ČNB na posledním jednání diskutovala především inflaci

Názor
Podle dnes zveřejněného zápisu z posledního zasedání bankovní rady ČNB její členové diskutovali především inflaci. Podle většiny tuzemských centrálních bankéřů je sice vliv externích faktorů, které centrální banka nedokáže ovlivnit, významný, na růst spotřebitelských cen však podle nich působí i domácí tlaky.
Podle zápisu z posledního zasedání bankovní rady ČNB její členové diskutovali především inflaci. Ilustrační foto: ČNB

Ty jsou podle nich spojeny zejména s přehřátým trhem práce a můžou vyústit v to, že vyšší inflace přetrvá po delší dobu. Argumentem pro vyšší sazby je také nárůst inflačních očekávání, která se aktuálně pohybují výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky.

Většina centrálních bankéřů hlasujících pro razantní nárůst úrokových sazeb si sice uvědomuje rizika spojená s problémy v automobilovém průmyslu a s další vlnou koronaviru, podle nich by však při jejich realizaci pouze došlo k dalším tlakům na růst spotřebitelských cen.

V rozhodování centrální banky tak nyní jednoznačně dominuje preference dostat inflaci zpět na dvouprocentní cíl a naplnit tak svůj mandát péče o cenovou stabilitu. Pro naplnění tohoto cíle je podle všeho většina bankovní rady ochotna přijmout i vyšší míru rizika, že výrazný nárůst úrokových sazeb může v konečném důsledku zbrzdit oživení ekonomiky.

PSALI JSME:
Inflace pokoří šest procent. Centrální banka brzy zvýší úrokové sazby nad tři procenta

Silná preference vrátit inflaci zpět ke dvěma procentům nás vede k názoru, že úrokové sazby budou růst také na dalších zasedáních. Na tom následujícím, v prosinci, očekáváme jejich další zvýšení o půl procentního bodu a ve stejném rozsahu by pak měly podle nás sazby vzrůst také v únoru. Začátkem příštího roku by tak základní repo sazba měla vystoupat na 3,75 procenta.

Tam by měla vydržet až zhruba do konce příštího roku, když v průběhu první poloviny roku 2023 již předpokládáme její postupné snížení až na 2,5 procenta. To je zhruba úroveň, na které se repo sazba pohybovala před započetím koronavirové pandemie. Ke snížení úrokových sazeb by mělo přispět zmírnění silných inflačních tlaků, a to zejména v souvislosti s odezněním problémů v dodavatelských řetězcích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zvýšení úrokových sazeb podle šéfa ČNB představuje mimořádný krok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Komu se prodraží zvýšení minimální mzdy?

Minimální měsíční mzda se pro rok 2022 zvyšuje na 16 200 Kč, oproti letošnímu roku se tedy zvýší o tisíc korun. Zvýšení minimální mzdy však například zdražuje zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů nebo …

Česku hrozí největší zdražování od 90. let

Míra inflace v ČR vykázala v říjnu meziroční úroveň 5,8 procenta. Česká národní banka (ČNB) přitom ve své aktuální prognóze předpokládala inflaci 5,5 procenta. Spotřebitelské ceny rostly tedy v říjnu nejrychleji za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Platíte vysoké zálohy na energie? Zkuste energetické devatero

Poradna
Přestože se teď spousta lidí – a zdaleka nejen bývalí klienti skupiny Bohemia Energy – bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které si však mnoho domácností momentálně nemůže dovolit. Ve spolupráci se srovnávačem Srovnejto.cz přinášíme devatero rad, jak si takovou situaci alespoň trochu ulehčit.