Nově zavedená regulace zařadí crowdfunding mezi běžné investiční nástroje

Crowdfunding bude nově podléhat zákonné regulaci a dohledu ze strany České národní banky (ČNB). Dosavadní provozovatelé crowdfundingových platforem sice mohou pokračovat v činnosti i bez povolení ČNB, avšak nejdéle do letošního 10. listopadu.
Crowdfunding, neboli skupinové financování, je propojování relativně velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o alternativní financování. Ilustrační foto: Pixabay.com

Komplexní regulace tohoto stále oblíbenějšího typu financování, kdy větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování, se do české legislativy dostala až díky implementaci nařízení EU. Příslušný zákon nyní v dubnu schválil Parlament a podepsal prezident.

Podle experta na právo v oblasti fintechu a start-upů Filipa Murára z mezinárodní Advokátní kanceláře Noerr zvýší dohled ČNB atraktivitu crowdfundingu mezi investory. Očekává tak dokonce „až násobný nárůst“ investic přes crowdfundingové platformy.

„Technologický vývoj byl opět o krok napřed před právem. Ačkoliv v některých evropských zemích nebo v USA již právní úprava crowdfundingu dávno existuje, v České republice obdobná komplexní úprava chyběla. Až povinné zavedení nařízení EU vše změnilo,“ informoval naši redakci partner Noerr Luděk Chvosta.

PSALI JSME:
Nápad českého válečného veterána už lidé podpořili více než milionem korun

České crowdfundingové platformy nyní mají necelých pět měsíců na to, aby získaly povolení od tuzemské centrální banky. To se může zdát jako dostatek času, ale licenční řízení je běh na dlouhou trať a může trvat několik měsíců.

Nejdůležitější novou povinností provozovatele crowdfundingu je právě povinnost získat povolení ČNB. Jeho výhodou je princip tzv. jednotného evropského pasu, tedy možnost poskytovat crowdfundingové služby na základě jediného povolení ve všech členských státech Evropské unie.

Na provozovatele crowdfundingu jsou nově kladené podobné regulatorní požadavky, jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb. „Každý provozovatel musí zavést, udržovat a uplatňovat řídicí a kontrolní systém, což bude bezpochyby největším oříškem licenčního řízení u ČNB,“ uvedl Filip Murár.

PSALI JSME:
S šestiminutovou investicí to bylo jinak, přiznává crowdfundingová firma

Nová regulace se komplexně věnuje i ochraně investorů. Každý provozovatel k tomu musí na svých internetových stránkách zveřejnit informace o sobě, nákladech, finančních rizicích a poplatcích, o kritériích výběru financovaných projektů, o povaze svých služeb a rizicích s nimi spojených.

„Ochrana investorů se posílí. V případě úvěrového crowdfundingu musí poskytovatel každoročně zveřejňovat míru selhání financovaných projektů za poslední tři roky, což by mělo být pro uživatele vodítko, jak dobře si platforma vybírá toho, komu s financováním pomáhá,“ sdělil Murár.

U takzvaných nekvalifikovaných investorů jde ale ochrana ještě dál. Provozovatel u nich musí udělat test vhodnosti, při kterém zjistí jejich znalosti, zkušenosti, cíle, porozumění rizikům a schopnost nést ztrátu a posoudí, zda je pro ně crowdfunding na příslušné platformě vůbec vhodný.

PSALI JSME:
Češi se bojí investic, odhalil průzkum

Crowdfunding, neboli skupinové financování, je propojování relativně velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o alternativní financování. Nařízení č. 2020/1503 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky upravuje úvěrový crowdfunding.

To se týká případů, kde investor poskytne peněžní prostředky financovanému podniku se závazkem jejich vrácení a zaplacení úroku. U investičního crowdfundingu investor zakoupí převoditelné cenné papíry vydané financovaným podnikem, nebo zakoupí podíly na financovaném podniku.

Regulace týkající se crowdfundingu se uplatní pouze tehdy, pokud nepřesáhne hodnota financovaného projektu určitou částku – v přechodném období do 10. listopadu 2023 jeden milion eur (cca 25 mil. Kč, pozn. aut.) během jednoho roku, následně bude limit zvýšen na pět milionů eur.

PSALI JSME:
„Na tajnačku“. Tzv. prašivé dluhopisy prodávají finanční poradci tak, aby o tom centrála nevěděla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Půjčili jste kamarádovi peníze a už vás nezná?

To nespěchá! Vrátíš mi to, až budeš mít. Kolikrát jen podobné věty doprovázely půjčení peněz, jimiž jste blízkým vytrhli trn z paty? A jak často tento dobrý skutek ukončil letité přátelství? Nic totiž tak spolehlivě …

Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než …

Výpovědní doba nejsou dvouměsíční prázdniny

Máme smutnou zprávu, zrušili jsme vaše pracovní místo. Tuto větu může prakticky každý zaměstnanec slyšet kdykoli. Personalista mu podává papír s výpovědí a zaměstnanec má pocit, že právě skončila další etapa jeho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.