Žalobu a trestní oznámení pro podvod podal jednatel a majitel litoměřické spediční společnosti Cargonet Pavel Novák, jenž v lednu 2018 půjčil ze své prosperující firmy tři miliony korun firmě Clever Monitor. Softwarová firma Clever Monitor nevrátila ve smluvním termínu ani půjčenou částku, ani nevyplatila smluvní úrok ve výši osmi procent.
Redakci portálu FAEI.cz kontaktoval pan Novák poté, co jsme zřejmě jako jediné tuzemské médium upozornili na skutečnost, že za lednovou stomilionovou emisi firemních dluhopisů softwarová firma Clever Monitor ručit nebude.
Podvodné jednání podle Nováka spočívá v tom, že „firma Clever Monitor při sjednávání smlouvy předložila prostřednictvím zprostředkovatele úmyslně zkreslené a nadhodnocené účetní výkazy, které se zásadně odlišují od výkazů, zveřejněných později v obchodním rejstříku“. „Tyto dokumenty byly zaslány jednatelem firmy Lukášem Hakošem,“ dodává Novák s tím, že je poskytl policii.
65krát vyšší tržby, ze ztráty zisk
Porovnali jsme účetní dokumenty – rozvahu a výkaz zisku a ztráty za rok 2016, které Hakoš poskytl prostřednictvím finančního zprostředkovatele panu Novákovi, s dokumenty, které společnost Clever Monitor vložila do sbírky listin obchodního rejstříku.
První rozdíl je v datování účetních dokumentů. Zatímco ty ve sbírce listin byly sestaveny k datu posledního prosincového dne roku 2016, ty, které Hakoš poskytl investorovi, mají datum 10. května 2017. Jedny z mála údajů, které v pozměněných dokumentech „nelžou“, jsou data za předchozí rok, tedy za rok 2015.
Skutečné tržby Clever Monitoru za rok 2016 dosáhly podle výkazu zisku a ztráty ve sbírce listin hodnoty 966 tisíc Kč. V „pozměněné verzi“ pro pana Nováka a jeho firmu Cargonet jsou však uvedeny tržby ve výši 63,2 milionů korun. Tedy 65krát vyšší.
Podobně došlo ke „zkreslení“ dalších údajů: Skutečný provozní výsledek hospodaření nebyl 60,2 mil. Kč, ale naopak mínus 2,1 milionu. Celková aktiva nedosáhla hodnoty 65 milionů, ale jen necelých tří a půl… Vlastní kapitál nebyl ve výši 58,6 mil. Kč, ale naopak byl v mínusu.
Na otázku, proč Lukáš Hakoš zájemci o investování prostřednictvím smlouvy o tvorbě statického kapitálu poskytl jiné informace o čistém zisku a jiné dokumenty (účetní závěrky – rozvahu, výkaz zisku a ztráty), než jaké firma vložila do sbírky listin v obchodním rejstříku, firma Clever Monitor ani její mediální zástupkyně Sabina Prokopcová z agentury Media:list redakci FAEI.cz neodpověděly.
Zkreslovalo by to některá čísla…
Lukáš Hakoš, jednatel Clever Monitoru v e-mailu z ledna 2018 určeném Pavlu Novákovi z Cargonetu doslova napsal: „Poskytuji pouze uzavřený a vypořádaný rok 2016, neboť 2017 účetní nechce pustit z ruky, neb ještě neproběhl finanční audit a současně chybí doúčtovat ještě kus listopadu a prosince, což by zkreslovalo některá čísla (zejména časové rozlišení).“
Hakoš dále v e-mailu vysvětloval, že „vyšší zůstatky na bankovních účtech jsou způsobeny potřebnou reinvesticí v budoucím období do rozvoje mezinárodního obchodu, který jen pro USA v tomto roce bude činit USD 4M btto a počítá se s tím, že i pro tento, jako příští rok, nebude rozdělen zisk společnosti mezi společníky“. Rozdíl v číslovkách totiž opravdu bouchá do očí: Na konci roku 2015 měl Clever monitor peněžní prostředky (na bankovních účtech a v pokladně) ve výši deseti tisíc korun, zatímco dokument učený panu Novákovi uváděl částku 61,8 mil. Kč.
A pro úplnost – pokud jde o Hakošem zmíněný zisk za rok 2017, není co rozdělovat. Z výsledků za rok 2017 je naprosto evidentní, že firma skončila několikátý rok po sobě ve ztrátě, zvýšila hodnotu záporného základního kapitálu (-10,6 mil. Kč) a ke konci účetního období měla závazky ve výši téměř 23 miliony korun. Hakoš ovšem tvrdil Novákovi něco úplně jiného, viz citace z jeho e-mailu: „Tržby za služby za rok 2017 jsou, se započtením peněz na cestě, 81,3M CZK; náklady, se započtením faktur na cestě, 14,5M CZK.“
Výsledek hospodaření se propadá do mínusu
Loňské výsledky Clever Monitor dosud nezveřejnil. „Data budou dostupná v řádném termínu pro podání povinně zveřejňovaných informací,“ poskytla jednu z mála odpovědí na dotazy FAEI.cz mediální zástupkyně Clever Monitoru.
Jenže kvůli letošní emisi dluhopisů musely být zveřejněny i dílčí neauditované a nekonsolidované finanční údaje společnosti Clever Monitor, která má být z nových obligací financována především. Je tedy známo, že k 31. srpnu 2018 cizí zdroje (zejména půjčky a úvěry) softwarové firmy přesáhly 68 milionů korun. Mimochodem: Dluhy společnosti Clever Monitor od roku 2016 rostou každoročně zhruba trojnásobně: Na konci roku 2016 to bylo něco málo přes šest milionů korun, o rok později téměř 23 mil. Kč.
A souběžně s tím se do mínusu propadá i výsledek hospodaření: Za rok 2017 to bylo něco málo přes sedm milionů korun, ke konci loňského srpna už necelé 23 mil. Kč. A vlastní kapitál se z více než mínus deseti a půl milionu propadl meziročně na mínus 33,5 mil. Kč. Podrobnosti v backlinku níže.
Peníze na vyhrazeném účtu
„Clever Monitor se ve smlouvě rovněž zavázal, že poskytnuté finanční prostředky na tvorbu statického kapitálu nebudou použity na provozní potřeby a že budou uloženy na vyhrazeném účtu. Mám však důkaz, že byly převedeny na účet pana Hakoše, který je poté patrně použil pro své potřeby,“ říká Pavel Novák z Cargonetu, jenž svou hořkou zkušenost průběžně popisuje na facebookovém profilu Clever Debt.
Nováka prostřednictvím Facebooku, kontaktoval jiný Hakošův věřitel (pozn. red. – jeho totožnost je redakci známa) a poslal mu fotografii bankovního dokladu pořízenou Lukášem Hakošem.
„Tím pokladním dokladem mu Hakoš dokazoval, že peníze má,“ vysvětluje Novák s tím, že má důvod se domnívat, že šlo o jím půjčené tři miliony korun. „Peníze byly převedeny na jiný účet u jiné banky. Nebyl to bankovní účet uvedený ve smlouvě, musel si to na něj nejprve převést,“ komentuje fotografii bankovního dokladu šéf a majitel Cargonetu.
(Pokračování zítra)
Jak známo, Lukáš Hakoš trpí bájnou lhavostí. Bohužel i tací lidé se mezi námi zatím volně pohybují, pokud je ale pravda, že si peníze půjčil na základě zkreslených údajů, a navíc je použil pro svoji potřebu, anebo v rozporu s předmětem smlouvy, tak je jasné, že si pár let v kriminále pobude. Nedej bože, aby takových případů bylo ještě víc, anebo aby tuto evidentně trestnou činnost páchal jako člen organizované skupiny. Zveřejněné texty jsou dosti závažné.