ČNB už na podporu koruny vynaložila přes 23 miliard eur

Názor
Po desetimiliardovém výprodeji devizových rezerv v červenci se tempo devizových intervencí České národní banky (ČNB) v srpnu výrazně zmírnilo, když centrální bance na zklidnění situace na trhu stačily 2,4 miliardy eur.
Česká národní banka už na podporu koruny vynaložila přes 23 miliard eur. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od března ČNB ze svých rezerv už vyprodala celkem něco přes 23 miliard eur, aby koruně zabránila v oslabování a zvýšila i tak už nadměrně inflační tlaky v ekonomice. Celkový objem rezerv tuzemské centrální banky se snížil na 139 miliard eur, což je stále více než třikrát tolik, co třeba drží maďarská centrální banka.

Tuzemská centrální banka navíc devizové rezervy může nejenom výprodejem snižovat, ale i díky operacím pro stát i zvyšovat, jak je vidět ze statistik zveřejněných v pátek. Výprodej rezerv není s ohledem na jejich velikost pro ČNB žádnou tragédií.

PSALI JSME:
Intervence ČNB v srpnu zeslábly, záznam potvrdil neshody v bankovní radě

Sama je musela v časech kurzového režimu výrazně nakupovat, a tak pokud se části z nich nyní zbavuje, vlastně si tím i ulehčuje svoji pozici. Ve své bilanci má devizové rezervy s velmi nízkým výnosem, zatímco za pasiva platí sedmiprocentní repo sazbu.

Velikost rezerv umožňuje centrální bance i nadále pokračovat ve stávající politice, ve které kurz hraje roli určité protiinflační kotvy. Brzdí tím ovšem nejenom inflaci, ale i devizové spekulace, které by korunu v těchto nejistých časech zbytečně rozkolísávaly.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Devizové intervence centrální banky se v červenci opět zvýšily

Zavřít reklamu ×
  1. ČNB je zbytečná instituce,která nemá nikoho nadřízeného. Mají obrovské finance z dob intervencí proti koruně a tyto peníze se daly použít na znárodnění ČEZu a byl klid s energií…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …