Co české podnikatele a živnostníky zdržuje od práce?

Skoro jeden celý pracovní den z každého týdne tráví v průměru drobní podnikatelé a živnostníci v Česku činnostmi, které je zdržují od produktivní práce. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Raiffeisenbank a Mastercard mezi více než třemi stovkami drobných podnikatelů a živnostníků, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Průměrný tuzemský podnikatel ročně promarní zhruba 330 hodin zbytečnou administrativou, byrokracií, papírováním a účetnictvím. Ilustrační foto: Pixabay.com

Respondenti průzkumu si nejčastěji stěžovali na zbytečnou administrativu, byrokracii, papírování a účetnictví. Zkušenosti českých podnikatelů ukazují, že činnostmi, které je zdržují od podnikání, tráví v průměru šest hodin a 20 minut týdně. Mezi těmi, kteří mají společnost s ručením omezeným, je to dokonce osm a půl hodiny týdně.

To znamená, že průměrný podnikatel, který se šetření účastnil, ročně promarní zhruba 330 hodin, zatímco majitel eseróčka až 442 hodin ročně. Nabízí se srovnání. „Podle údajů Liberálního institutu v roce 2021 každý podnikatel strávil byrokracií 272 hodin,“ sdělil redakci FAEI.cz Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo.

„Není divu, když podnikatelé mají vůči státu až dva tisíce různých povinností a dohlíží na ně na 200 úřadů a institucí.“ V průměrné firmě tak podle Dobrovolného stráví jeden zaměstnanec sedm týdnů prací pro stát a ne pro zákazníka. V přepočtu jde o téměř 300 hodin ročně.

Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR, redakci před nedávnem sdělil, že podle posledního měření administrativní zátěže, které v roce 2016 uskutečnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, si splnění všech povinností vyplývající z právních předpisů vyžádalo ročně částku přes 71 miliard korun. „Nové měření by mělo ministerstvo provést do konce letošního roku,“ informoval Jaroš.

Ale zpět k šetření Raiffeisenbank a Mastercard. Podle jeho výsledků podnikatelé a živnostníci vidí největší míru zdržování od práce v neúměrně dlouhém čekání na infolinkách při telefonování (51 %) a v situacích, kdy není možné komunikovat s úřady on-line (47 %) nebo s bankovními institucemi (31 %).

Přes tři pětiny podnikatelů (63 %) současně vnímají, že šetřit čas jim zásadně pomáhá banka, kde mají svůj hlavní účet, který používají pro podnikání. Pokud by se respondentům podařilo nějaký čas ušetřit, nejraději by ho využili k odpočinku (55 %), věnovali by se svým koníčkům (49 %), nebo své rodině (48 %).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB