Cirkulární ekonomika? Tuzemským firmám chybí informace o jejím přínosu, některé ji ale využívají nevědomky

Průzkum
Největšími překážkami zavedení cirkulární ekonomiky v tuzemsku mezi malými a středními firmami (MSP, 4-249 zaměstnanců, pozn. red.), jsou nedostatek informací, finančních prostředků, expertů či pracovních sil v oboru. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila agentura Ipsos a jenž má redakce FAEI.cz k dispozici.
Tématu cirkulární ekonomiky se podle průzkumu v současnosti věnuje tuzemských malých a středních třetina firem, dalších 15 procent se mu začne věnovat od příštího roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Principy cirkulární ekonomiky v Česku podle průzkumu realizovaném v říjnu na vzorku 150 majitelů, jednatelů a ředitelů malých a středních podniků, využívá polovina firem. Alespoň jeden z principů využívají téměř všechny společnosti, jen si to část z nich neuvědomuje. Tuzemský malým a středním firmám chybí informace o přínosu cirkulární ekonomiky, komentovala asociace výsledky průzkumu.

„Malé a střední podniky využívají principy cirkulární ekonomiky intuitivně, aniž by to věděly,“ uvedla k výsledkům průzkumu místopředsedkyně asociace Pavla Břečková.

Menším firmám, které se o toto téma nezajímají, je podle ní třeba srozumitelně a jednoduše vysvětlit, že cirkulární ekonomika není jen o odpadech, ale o udržitelnosti jejich podnikání, které přináší finanční efekt pro firmu.

„Nejčastějšími důvody zájmu o cirkulární ekonomiku jsou snaha ušetřit, přizpůsobení se trendu udržitelnosti podnikání a také požadavky majitelů společností,“ informoval předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš. Podniky podle něj nejčastěji v rámci principů cirkulární ekonomiky třídí odpady, využívají ekologické materiály a soustředí se na opravitelnost svých výrobků.

„Hlavním efektem cirkulární ekonomiky je a musí být finanční úspora – pouze z přesvědčení to firmy nedělají,“ dodala Břečková s tím, že zatím chybí osvěta k tomuto tématu. AMSP ČR se proto chystá ji razantně podpořit. „Dobrou zprávou je, že i na zavádění principů cirkulární ekonomiky jsou už nyní k dispozici dotace. Další výzvy budou ještě vypsány,“ doplnil Jaroš.

PSALI JSME:
Při úsporách energií mohou firmám pomoci dotace

Tématu cirkulární ekonomiky se podle průzkumu v současnosti věnuje třetina firem, dalších 15 procent se mu začne věnovat od příštího roku. Většina firem, které využívají principy cirkulární ekonomiky, má zároveň strategii, jak postupovat při zavádění nových principů. Obecně jsou nejvíce známé pojmy sdílené ekonomiky, ekodesignu, 3R principů a materiálového auditu.

„Cirkulární ekonomika není pouze trend, ale způsob řízení firmy, který tady už s námi zůstane,“ domnává se Laura Mitroliosová, ředitelka společnosti CIRA Advisory. Firmy, které si některé cirkulární projekty zkusily, podle ní vidí, že jim klesají náklady na provoz nebo výrobní vstupy, a chtějí proto cirkularitu ve své firmě více rozvíjet.

PSALI JSME:
České stavebnictví se chystá na nápor recyklace

„S nástupem ESG reportingu, který klade velký důraz na monitorování dodavatelsko-odběratelského řetězce, se navíc stupňuje tlak i na malé a střední podniky. Pokud nechtějí přijít o zakázky od velkých firem, musí se interně začít věnovat udržitelnosti. Kdo nechce ztratit konkurenceschopnost, ten by měl co nejdříve hledat bližší informace, jak se stát cirkulárnějším,“ doporučila Mitroliosová.

Malé firmy podle Pavly Břečkové nemusejí hned panikařit a platit externisty ke zpracování obřích strategií. „Stačí začít menšími krůčky a postupně na nich stavět – tedy provést analýzu současné vlastní činnosti, což stoprocentně objeví řadu principů cirkulární ekonomiky, které firmy aplikují již dnes,“ doporučila.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Jak letos utéct datovým schránkám?

Také se jako OSVČ děsíte povinnosti podat už za pár týdnů daňové přiznání přes datovou schránku? Máme pro vás řešení, jak se tomu vyhnout. Je to sice šance malá, protože vyžaduje shodu příznivých okolností, a hlavně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB