Clever Monitor: Partneři nechtějí komunikovat? Deloitte neví, Cyrrus mlčí. A Bondyo nic neprodalo

Téma týdne
Sledujete kauzu „internetového mága“ Lukáše Hakoše? A softwarové firmy Clever Monitor, jejímž je jednatelem a minoritním vlastníkem, která si letos v lednu veřejně řekla o investice ve výši 100 milionů korun? A předtím jednomu investorovi nevrátila dva z tří půjčených milionů? Máme další podrobnosti.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Nejprve stručná rekapitulace. Pan Pavel Novák půjčil v lednu ze své prosperující spediční firmy Cargonet z Litoměřic tři miliony korun softwarové firmě Clever Monitor, a to na základě smlouvy o tvorbě statického kapitálu. Po roce měl získat celou částku nazpátek plus úrok ve výši osmi procent. Nazpátek dostal jen jeden milion a bez úroků. Podal proto u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod.

Smlouvu Cargonetem pana Nováka za Clever Monitor podepsal jeho jednatel a menšinový majitel Lukáš Hakoš. Když jsme od něj chtěli získat vysvětlení, respektive od společnosti Clever Monitor, Sabina Prokopcová z PR agentury Media:list odmítla na naše dotazy odpovědět.

„Tyto peníze prý měly sloužit k získání strategických investorů z USA, s nimiž dle Lukáše Hakoše probíhalo již druhé kolo a kde šlo o investice v řádu vyšších desítek milionů dolarů,“ říká Novák.

PSALI JSME:
Clever Monitor: Výhodná investice do softwarové firmy? Z tří milionů se investorovi vrátil jeden

Investice je zajištěna majetkem

V nabídce zajištěné investice na jeden rok s fixním úrokem 8 %, fakticky půjčce společnosti Clever Monitor, kterou pan Novák koncem roku 2017 obdržel, stojí: „Společnost míří do druhého investičního kola v USA, které bude probíhat v polovině roku 2018. V rámci tohoto kola bude získávat investici 82 MIL USD (téměř dvě miliardy korun – pozn. red.) na rozvoj produktu a pro posílení na US trhu. Investice zajišťoval Deloitte od institucionálních investorů z regionu US a EMEA.“

V nabídce se dále tvrdí, že „zajištění investice je dlouhodobým hmotným majetkem společnosti, stejně jako 1 % equity společnosti… Due dilligence, stejně jako garanci investice, přebírá Deloitte ve spojení s právní kanceláří Rowan Legal“.

Název poradenské společnosti Deloitte figuruje na posledních dvou stránkách prezentace přiložené k nabídce, kde firma potvrzuje, že je finančním poradcem Clever Monitor pro první investiční kolo (cíl byl 4 mil. dolarů) a že pomáhala vytvořit prezentaci pro investory a ověřovala údaje v ní obsažené.

U Deloittů o Clever Monitor neví

Redakce FAEI.cz se proto už před měsícem obrátila na českou pobočku Deloitte s dotazy. Zajímalo nás, zda Deloitte spolupracovala s firmou Clever Monitor na uzavřené investiční nabídce ve formě smlouvy o tvorbě statického kapitálu a jakým způsobem společnost Deloitte investice garantovala. A také jsme se ptali na to, jak velkou částku z 82 milionů dolarů se v druhém investičním kole v roce 2018 podařilo získat.

České PR oddělení Deloitte nejprve týden dotazy naší redakce ignorovalo. Jeho šéf, Michal Malysa, zareagoval až po týdnu poměrně originálně: „Zjišťovali jsme u nás, kterého týmu se to týká. Bohužel neúspěšně.“ Jinými slovy, v Deloitte dnes zřejmě nedokážou zjistit, kdo byl před dvěma lety jejich klientem, a neumí zjistit ani to, zda vloni pro nějakou tuzemskou firmu zajišťovali investici ve výši téměř dvou miliard korun.

Na naši poslední a prostou otázku, zda společnost Clever Monitor byla klientem společnosti Deloitte, jsme se už nedočkali žádné reakce… Odpovědi na naše dotazy ohledně druhého investičního kola nepřišly ani od společnosti Clever Monitor, resp. její PR agentury Media:list.

PSALI JSME:
Clever Monitor: Dostal jsem úmyslně zkreslené údaje, říká investor

Zkušený partner se bude hodit

Skoro to vypadá, jako by se obchodním partnerům o firmě Clever Monitor příliš mluvit nechtělo. Na začátku letošního února proběhla médii nepovedená tisková zpráva, informující, že „dravá tuzemská softwarová společnost Clever Monitor“ ve spolupráci s finanční skupinou Starteepo emituje dluhopisy.

Dluhopisy Clever Monitor Financials byly hned začátkem února jako jedny z prvních umístěny na novém dluhopisovém portálu Bondyo.cz, který spadá pod skupinu Starteepo.

Její ředitel, František Bostl, v únorové tiskové zprávě uvedl: „Clever Monitor je další českou technologickou firmou, která kráčí v globálních šlépějích úspěšných společností, jako jsou Avast či Y Soft. Jsme rádi, že jsme jí dokázali zajistit vhodné financování a tuzemským investorům zároveň dali i možnost participovat na jejím kontinuálním růstu.“

Lukáš Hakoš za Clever Monitor v tiskové zprávě ke spolupráci dodal: „Flexibilita v otázce financování je tak pro nás klíčová. I proto jsme rádi za spolupráci se Starteepo – zkušený partner se nám bude více než hodit.“

Screenshot z webu Starteepo

Na Bondyo se neprodala ani jedna obligace

Po několika týdnech je ale všechno jinak. V únorové tiskové zprávě vychvalovaný „zkušený partner, který za posledních dvanáct měsíců zprostředkoval firmám skrze emisi akcií či dluhopisů téměř jednu miliardu korun“, už je mimo hru. Jak před týdnem zjistila redakce portálu FAEI.cz, nabídka obligací Clever Monitor Financials z portálu Bondyo.cz ve vší tichosti zmizela.

Zatímco zahájení nabídky obligací si zasloužilo vydání tiskové zprávy, ukončení spolupráce už za to nestálo.

„Naše spolupráce s Clever Monitor je ukončena. Dluhopisy byly z našeho portálu staženy kvůli duplicitnímu distribučnímu kanálu, který emitent využívá ve spolupráci s akciovou společností Cyrrus a jejími externími partnery,“ informoval naši redakci Bostl. „Kolik se prodalo dluhopisů (společnosti Clever Monitor Financials – pozn. red.), netuším. Přes Bondyo žádný,“ dodal.

PSALI JSME:
Clever Monitor: Peníze je povinen vrátit Hakoš, tvrdí právnička softwarové firmy. Kvůli bezdůvodnému obohacení

Naplněná očekávání

„Průběžný zájem investorů naplňuje očekávání společnosti,“ uvedla minulý týden k prodeji obligací Clever Monitor Financials Sabina Prokopcová z agentury Media:list, která Clever Monitor mediálně zastupuje. „Starteepo mělo za úkol připravit emisi po technické stránce, svoji část již splnilo. Distribuce je řešena pouze skrze Cyrrus, společnost Clever Monitor se rozhodla spolupracovat s jedním z největších administrátorů dluhopisů,“ dodala.

Jenže. Společnost Clever Monitor žádné obligace nevydala, ty emitovala účelově založená akciovka Clever Monitor Financials. Pro spolupráci s Cyrrusem se tak mohla rozhodnout jedině skupina Clever Monitor, resp. emitent dluhopisů, společnost Clever Monitor Financials, ale nikoliv softwarová firma, která má být z korporátních dluhopisů financována, ale nebude za ně ručit.

PSALI JSME:
Test důvěry investorů? Obligace za 100 milionů pro softwarovou firmu. Ta ale za dluhopisy ručit nebude

Cyrrus spolupráci nepotvrdil

Redakci FAEI.cz se na webu společnosti Cyrrus (a ani jinde na internetu – pozn. red.) nepodařilo dohledat, že by nabízela obligace firmy Clever Monitor Financials. A nenašli jsme je ani minulý týden a ani v tomto týdnu na specializované platformě www.topdluhopisy.cz, kterou provozuje společnost Cyrrus Invest, která patří do holdingu Cyrrus Group. Ani mezi aktuálně nejnovějšími, ani mezi vyprodanými, viz screenshot webu níže.

Společnost Cyrrus na otázky redakce FAEI.cz od minulého týdne neodpověděla. Ptali jsme se, jakým způsobem a od kdy obligace nabízí a zajímalo nás, jak velký objem z plánovaných 100 milionů Kč emise se Cyrrusu až dosud podařilo získat.

A od minulého pátku nereagovala na naši poznámku, že Cyrrus spolupráci nepotvrdil, ani Sabina Prokopcová z agentury Media:list, která softwarovou firmu mediálně zastupuje.

Pokud dluhopisy skupiny Clever Monitor byly od února nabízeny na portálu Bondyo.cz a pokud je nyní jejich distribuce je řešena pouze skrze Cyrrus, je zvláštní, že na specializované platformě holdingu www.topdluhopisy.cz obligace na financování softwarové firmy nejsou nabízeny. Reprofoto: FAEI.cz.

PSALI JSME:
Od KKIG investičního fondu ke Startec Ventures

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.