ČNB už na podporu koruny vynaložila přes 23 miliard eur

Po desetimiliardovém výprodeji devizových rezerv v červenci se tempo devizových intervencí České národní banky (ČNB) v srpnu výrazně zmírnilo, když centrální bance na zklidnění situace na trhu stačily 2,4 miliardy eur.
Česká národní banka už na podporu koruny vynaložila přes 23 miliard eur. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od března ČNB ze svých rezerv už vyprodala celkem něco přes 23 miliard eur, aby koruně zabránila v oslabování a zvýšila i tak už nadměrně inflační tlaky v ekonomice. Celkový objem rezerv tuzemské centrální banky se snížil na 139 miliard eur, což je stále více než třikrát tolik, co třeba drží maďarská centrální banka.

Tuzemská centrální banka navíc devizové rezervy může nejenom výprodejem snižovat, ale i díky operacím pro stát i zvyšovat, jak je vidět ze statistik zveřejněných v pátek. Výprodej rezerv není s ohledem na jejich velikost pro ČNB žádnou tragédií.

Sama je musela v časech kurzového režimu výrazně nakupovat, a tak pokud se části z nich nyní zbavuje, vlastně si tím i ulehčuje svoji pozici. Ve své bilanci má devizové rezervy s velmi nízkým výnosem, zatímco za pasiva platí sedmiprocentní repo sazbu.

Velikost rezerv umožňuje centrální bance i nadále pokračovat ve stávající politice, ve které kurz hraje roli určité protiinflační kotvy. Brzdí tím ovšem nejenom inflaci, ale i devizové spekulace, které by korunu v těchto nejistých časech zbytečně rozkolísávaly.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pavel

    ČNB je zbytečná instituce,která nemá nikoho nadřízeného. Mají obrovské finance z dob intervencí proti koruně a tyto peníze se daly použít na znárodnění ČEZu a byl klid s energií…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB