..Paní doktorka si nehraje na supersportovce ani na superdietářku..Učí lidi rozumnému(!)stravování………Vy ji hodnotíte podle sebe -neměla srovnatelný sportovní výkon s Vámi..Tlustí -obézní jsou zhrzení že paní doktorka jim předkládá pravidla k hubnutí co vyžadují píli….A kritizují že paní Cajthamlová nemá figuru ála Twigy…Pokud se někdo reálně zabýval jejími radami-tam patří i odmítání extrémní hubenosti…Jinak přeji hodně radosti z toho když srovnáváte své výkony s druhými a máte navrch..

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Léčba neplodnosti, nebo kšefty s beznadějí?

Až čtvrtina párů u nás má problémy počít potomka. Často si navíc celý proces umělého oplodnění, a nakonec vlastně iluzi, když i medicína zklame, samy draze zaplatí nejen penězi, ale nezřídka i psychickými problémy. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru