Finanční pecka roku ještě neuzrála

Měla to být finanční pecka roku, ale zatím to tak nevypadá. Plod totiž ještě neuzrál. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který má od letošního roku sloužit jako finanční nástroj k zajištění úspor na stáří i možnost atraktivního daňového odpočtu, zůstává stranou pozornosti.
U DIP se nevyplatí předplatit si větší částku na několik let dopředu, jako např. u stavebního spoření, protože z hlediska daňového bonusu se posuzuje každý rok zvlášť. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Proč Češi dál spoří konzervativně a z krátkodobého (prakticky nulový výnos, pozn. aut.) i dlouhodobého hlediska (znehodnocování pravidelných investic mj. inflací) ne právě nejvýhodněji?

Tedy především v tzv. penzijním připojištění, kam své úspory odkládají zhruba dvě třetiny střadatelů, či na spořících účtech, jimž důvěřuje téměř polovina těch, kteří si ukládají peníze.

Zatím stranou pozornosti

Proč DIP, jako nový způsob investování s cílem zajistit se finančně na stáří, zatím velký počet zájemců nepřilákal? Důvodů je hned několik. Tím hlavním se zdá skutečnost, že se zatím dlouhodobý investiční produkt nepodařilo zpopularizovat.

A to včetně jeho hlavní výhody, že zatímco do loňského roku si lidé díky pravidelnému penzijnímu či životnímu pojištění mohli z daňového základu odečíst až 24 000 Kč (a na daních se jim tím vrátily 3 600 Kč), od letoška je to dvojnásobek. Přičemž pro zvýšenou daňovou motivaci se „uznatelné“ možnosti se rozšířily o další, víceméně rizikové čili mnohem výnosnější investice, tedy DIP.

Jenže – a to je ten problém – kdo na sebe vezme aktivitu a náklady s popularizační kampaní o novém produktu? Od státu, který s novinkou přišel, se to z raději nekomentovaných důvodů očekávat nedá, zaměstnavatelé, kteří na DIP mohou přispívat, si podporované bonusy najdou s menším úsilím.

Makléři na informační kampaň nemají prostředky a větší investiční společnosti zatím vyčkávají, kdo za ně udělá černou práci.

Trochu tajemný produkt

Zkrátka chybí podobní tahouni, jakými byly v minulosti stavební spořitelny či penzijní společnosti, které lákaly zájemce na státní podporu. Ta se sice v případě DIP objevuje také a v míře nebývalé, ale je poněkud skryta v daňové vratce, nikoli v přímé „dotaci“, která pro nás byla viditelná (atraktivní) a díky níž se spoření zdálo výhodné – něco jsme pravidelně dostávali.

Dalším důvodem je jistá neuchopitelnost DIP. Nejde o nový produkt či investiční nástroj, ale vlastně souhrnné označení toho, na co si každý, pokud na to měl, už mohl sáhnout. Staré investování, nově vylepšené o vyšší podporu státu.

Splnit přísnější podmínky

A do třetice – DIP má svá úskalí. Tím nejvýraznějším asi je, že spořit musíte nejméně deset let a do 60 let věku, abyste nepřišli o státní podporu za celé období. To jsou obecně přísnější podmínky, než mají dosavadní varianty spoření, pojištění či investování.

K tomu se přidává asi největší obava, zda je totiž prozíravé v našich poměrech spořit s tak dlouhým investičním horizontem, když vůbec není jasné, co která vláda, navzdory předvolebním slibům, připraví zodpovědným střadatelům za překvapení v oblasti daní.

Jestli třeba nezruší tříletý daňový test a nezvýší zdanění výnosů nad současných 15 procent či zda v průběhu spoření dokonce nezmění základní parametry DIP např. snížením slibované podpory.

DIP se může vyplatit

Přes výše jmenované se však vyplatí o DIP zajímat a informovat se, protože jsou velké skupiny lidí (věkové či bonitní), pro něž je tento produkt výhodný.

Investování totiž přinese každoroční bonus od státu, případně benefit od zaměstnavatele (až 50 000 Kč ročně), a obvykle i dlouhodobé zhodnocení vkladů. Na druhou stranu sice musíte platit často zmiňované poplatky, které finanční společnosti požadují za správu účtu i pokyny k nákupu či prodeji, to však platí pro jakékoli zhodnocování úspor. Na tom zavedení DIP nic nezměnilo.

Váhajícím se pokusíme pomoci v základní orientaci několika zodpovězenými otázkami.

Komu je DIP určen?

Založit si jej může u banky či investiční společnosti v podstatě každý, vyplatí se však pouze daňovým poplatníkům. Což např. nezletilé děti či nepracující důchodci nejsou.

Jakým způsobem uplatním daňovou slevu?

Obdobně jako dosud u životního či penzijního pojištění. Tedy buď v rámci daňového přiznání, nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Je možné sčítat jednotlivá spoření, takže např. uplatníte potvrzení od pojišťovny, které zkombinujete s výpisem u investiční společnosti i banky, abyste dosáhli optimální hranice 48 000 korun investovaných ročně.

Co se do DIP může započítat?

Investice, jako např. nákup akcií, podílových fondů, dluhopisů, ale i běžné vklady. Daňová podpora se počítá ze součtu uložených peněz u všech společnosti v daném roce. Není nutné investovat celou částku 48 000 korun, pak je ale daňový bonus poměrně krácen.

Musím kvůli DIP vypovídat životní nebo penzijní pojištění?

DIP a pojištění nejdou proti sobě, naopak se sčítají, aby bylo možné dosáhnout na nejvyšší daňový bonus. Pojištění mají svá pravidla výběru, která je výhodné respektovat.

Určitě neplatí, že vstupem do DIP se zavážete současně v pojištění k dalším deseti letům spoření. Až v pojištění přestanete spořit, buď chybějící částku nahradíte kvůli maximálnímu bonusu jiným produktem, nebo se spokojíte s nižší odměnou.

Co když na určitou dobu přestanu v DIP zcela spořit?

Pouze po toto období přijdete o daňový benefit. Na druhou stranu se nevyplatí předplatit si větší částku na několik let dopředu (jako např. u stavebního spoření), z hlediska daňového bonusu se posuzuje každý rok zvlášť. Pokud však porušíte podmínku, že peníze vyberete dříve než po deseti letech a před 60. narozeninami, ztrácíte všechny daňové výhody za celou dobu trvání DIP.

Delší dobu investuji na burze, vlastním dluhopisy a mám vlastní portfoliový účet. Můžu tyto aktivity vykázat jako DIP?

Nikoli, DIP mohou poskytovat pouze certifikované subjekty a je nutné u nich založit zvláštní účet. Na něj je však možné převést dosavadní investice, i když desetiletá lhůta běží bez ohledu na délku předchozího investování až od tohoto převodu.

Vztahuje se na DIP tzv. časový a objemový test jako u dosavadních investic?

Z pohledu zákona o dani z příjmu jde o prodej kapitálového majetku. V rámci objemového testu při změně portfolia na DIP smlouvě (např. nákup a prodej akcií i výměna fondů) mohou vznikat daňové povinnosti při odkupu vyšším než 100 000 korun během roku.

Časový test tří let, po které je nutné držet produkt, abyste se vyhnuli zdanění rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, je zrušený pro průběžné investování (např. akcie můžete prodat už po roce s nezdaněným ziskem, ale peníze nesmíte z účtu vybrat).

Časový test se však uplatní na konci desetiletého období, kdy prostředky vložené v posledních třech letech nebudete moci vybrat naráz, ale po dodržení tříleté lhůty.

Kdy je nejlepší s DIP začít?

Do konce tohoto kalendářního roku, abyste mohli poprvé uplatnit daňový bonus a začala vám běžet desetiletá lhůta. Podobně jako u např. stavebního spoření stačí investovat potřebnou (chybějící) částku třeba až poslední den v roce.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Marek

    Lidi mají raději peníze na běžném účtu bez nějakého zůročení. Proč? Nechtějí podporovat další lidi jako Krejčíř a Kožený,kteří až se naplnila kasička tak zmizeli i s penězi.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB