ČNB od března koupila už přes pět tun zlata

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl dostává svému slibu a již třetí měsíc v řadě diverzifikuje portfolio naší centrální banky nákupy zlata. Minulý měsíc využila ČNB stabilní ceny zlata na světových trzích a koupila 57 tisíc troyských uncí (1,77 tuny) zlata. Na unci přesně tolik jako v dubnu. Za poslední tři měsíce tak zlatý poklad Česka nabobtnal o 5,1 tuny na celkových 17 tun.
Guvernér České národní banky Aleš Michl dostává svému slibu a již třetí měsíc v řadě diverzifikuje portfolio naší centrální banky nákupy zlata. Ilustrační foto: ČNB

Na přehledu posledních deseti let je vidět, že od roku 2012 se zlatý poklad ČNB stále ztenčoval až na rekordně nízkých 7,8 tuny v červnu 2020. Pak došlo k mírnému obratu a doslova po kilogramech začaly rezervy zlata stoupat. Na této trajektorii se zlato s občasnými přestávkami pohybovalo bezmála tři roky až do letošního února, kdy došlo k výše uvedenému zvratu.

ČNB se však o své strategii devizových rezerv nevyjadřuje a odkazuje na výroční zprávy, kde se slůvko zlato objevuje stejně vzácně jako kov sám. Až do letošního roku centrální banka zlatem opovrhovala a členové bankovní rady o něm hovořili jako „zastaralém a málo flexibilním finančním nástroji“. Všechna pragmatická vyjádření však opomíjela jeden z nejdůležitějších významů zlata v rezervách, a to psychologický.

PSALI JSME:
ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata

Není pochyb o tom, že zlatý poklad, jak se nadneseně zlatým rezervám říká, posiluje víru obyvatelstva ve vlastní měnu, potažmo ve vlastní stát. Není proto náhoda, že s vytvářením samostatného Československa cíleně vznikal i zlatý poklad jako symbol státnosti a ekonomické nezávislosti. Po dvaceti letech existence Československa držela jeho Národní banka 97 tun zlata a jen druhá světová válka zabránila v překročení symbolických 100 tun.

I když existuje několik zemí, které zlato ve svých rezervách nedrží, například Kanada nebo Chorvatsko, jde u takto velkých států o mimořádné výjimky. Mezinárodní měnový fond proto pohyb zlata v portfolích centrálních bank sleduje a pravidelně zveřejňuje žebříček stovky zemí podle velikosti zlatých rezerv, kde i poslední Bosna a Hercegovina drží 1,5 tuny zlata. Česko je v tomto přehledu na 67. místě.

PSALI JSME:
Česká národní banka se pustila do nákupů zlata

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Region si připisuje zisky

Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB