Chcete vrátit opadaný stromek a leklého kapra?

Poradna
To není stromek, ale koště! Ten kapr je snad leklý. Není na té vánočce plíseň? Kdo by neznal podobné komentáře nad nepovedenými předvánočními nákupy? Vánoční stromek, kapr a vánočka však ke svátkům patří a fiasko při jejich pořizování může očekávanou pohodu pokazit. Tak co s tím?
Většina lidí dává přednost jistotě nákupu u kádí s vánočními kapry. Ilustrační foto: Pixabay.com

Reklamovat nebo dokonce vrátit lze prakticky jakékoli zboží. V případě zmíněného vánočního tria to sice má svá omezení, vyloučené to ale není.

V lednu jehličí nereklamujte

Živý vánoční stromek z výřezu je považován za spotřební zboží, u něhož obecně platí dvouletá lhůta na uplatnění reklamace. Nikdo však nepředpokládá, že by v lese uříznutý jehličnan měl tak dlouhou životnost, proto je až absurdní představa, že po pár měsících přijdete reklamovat opadané jehličí.

Pokud však na podobnou vadu narazíte hned po návratu z nákupu, měli byste uspět s každou reklamací, u níž bude evidentní, že jste avizované nedostatky nezpůsobili sami.

Podle zažité praxe totiž záruka vánočního stromku končí druhý den po koupi, tak jako u všech rychle se kazících potravin, i když životnost tohoto zboží je zjevně mnohem delší.

Je však pravděpodobné, že se většina prodejců ani o této lhůtě nebude vědět a dohadování může být komplikované, když budete požadovat vrácení peněz a nikoli jen výměnu zboží.

Zklamání v květináči

Jiné je to u stále populárnějších stromků v květináčích. Na ně se, jako na obdobné sazenice, vztahuje roční záruční doba. Záleží však na tom, co budete reklamovat. Že vám stromek do jara uschnul, totiž může být zaviněno vaším neodborným zacházením.

Zklamaní patrně budete, když pod vlivem reklamy se po Vánocích budete snažit „pomoci přírodě“ přesazením stromku na zahradu. Stromky v květináči totiž k tomuto účelu primárně určeny nejsou, musejí se především vejít do nádoby, a proto mívají upravené kořeny. Vysazení jakéhokoli stromu sice není věda, ale svoje pravidla to má. Sázet se musí ve vhodném ročním období (pozn. aut. – rozhodně ne v zimě!), na správné místo a s odpovídající péčí.

PSALI JSME:
Vánoční hvězda: Rostlinu původem z Mexika dodávají hlavně čeští pěstitelé

Nekupujte stromek v obalu

Ale vraťme se k nákupu řezaných vánočních stromků. Především je nutné si vybraný kousek pořádně prohlédnout, což vám na vyžádání musí prodejce umožnit. Nenechte se odradit tvrzením, že se stromky prodávají pouze zabalené, tedy v sítích. Obecně žádný obal není zábranou k předvedení výrobku a v případě stromku jinak nezjistíte, zda si kupujete rovný a čerstvý exemplář.

K základnímu vybavení prodejního místa patří měřidlo, ceník a informace, odkud prodávané stromečky pocházejí. Ty české obvykle vydrží déle. Vždy požadujte vystavení účtenky. Poslouží k případné reklamaci, ale při převozu stromku také jako doklad pro policii, že jste vánoční stromek neukradli.

Další cesta do lesa?

K získání vánočního stromku totiž vedou ještě další cesty. Při koupi umělého v kamenném obchodě platí dvouletá záruční doba, přičemž jen po dobu šesti měsíců od převzetí věci je na prodávajícím, aby prokázal, že vada byla způsobena vaším špatným zacházením (např. nedodržením návodu).  Pak už se karta obrací.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

V případě nákupu přes internet se nabízí i dvoutýdenní lhůta na vrácení zboží bez udání důvodu. Tu můžete ostatně využít také při nákupu živého stromku na dálku.

Kdo se za stromkem vypraví s pilkou do lesa, musí při chycení majitelem, lesní stráží nebo policií počítat s pokutou až 15 000 Kč. Anebo s nebezpečím, že si domů přinese zelenou trofej ošetřenou látkou, která ve vyhřátém pokoji začne zapáchat.

Ulovit je obtížnější

Obstarat si načerno kapra je o něco složitější, než za pět prstů pořídit stromek. Jednak to trvá déle a s nejistým výsledkem, navíc kromě štěstí je k chycení a zpracování ryby zapotřebí i dávka šikovnosti.

PSALI JSME:
Nenápadný byznys za stamiliony: prodej vánoční stromků

Většina lidí proto dává přednost jistotě nákupu u kádí s vánočními kapry. Tam předpokládáme zboží čerstvé, ale vyplatí se některé věci prověřit. Stačí na první pohled.

Důležité je zkontrolovat čistotu prodejního místa (zvláště to, kde se ryby zabíjejí a kuchají) i proudící vody v kádi s rybami, které musejí vypadat čile a mít alespoň trochu prostoru (s ohledem na prodejní dobu). Ryba nesmí mít viditelné krvavé šrámy.

Můžete to zkusit

Při placení se v tomto případě „počítá“ s cenou přibližnou, protože ani není dost dobře možné čerstvého kapra fixovat bez vychýlení váhy. Ve srovnání s tím kousky ledu přimrzlé na váze, což je často vzpomínaný trik prodejců, při odhadnutí ceny nehrají roli.

PSALI JSME:
Kost v krku potrápí. O Vánocích ale máme častěji zažívací problémy nebo popáleniny

Lze kapra, který se doma při vypuštění do vany odmítá pohybovat, u prodejce reklamovat? Teoreticky do druhého dne, protože jde o rychle se kazící zboží. Prakticky však budeme obtížně argumentovat, že kaprova malátnost byla způsobena už nešetrným zacházením do doby prodeje, a nikoli naším např. způsobem přepravy, či pobytem v chlorované vodě z vodovodu.

Pečivo podle obalu

A jak je to s vánočkou, případně jiným druhem svátečního pečiva, které si pořizujeme v obchodech nebo stáncích, ale až doma si všimneme vad, nad nimiž nelze mávnout rukou? Pečivo je, podobně jako další potraviny, uzeniny, lahůdky nebo ovoce, rychle se kazící zboží.

Pokud jde o nebalené pečivo, lze s účtenkou uplatňovat reklamaci na např. plesnivé zboží den po nákupu. V případě baleného pečiva záruka končí datem expirace, které je uvedeno na obalu. Maximálně následující den, kdy přineseme zboží zpět k prodejci. Vzhledem k tomu, že trvanlivost i baleného pečiva bývá pouze pár dní, s nákupem vánočky raději počkejte až do poslední chvíle a povánoční slevové výprodeje tohoto sortimentu vynechte.

PSALI JSME:
Jak dlouho vydrží bramborový salát? Dojíst jej můžete i po svátcích

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru