
Podle dat Eurostatu zveřejněných v pátek dosáhla míra volných pracovních míst 4,9, což znamená, že volných míst v poměru k počtu zaměstnaných i nezaměstnaných je zhruba pět procent. Za poslední rok se tak snížil jen o jednu desetinu procentního bodu, zatímco míra nezaměstnanosti poklesla o 1,1 procentního bodu na prosincová 2,1 procenta.
Zatímco počty zaměstnaných rostou, řady nezaměstnaných řídnou, volná pracovní místa v české ekonomice rozhodně neubývají. V podnikatelském sektoru je dokonce míra volných míst 6,3 procenta, přičemž ve stavebnictví téměř 12 procent, v zemědělství 9,2 procenta a v oblasti HORECA, která se ještě nevzpamatovala z řady lockdownů 7,7 procenta.
Nejnižší relativní nabídka volných míst je naproti tomu ve veřejném a finančním sektoru. Z pohledu zaměstnavatelů panuje na českém pracovním trhu zvýšené napětí, které se v posledních letech dařilo usměrňovat alespoň za pomoci zahraničních pracovníků.
Ti se na celkové pracovní síle podílejí zhruba 15 procenty, především díky silnému zastoupení zaměstnanců ze Slovenska a Ukrajiny. Navzdory rekordnímu počtu zahraničních zaměstnanců se ovšem – jak potvrzuje i aktuální statistika – stále nedostávají pracovníci.
Důvodem není pouze to, že ekonomika opět roste, ale i fakt, že populace stárne a do penze odcházejí pracovníci v profesích, které si už nedokážeme v dostatečném počtu vychovat, a proto na trhu chybí. Jde především o tradiční řemesla, respektive učební obory, jež nelze zatím nahradit robotizací ani automatizací.
Nepředpokládám, že by se situace na českém trhu práce v letošním roce dramaticky změnila. Ekonomika sice poroste v důsledku války na Ukrajině a jejím konsekvencím pomaleji, avšak vzhledem k dlouhodobému nedostatku pracovníků napětí na pracovním trhu výrazněji nepoleví.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)