Velký přehled finančních novinek pro rok 2024

Analýza
Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od letošního 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne, řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření.
Děti si i nadále budou moci vybrat až třetinu naspořených prostředků (bez státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele) z doplňkového penzijního spoření po svých 18. narozeninách. Aby si je mohly vybrat, musí spořit minimálně deset let a v posledních dvou letech nesmí dojít k převodu k jiné penzijní společnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zajištění na penzi je jednoznačně jedním z hlavních témat roku 2024. Máme před sebou celý balík změn. Největší pozornost byla zatím věnována zvýšení státních příspěvků, maximální se od července zvyšuje z 230 korun na 340 korun měsíčně, ročně tedy na 4 080 Kč.

Pro získání příspěvku od státu bude ale třeba začít také více spořit – minimálně 500 korun měsíčně, na nejvyšší příspěvek pak dosáhneme při úložce 1 700 Kč měsíčně.

Na dvojnásobek se navyšují daňové odpočty, ročně až na 48 000 korun, což představuje slevu na dani až 7 200 Kč za rok. Do konce června se započítávají pro odpočty platby nad 1 000 korun/měsíc, od července pak nad 1 700 Kč/měsíc.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Kdo z penzistů může mít „státní příspěvky“ až do konce roku 2025?

Limit 48 000 korun je společný pro doplňkové penzijní spoření (DPS), penzijní připojištění, životní pojištění i dlouhodobý investiční produkt (DIP). Při žádosti o odbytné – předčasné vyplacení vlastních naspořených prostředků – je třeba dodanit úlevu za posledních deset let.

Penzisté, pobírající starobní důchod, nebudou mít od 1. července nárok na státní příspěvek. Platí to jak pro stávající, tak nové smlouvy. Příspěvky zaměstnavatele a daňové úlevy budou moct důchodci nadále využívat.

U smluv sjednaných od 1. ledna se prodlužuje minimální doba spoření na dvojnásobek, tedy na deset let (120 měsíců). U dříve sjednaných smluv zůstává zachována podmínka pět let (60 měsíců). Druhá podmínka pro nárok na dávku – věk 60 let – zůstává zachována v obou případech. Nadále je možné jednorázové vyrovnání, jakmile vznikne nárok na dávku.

PSALI JSME:
Zájem o životní pojištění klesá. Aktivních je 4,89 milionu smluv

Pokud spoříme v rámci penzijního připojištění ve „starém“ transformovaném fondu, můžeme si tuto smlouvu zakonzervovat a spořit nově v doplňkovém penzijním spoření (včetně příspěvků zaměstnavatele, pozn. aut.), a využít tak potenciál vyššího výnosu.

Prostředky z transformovaných fondů lze převádět do DPS i k jiné než ke stávající penzijní společnosti. Převod je umožněn i klientům starším 60 let, kteří už splňují nárok na výplatu dávky. Nemohou ale prostředky převádět mezi DPS jednotlivých penzijních společností.

Penzijní společnosti mohou vedle stávajících klasických strategií nabízet i alternativní fondy, které budou moct investovat do pestřejší a dynamičtější škály aktiv, např. private equity, komoditních derivátů či nemovitostí, a nabídnout vyšší potenciální výnos, za cenu vyššího rizika kolísání hodnoty investice.

PSALI JSME:
Spoření na penzi přehledně. Co nás s největší pravděpodobností čeká v roce 2024

I nadále budou moct vybrat děti až třetinu naspořených prostředků (bez státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele) po 18. narozeninách. Na podání žádosti bude více času, a to až 24 měsíců od data 18. narozenin. Aby si mohly děti peníze vybrat, spořit musí minimálně deset let a v posledních 24 měsících nesmí dojít k převodu k jiné penzijní společnosti.

Nově bude možné využít kombinaci výplat na konci spoření, a to formou částečného jednorázového výběru společně s jedním typem penze spolu s ukončením smlouvy. U jednorázového vyrovnání se ruší danění příspěvku zaměstnavatele, platí to pro smlouvy založené od 1. ledna 2024. Danění se lze vyhnout převedením smlouvy k jiné penzijní společnosti.

Při výplatě odbytného na smlouvách s účinností od 1. ledna 2024 a dále si příspěvek zaměstnavatele za období deseti zdaňovacích období daní sám účastník. Starší příspěvky zdaní penzijní společnost.

PSALI JSME:
Změny v podpoře penzijního spoření přimějí lidi, aby si na stáří odkládali více

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) na scéně

První společnosti už uvádějí na trh novinku v podobě dlouhodobého investičního produktu. Je to způsob, jak efektivně kombinovat pestré investiční a spořicí možnosti moderních nástrojů, a zároveň využívat státní podporu v podobě daňové úlevy a nezdaněného příspěvku zaměstnavatele, stejně jako u DPS.

Daňové zvýhodnění ale bude platit jen pro ty, kteří budou spořit minimálně deset let (120 měsíců) a současně jim bude v době ukončení alespoň 60 let. Jinak vznikne dotyčnému povinnost dodanit do té doby získané daňové zvýhodnění.

DIP umožní, aby si každý nakombinoval portfolio podle vlastních preferencí z různých aktiv, typicky akcií, dluhopisů, podílových fondů nebo ETF či bankovních produktů. DIP si můžeme představit jako jeden majetkový účet, který bude shromažďovat prostředky ve výše uvedených nástrojích. Smyslem je, aby prostředky klienti z DIP nevybírali, ale zhodnocovali je minimálně do 60 let věku.

PSALI JSME:
DIP? Dříve omáčka, dneska trochu bramboračka

Zajištění na penzi je možné současně řešit jak pomocí DIP, tak DPS (či „starého“ penzijního připojištění).

Česká národní banka vede evidenci registrovaných subjektů, které splňují podmínky pro poskytování DIP. V polovině ledna jich bylo 15, zejména bank či investičních společností. Řada společností zatím ladí detaily a ani ne každý z registrovaných subjektů už uvolnil DIP do nabídky. Zatím tak není úplně jasné, jakou zvolí trh u tohoto produktu například průměrnou nákladovost.

Obecně lze doporučit, aby se každý před výběrem některého z dostupných DIP poradil s finančním profesionálem, neboť jde o produkt, u něhož se předpokládá, že ho bude klient držet i několik desítek let.

Autor je expert na právo & compliance společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spoření na penzi v novém kabátě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB