ČNB překvapivě snižuje své úrokové sazby

Názor
Česká národní banka (ČNB) snížila na včerejším mimořádném jednání svou hlavní úrokovou sazbu o padesát bazických bodů na 1,75 %. Rozhodnutí bylo zdůvodněno hlavně eskalací aktuální situace v souvislosti s pandemií koronaviru. Svými kroky tak chce zmírnit dopad zdravotních a bezpečnostních opatření uvalených vládou. To vše v kontextu včerejšího skokového oslabení koruny o čtyři procenta nad 27 Kč za euro.
ČNB překvapivě snižuje své úrokové sazby. Foto: FAEI.cz

Takové oslabení koruny staví centrální banku do komplikované situace, kdy na jedné straně uvolňuje měnové podmínky v ekonomice, na straně druhé však komplikuje naplňování inflačního cíle. Spotřebitelská inflace zůstává vysoko nad tolerančním pásmem dvouprocentního inflačního cíle a navíc se v únoru vyhoupla přes tři procenta i jádrová inflace.

Sám guvernér Rusnok během včerejší tiskové konference přiznal, že vnímá rizika dalšího zrychlení inflace, ale v současnosti dává přednost podpoře ekonomiky. ČNB předpokládá, že nižší poptávka způsobená koronavirem postupně povede ke zpomalení tempa růstu cen. To by navíc mělo být podpořeno aktuálně rekordně nízkou cenou ropy na globálních trzích.

Guvernér také zdůraznil připravenost centrální banky zasáhnout na devizovém trhu v případě „nadměrných pohybů“ koruny. Připomenul, že ČNB pracuje v režimu volného měnového kurzu s právem centrální banky zasáhnout v případě potřeby.

PSALI JSME:
ČNB sráží základní úrok o půl procentního bodu

Dodal také, že banka disponuje velkým objemem devizových rezerv, které je ochotna použít. Konkrétní hodnoty, kdy by začala ČNB intervenovat, však nezmínil.

Bankovní rada včera schválila také snížení úrokové sazby pro dodávací repo operace, kterými komerční banky mohou čerpat chybějící likviditu. Navíc byl navýšen počet těchto aukcí z jedné na tři týdně. Guvernér Rusnok však připomněl, že tento krok je pouze preventivní a v tuto chvíli centrální banka nepozoruje žádné problémy v bankovním sektoru. Ve snaze podpořit stabilitu bankovního sektoru bylo také zrušeno nedávné rozhodnutí o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy komerčních bank.

Neočekáváme, že by letos mělo dojít k další změně úrokových sazeb. Předpokládáme, že další snaha centrální banky snížit sazby se dostane do konfliktu s rostoucí spotřebitelskou inflací, jejíž cílování je hlavním cílem ČNB. Situace tak bude pro bankovní radu o to komplikovanější, pokud bude pokračovat oslabování kurzu koruny.

Autoři jsou analytici Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Časy vysoké inflace končí

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB zdůraznila vysoká rizika

V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka (ČNB) na včerejším zasedání nastavení měnové politiky beze změny. Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy centrální banky téměř neliší. Oslabení koruny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru