O co se jedná? Během příštího týdne využít daňovou úsporu, kterou nabízí státem podporovaný dlouhodobý investiční produkt (DIP). Stručně řečeno, vašich investovaných až 48 000 korun se během několika dní zhodnotí o 15 procent, což pro každého investora zní až neuvěřitelně.
1. DIP nově nabízí při roční investici až 48 000 Kč maximální daňovou podporu 7 200 Kč. Tedy 15 % zhodnocení během několika dní, pokud se rozhodnete využít jej na konci roku.
2. Pro uplatnění podpory je nutné investovat na speciální účet u držitele licence, nejčastěji bankovní či investiční společnosti.
3. Pro zachování daňové podpory investice na speciálním účtu nesmíte vybrat nejméně 10 let a současně do dovršení 60 let.
Má to samozřejmě svoje „ale“, které si rozebereme v následujících řádcích. Na druhou stranu slibované zhodnocení je jistá věc, která potěší na jaře při zúčtování daně z příjmu za rok 2024. Dlouhodobý investiční produkt je letošní novinka, která je určena primárně pro dlouhodobé investování a odkládání peněz až do důchodového věku. Stručně řečeno – po dobu nejméně deseti let odkládáte část svých úspor do investic (ale může jít jen o hotovost, pozn. aut.), na speciální účet. Nejvýše 48 000 Kč (oproti loňsku dvojnásobek!) pak využijete pro snížení základu daně při každoročním vyúčtování.
Tato nabídka se týká všech daňových poplatníků. Soukromníků v rámci daňového přiznání, zaměstnanců při vyúčtování u zaměstnavatele (např. důchodci, ženy na mateřské apod. však mají smůlu), což při nejčastější dani z příjmu 15 procent znamená vratku až 7 200 korun.
Čas do konce roku
Že tohle všechno znáte a využíváte v rámci penzijního nebo životního spoření? Pak vás možná zaujme alespoň letošní novinka, že zmíněná částka byla zvýšena na dvojnásobek a u penzijního spoření došlo od července k významné změně, takže pro daňový odpočet se nově uznávají měsíční platby vyšší než 1 700 korun (do té doby nad 1 000 Kč), takže na dosavadní daňové výhody je třeba nahlížet jinak.
V případě DIP jde navíc o doplnění stávajících spoření, nikoli nutnost si mezi nimi vybírat. Kdo v součtu dosavadních spoření i bez DIP dosáhne na ideální částku 48 000 korun, toho se tato poradna týká jen jako informace.
Ostatní by se měli hned zvednout a jít část úspor investovat v rámci DIP. Vložená částka musí být registrována na účtu před koncem kalendářního roku (časovou rezervu dejte administrativě), aby v roce následujícím bylo možné úsporu uplatnit.
Podmínkou je speciální účet
Co konkrétně udělat? Nestačí nakoupit si hned toto pondělí akcie nebo poslat na spořící účet 48 000 korun s tím, že jde o letošní investice splňující podmínky pro daňovou podporu. Prvním krokem je zřízení účtu u bankovní nebo investiční instituce (držitele odpovídající licence).
Výpis z tohoto účtu pak budete v rámci ročního daňového vyúčtování uplatňovat podobně, jako dosud předkládáte roční doklady o penzijním či životním pojištění. Všechny uznatelné produkty probíhají nadále nezávisle na sobě a uznatelné částky se sčítají až po daňově optimální hranici 48 000 korun.
Novinka i pro poradce
Podrobnosti o DIP se dozvíte od bankovního poradce, kde musíte v každém případě začít, ale autor se nedávno sám přesvědčil, že pracovnice v renomovaném finančním ústavu měla sice snahu velkou, ale znalosti mlhavé, takže je dobré získat základní informace už doma.
Investice na speciálním účtu, na které jste čerpali daňovou výhodu, nesmíte vybrat nejméně deset let a současně do dovršení 60 let. Při porušení tohoto pravidla vracíte „uspořenou“ část daní. Investovat nemusíte maximální částku a v daném roce dokonce ukládat nic, pouze se to poměrně projeví na daňové vratce.
Začít akciemi bank
Z DIP jsou vyloučeny nejrizikovější nástroje (např. nákup kryptoměn a některých fondů), naopak se uznává i nejkonzervativnější „investice“ v podobě hotovosti. V každém případě je vhodná (jako při každém investování) tzv. diverzifikace portfolia, tedy nesázet vše na jednu kartu.
Aktuální rada pro začínající? Nakoupit akcie bankovních domů, které kromě daňového zvýhodnění slibují každoročně slušné dividendy (cca 8 %) a slibují i růst své hodnoty. Z titulů na domácí burze se vyhnout rakouským společnostem (Erste, VIG), jejichž dividendy jsou místo českých 15 procent (KB, Moneta) daněny 27,5 procenta.
Na druhou stranu je fakt, že doba nákupu bankovních akcií na české burze (podobné platí pro zlato) zrovna nepřeje, protože jsou momentálně žádané, tedy drahé. Ale v dlouhodobém horizontu neprohloupíte.
Pouze vlastní roční vklady
Pro odečet z daňového základu se počítají pouze vlastní vklady klienta v průběhu kalendářního roku, nikoliv výnosy z investic či příspěvky zaměstnavatele, který ale může v rámci bonusů vylepšit investování na tomto účtu částkou až 50 000 korun ročně.
Investice (akcie, fondy, zlato) totiž během daňově zvýhodněné doby můžete nejen nakupovat, ale podle momentální situace na trhu i prodávat. Získanou částku však musíte nechat na účtu po povinně stanovenou dobu a případný zisk se nepočítá do roční investované částky.
Samotné vedení zmíněného účtu může být zpoplatněno, bankovní instituce si určitě bude strhávat poplatky při nákupu či prodeji investičních nástrojů. Prostředky vložené do DIP nejsou pojištěny v rámci Fondu pojištění vkladů.