Crowdfunding: Evropská komise o rok odložila nutnost získání licence

Evropská komise doslova za pět minut dvanáct schválila prodloužení přechodného období o jeden rok, kdy mohou crowdfundingové firmy v EU podnikat i bez licence. Rozhodnutí vstoupilo v platnost 22. října. Podle pravidel platných ještě zhruba před týdnem přitom měli provozovatelé crowdfundingu v celé Evropské unii čas jen do 10. listopadu, aby získali licenci a mohli poskytovat své služby.
Evropská komise schválila prodloužení přechodného období o jeden rok, kdy mohou crowdfundingové firmy v EU podnikat i bez licence. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle experta na právo v oblasti fintechu a start-upů Filipa Murára z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr to české platformy doslova zachraňuje. Tuzemský upravující nové podmínky byl totiž přijat až v dubnu a včasné získání licencí tak bylo ohroženo. Pozice českých platforem tak mohly obsadit zahraniční firmy – díky tzv. jednotnému evropskému pasu stačí jediné povolení pro působení ve všech státech EU.

„Zákon, který byl přijat v souladu s nařízením EU č. 2020/1503 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování, přináší zcela nový regulatorní rámec pro poskytovatele crowdfundingových platforem,“ sdělil naší redakci již dříve Tomáš Jelínek, konzultant poradenské společnosti PKF Apogeo, s tím, že s regulací dochází k posílení ochrany investorů připívajících na projekty.

PSALI JSME:
Nově zavedená regulace zařadí crowdfunding mezi běžné investiční nástroje

Na provozovatele crowdfundingu jsou nově kladeny podobné regulatorní požadavky, jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb. Zároveň nová regulace zásadně usnadní českým crowdfundingovým platformám vstup na zahraniční trhy a zároveň umožní českým investorům snadnou participaci na mezinárodních projektech.

Nutnost získání povolení České národní banky (v případě českých platforem, pozn. aut.) se tak posunulo o rok do 10. listopadu 2023. Komplexní regulaci musely všechny členské země implementovat do svých zákonů – v Česku se tak stalo až letos v dubnu. „Reálně se nestíhala povolení udělit,“ konstatoval Filip Murár.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Crowdfunding: Dostanou čeští provozovatelé včas licenci?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.