ČNB brání korunu před oslabením, ta však zůstává pod tlakem

Názor
Podle dat zveřejněných v pátek Česká národní banka (ČNB) v květnu vynaložila ze svých devizových rezerv na obranu koruny před oslabením téměř 3,5 miliardy eur. Byl to vůbec nejvyšší objem intervencí od ukončení kurzového závazku v roce 2017.
Podle dat zveřejněných v pátek ČNB v květnu vynaložila ze svých devizových rezerv na obranu koruny před oslabením téměř 3,5 miliardy eur. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tehdy však ČNB naopak bránila koruně v posílení, což její rezervy navyšovalo. Momentálně se ČNB snaží zabránit oslabení koruny, které by dále přilévalo olej do ohně zvýšených inflačních tlaků prostřednictvím zdražování dovozů. Páteční data tak překonala náš dřívější odhad (2,5 mld. eur, pozn. aut.).

Ještě větší byl objem intervencí podle nás v červnu. V pátek zveřejněná desetidenní bilance ČNB ze závěru června indikuje, že tuzemská centrální banka mohla za celý měsíc intervenovat ve výši více než pět miliard eur. Čerstvě zveřejněný stav devizových rezerv ukazuje, že ty ke konci června poklesly oproti květnu o zhruba 5,2 miliardy eur.

PSALI JSME:
ČNB v květnu „pálila“ své devizové rezervy tempem 4,4 mld. korun denně, aby ubránila korunu

Za květen a červen tak již mohly spotové operace ČNB přesáhnout 8,5 miliardy eur (tedy více než 5 % celkových devizových rezerv, pozn. aut.). Tomu, že intervence pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července, podle nás nasvědčují v prostředí zvýšené averze k měnám rozvíjejících se trhů nejen minimální pohyby spotového kurzu, ale i denní data o likviditě v tuzemském bankovním sektoru.

Tlaky na oslabení koruny pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrží. Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností a případná další eskalace situace s narušenými dodávkami plynu do Evropy může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese.

Problémy v dodavatelských řetězcích přitom dál brzdí tuzemský export, který za normálních okolností vytváří přirozenou poptávku po koruně. Dovozní stranu současně nafukují vysoké ceny energií. Zpřísňování měnové politiky v zahraničí v kombinaci s možným holubičím posunem v obměněné bankovní radě ČNB navíc postupně vyčerpává i podporu koruny ze strany úrokového diferenciálu.

PSALI JSME:
Koruna neoslabuje pouze díky ČNB

Domníváme se, že ČNB bude buď nadále pokračovat ve svých devizových intervencích a/nebo bankovní rada v novém složení nakonec doporučí další zvýšení sazeb. Alespoň krátkodobě však vidíme výrazné riziko skokového oslabení koruny, pokud se nová bankovní rada rozhodne ukončit současnou intervenční politiku.

Nebo když prodejní tlaky zesílí a eroze devizových rezerv se stane neudržitelnou, či když nová bankovní rada potvrdí svůj výrazně holubičí postoj v době, kdy se očekává pokračování zpřísňování měnové politiky v ostatních zemích středoevropského regionu i ve světě.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB