ČNB úroky nemění, je pravděpodobné posílení koruny pod 23,50 za euro

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba se tak dále drží na úrovni rovných sedmi procent, a to už od června loňského roku.
Česká národní banka podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Většina bankovní rady ČNB považuje inflační tlaky v české ekonomice sice za poměrně silné, ale ne natolik, aby opodstatňovaly další nárůst úroků, resp. aby přínos takovéhoto nárůstu v jejích očích převážil jeho náklady v podobě dodatečného ochromení ekonomické aktivity, daného zdražením financování spotřeby či investic.

Nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb nicméně již ČNB podle všeho završila a i z důvodu vývoje posledních týdnů, zejména tedy v důsledku pádů a otřesů bank v euroamerickém prostoru a jeho důsledků, teď naopak narůstá pravděpodobnost dřívějšího zahájení debaty o úvodním snížení základní úrokové sazby ČNB.

PSALI JSME:
Zpřísnění úvěrových podmínek dělá práci za centrální banky

K němu by mělo dojít ve druhém pololetí letošního roku. Základní sazba centrální banky tak zakončí svoji pouť letošním rokem nejpravděpodobněji na úrovni šesti procent. Výraznějšího snížení se pak dočká v příštím roce, kdy by mohla klesnout až k úrovni tří procent.

Lze předpokládat stále ještě poměrně jestřábí tón ve vztahu k intervenčnímu režimu ČNB, v jehož rámci centrální banka podporuje korunu – byť od druhé poloviny loňského října výhradně slovně. Koruna by tak měla i v reakci na tuto pokračující intervenci zpevnit v nadcházející době opět pod úroveň kursu 23,50 koruny za euro.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úspěšný den pro korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB