Mladým chybí chuť podnikat. Odrazuje je přílišná byrokracie

Rozhovor
Devět z deseti podnikatelů na venkově jsou osoby samostatně výdělečně činné. Bez jejich služeb by život na venkově nebyl ani možný, myslí si Pavel Černý, předseda Místní akční skupiny Mezilesí a pedagog Fakulty mezinárodních vztahů VŠE, který se problematice drobného podnikání na venkově dlouhodobě věnuje. Drobní podnikatelé a živnostníci mohou čerpat podporu i od místních akčních skupin (MAS). Ty spolupracují s téměř třemi tisíci z nich.
Bez podnikatelů by život na venkově nebyl ani možný, myslí si Pavel Černý. Foto: VŠE

Jaké výhody nabízí venkov pro drobné podnikatele? A jaké jsou naopak jeho největší výzvy?
Výhodu určitě spatřuji v řemeslné tradici, která je na venkově v porovnání s městy relativně uchovaná, čímž dochází k přenosu know-how z generace na generaci. Bohužel tato tradice postupně slábne.
Stavět pouze na ní nelze, je třeba se dívat i do budoucna. V tomto duchu venkovským podnikatelům chybí především kvalitní infrastruktura odpovídající trendům 21. století. Jednoduše řečeno, infrastruktura dnes nejsou pouze opravené komunikace a vodovody. Dobrou infrastrukturou myslím zejména tu pro digitální společnost. A to považuji za velkou výzvu pro český venkov.

Co nesmí podcenit začínající drobný podnikatel? A s jakými nástrahami se může setkat?
Podnikatel by neměl podcenit zejména jeho zákonné povinnosti, především v oblasti daňové a finanční a také v rámci ochrany spotřebitele. Musí neustále přemýšlet o chování svých zákazníků a konkurentů.
Nejlépe podle mě ilustrují situaci názvy pořadů Miroslava Donutila „Pořád se něco děje“ a „Furt ve střehu“. Také podnikatel by neměl zapomínat na rychlost technologických změn a jejich přenos na trh. Tím pádem by měl sledovat trendy, vývoj trhu a vzdělávat se. Co se týká nástrah, tak drobný živnostník na venkově může, kromě byrokracie a nepřehledné a často se měnící legislativy, nejvíce bojovat s rozptýlenou poptávkou.

PSALI JSME:
Bída nejen českého venkova

Jak obstát v konkurenci velkých holdingů?
Stát musí odlehčit drobným podnikatelům v administrativní zátěži a stabilizovat legislativu. Když vyplňuju daňové přiznání, již mnoho let si říkám: „Jsem inženýr – ekonom a fakt s tím mám problém. Je to moje chyba?“
Zde vidím prostor i pro místní akční skupiny, které by mohly služby ve formě poradenství, zejména pro začínající podnikatele a živnostníky, zajistit nebo zprostředkovat. Velkou roli místních akčních skupin vidím hlavně v roli inovačního brokera přinášejícího na venkov nové trendy a poznatky z různých oborů.
Pokrytí vysokorychlostním internetem je nyní alfou a omegou akcelerace drobného podnikání. Například u nás v Místní akční skupině Mezilesí jsme na podzim loňského roku u příležitosti 100. výročí vzniku Československa rozjeli projekt 100PRO100. Prostřednictvím něj chceme zprostředkovat v co nejkratší době pro všechny obyvatele území naší MAS pokrytí aspoň 100 Mb/s připojením.

Jsou na venkově odvětví, která jsou nepokrytá?
Každý region je jiný a má svá specifika. Z mnoha trendů, které pozorujeme s kolegy z ostatních MAS, zmíním úbytek drobných služeb a obchodů. Samozřejmě záleží na poptávce a nabídce, ale myslím, že by se na venkov mohly vrátit pojízdné prodejny potravin a jiného zboží, propojující lokální producenty (např. zemědělce, řezníky, pekaře, cukráře) se spotřebitelem. Zde vidím mezeru a zároveň příležitost pro venkov.

Jak by vypadal venkov bez drobných podnikatelů?
Pokud živnostníky na venkově neudržíme a nevytvoříme jim vhodné podmínky, tak se z venkova stane noclehárna pro obyvatele dojíždějící za prací do měst a rekreační zóna pro chataře. Zmizí spolky a tradice lidových zvyků a obyčejů. O propojení tradic s budoucností usilují mimochodem všechny místní akční skupiny po celé republice sdružené v Národní síti Místních akčních skupin.

Autorka je spolupracovnice redakce

PSALI JSME:
Musíme si pomáhat? Z pomáhání druhým můžeme mít prospěch i my sami

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.