Intervence ČNB v srpnu zeslábly, záznam potvrdil neshody v bankovní radě

Analýza
Záznam z posledního zasedání znovu ukázal názorovou rozpolcenost uvnitř bankovní rady České národní banky (ČNB). Pětičlenná většina vedená guvernérem Alešem Michlem vyhodnotila rizika prognózy jako výrazná a jdoucí oběma směry.
Záznam z posledního zasedání znovu ukázal názorovou rozpolcenost uvnitř bankovní rady České národní banky. Ilustrační foto: ČNB

Aktuální výše úrokových sazeb je podle nich adekvátní současné situaci a nová data hovoří ve prospěch stability úrokových sazeb. Na této úrovni však budou muset sazby setrvat po delší dobu. Mezi členy bankovní rady převažovala shoda, že inflace se patrně již nachází blízko vrcholu.

Proinflační rizika, kterým je věnována na rozdíl od těch protiinflačních naprostá většina celého zápisu, jako hrozba mzdově-cenové spirály nebo odkotvená inflační očekávání členové pětičlenné holubičí většiny, nevnímají tak silně jako Tomáš Holub a Marek Mora.

Z úst těchto dvou členů, kteří na posledním hlasování bankovní rady hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů a v srpnu dokonce o 100 bazických bodů, zaznívalo také varování před více expanzivním působením fiskální politiky, než se doposud předpokládalo, nebo rizikem tlaku na oslabení koruny v důsledku poklesu úrokového diferenciálu.

S úspěchem se nesetkal ani jejich návrh na konsenzuální hlasování o menším růstu úrokových sazeb, než by si sami představovali v zájmu ukončení spekulací trhů o neochotě ČNB používat úrokové sazby jako měnově-politický nástroj.

PSALI JSME:
Rozhodnutí ČNB nezvyšovat úrokové sazby bere koruně vítr z plachet

Ohledně devizových intervencí se zápis, stejně jako dosavadní komunikace ČNB, omezil pouze na konstatování, že centrální banka bude „i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny“.

Úrokové sazby podle nás pravděpodobně dosáhly svého vrcholu. Důvodem jsou příznivější výhled inflace a negativní trend vývoje reálné ekonomiky. V poslední době také polevily tlaky na slabší korunu a tím i na výrazné intervence ČNB na devizovém trhu. Možný počátek opětovného snižování úrokových sazeb však očekáváme až v srpnu 2023.

Samotný pokles sazeb podle nás bude pozvolný, k čemuž bude přispívat postupný přenos vysokých velkoobchodních cen energií do těch spotřebitelských, který v krátkém horizontu sice nebude vytvářet tak silné inflační tlaky, v tom delším však pravděpodobně přispěje k tomu, že vyšší cenové tlaky přetrvají po delší dobu.

Pozvolnost uvolňování měnové politiky podle nás bude i důsledkem jejího aktuálně nedostatečného utažení, které bude na horizontu prognózy přispívat k pomalejšímu odeznívání inflačních tlaků a zvýšených inflačních očekávání.

PSALI JSME:
Centrální banka základní sazbu nezměnila. Jak zareagují hypotéky?

Ve srovnání se srpnovou prognózou ČNB budou podle nás muset být úrokové sazby vyšší na celém prognostickém horizontu. Rizika naší prognózy však hodnotíme jako vychýlená ve směru vyšších úrokových sazeb.

Objem spotových operací na devizovém trhu v srpnu poklesl po téměř deseti miliardách eur v červenci na 2,4 miliardy. Koncem září však spekulace na slabší korunu pravděpodobně opět zesílily, a ČNB tak mohla za celý měsíc uzavřít spotové operace v objemu až pět miliard eur.

Vzhledem k výraznému poklesu úrokového diferenciálu očekáváme, že koruna bude mít tendenci oslabovat, a to i přes pokračující přítomnost centrální banky na trhu.

Nepředpokládáme však tak výrazné oslabení, jako ve své poslední prognóze předpovídá právě ČNB (průměr za čtvrté čtvrtletí na úrovni 25,2 CZK/EUR, pozn. aut.). Podle nás se může koruna ke konci roku dostat spíše k hladině 25 CZK/EUR. Celkové měnově podmínky tedy podle nás budou utaženější.

PSALI JSME:
Devizové intervence centrální banky se v červenci opět zvýšily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …