Nově zavedená regulace zařadí crowdfunding mezi běžné investiční nástroje

Crowdfunding bude nově podléhat zákonné regulaci a dohledu ze strany České národní banky (ČNB). Dosavadní provozovatelé crowdfundingových platforem sice mohou pokračovat v činnosti i bez povolení ČNB, avšak nejdéle do letošního 10. listopadu.
Crowdfunding, neboli skupinové financování, je propojování relativně velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o alternativní financování. Ilustrační foto: Pixabay.com

Komplexní regulace tohoto stále oblíbenějšího typu financování, kdy větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování, se do české legislativy dostala až díky implementaci nařízení EU. Příslušný zákon nyní v dubnu schválil Parlament a podepsal prezident.

Podle experta na právo v oblasti fintechu a start-upů Filipa Murára z mezinárodní Advokátní kanceláře Noerr zvýší dohled ČNB atraktivitu crowdfundingu mezi investory. Očekává tak dokonce „až násobný nárůst“ investic přes crowdfundingové platformy.

„Technologický vývoj byl opět o krok napřed před právem. Ačkoliv v některých evropských zemích nebo v USA již právní úprava crowdfundingu dávno existuje, v České republice obdobná komplexní úprava chyběla. Až povinné zavedení nařízení EU vše změnilo,“ informoval naši redakci partner Noerr Luděk Chvosta.

České crowdfundingové platformy nyní mají necelých pět měsíců na to, aby získaly povolení od tuzemské centrální banky. To se může zdát jako dostatek času, ale licenční řízení je běh na dlouhou trať a může trvat několik měsíců.

Nejdůležitější novou povinností provozovatele crowdfundingu je právě povinnost získat povolení ČNB. Jeho výhodou je princip tzv. jednotného evropského pasu, tedy možnost poskytovat crowdfundingové služby na základě jediného povolení ve všech členských státech Evropské unie.

Na provozovatele crowdfundingu jsou nově kladené podobné regulatorní požadavky, jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb. „Každý provozovatel musí zavést, udržovat a uplatňovat řídicí a kontrolní systém, což bude bezpochyby největším oříškem licenčního řízení u ČNB,“ uvedl Filip Murár.

Nová regulace se komplexně věnuje i ochraně investorů. Každý provozovatel k tomu musí na svých internetových stránkách zveřejnit informace o sobě, nákladech, finančních rizicích a poplatcích, o kritériích výběru financovaných projektů, o povaze svých služeb a rizicích s nimi spojených.

„Ochrana investorů se posílí. V případě úvěrového crowdfundingu musí poskytovatel každoročně zveřejňovat míru selhání financovaných projektů za poslední tři roky, což by mělo být pro uživatele vodítko, jak dobře si platforma vybírá toho, komu s financováním pomáhá,“ sdělil Murár.

U takzvaných nekvalifikovaných investorů jde ale ochrana ještě dál. Provozovatel u nich musí udělat test vhodnosti, při kterém zjistí jejich znalosti, zkušenosti, cíle, porozumění rizikům a schopnost nést ztrátu a posoudí, zda je pro ně crowdfunding na příslušné platformě vůbec vhodný.

Crowdfunding, neboli skupinové financování, je propojování relativně velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o alternativní financování. Nařízení č. 2020/1503 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky upravuje úvěrový crowdfunding.

To se týká případů, kde investor poskytne peněžní prostředky financovanému podniku se závazkem jejich vrácení a zaplacení úroku. U investičního crowdfundingu investor zakoupí převoditelné cenné papíry vydané financovaným podnikem, nebo zakoupí podíly na financovaném podniku.

Regulace týkající se crowdfundingu se uplatní pouze tehdy, pokud nepřesáhne hodnota financovaného projektu určitou částku – v přechodném období do 10. listopadu 2023 jeden milion eur (cca 25 mil. Kč, pozn. aut.) během jednoho roku, následně bude limit zvýšen na pět milionů eur.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB