Další Milostivé léto. Dluhy jiných zaplatí poctiví občané

Názor
Sněmovna ve středu schválila takzvané Milostivé léto II, jež umožní lidem zbavit se od podzimu vymáhaných sankcí a úroků dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem.
Vzniká absolutní nerovnost mezi lidmi, kteří dodržují pravidla a své dluhy platí, a těmi, kteří své povinnosti ignorují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco pouze necelých osm procent lidí je toho názoru, že zákonodárci by měli dlužníkům dluhy odpustit, celých 82 procent Čechů si myslí, že stát má prostřednictvím zákonů zajistit, aby se věřitel dostal ke svým penězům. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK, který agentura realizovala v loňském roce.

Přesto dochází k opakování dluhové amnestie v podobě Milostivého léta, jehož výsledky byly už poprvé velmi chabé. Podle České asociace věřitelů nemá opakování této akce smysl, protože nedošlo k žádné změně jejího nastavení tak, aby byla účinnější než na přelomu roku. Nestavíme se proti krokům, které mají pomoci dlužníkům v nouzi. Poukazujeme ale na neuvážená a nesystémová opatření.

PSALI JSME:
Na Milostivé léto letos (a asi naposledy) naváže Babí léto

Vždyť Milostivé léto se týká například i pokut udělených řidičům za rychlou jízdu v obci nebo dluhů odsouzených, kteří musejí platit náklady za trestní řízení. Nedomnívám se, že by společnost měla tyto typy dluhů, resp. jejich příslušenství odpouštět.

Vzniká zde absolutní nerovnost mezi lidmi, kteří dodržují pravidla a své dluhy platí, a těmi, kteří své povinnosti ignorují. Nebavíme se přitom jen o dluzích vůči státu, ale třeba i za odpady v obcích. To v reálu znamená, že obyvatelé zaplatí za svoz odpadu víc, protože obec si bude muset své ztráty kompenzovat jinak – na řádně platících daňových poplatnících. Peníze, které budou chybět v rozpočtech, nakonec zaplatí všichni poctiví občané.

Autorka je výkonná ředitelka České asociace věřitelů
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začíná dluhová amnestie. Ale ne všem!

Zavřít reklamu ×
 1. Co kecáte !!! Kluk zapomněl zrušit pojistku vybral 200 000 a nechal tam 4000 Kč !!! A zapomněl to zrušit, Čtyři tisíce se vyčerpali za udržovaní učtu a k tomu za mu přišlo po 16 letech zaplatit exekutorovi s Kladna 159 000 !!!!! Vítejte V česku kde si dělají mocní co chtějí zlata Kuba ,Dominikánská republika, a další demokratické státy kde také zrůdnosti nedovolí !!!!! No ale co čekat ve státě který kde si asi dělá justiční, policejní a politická mafie v drtivé většině beztrestně co chce a

 2. Takový ten klasický populistický nadpis. Milostivé léto neodpouští dluh, ale často drakonické úroky, odměny exekutorům apod.
  Kdopak asi zaplatí za to, že místní systém, který neumožňuje i poctivým lidem dluhy řádně splácet, žene lidi do kriminálů, případně do náruče relativně štědrého sociálního systému, protože pracovat se těmto lidem moc nevyplatí?
  Oproti vyhlášení osobního bankrotu, kde se odpouští základní dluh, a kde je místo pro úmyslné podvody, je milostivé léto jen velice neškodná alternativa.
  Z pohledu státní kasy opravdu neexistuje racionální důvod, proč by si měl stát vytvářet chronické neplatiče a ještě jim házet klacky pod nohy.
  A o to méně je pro mě pochopitelná reakce Asociace věřitelů, kteří by měli být rádi, že se stát relativně neškodnou formou snaží lidi donutit splatit alespoň nezbytné minimum (tzn. dlužnou částku) a vrátit tyto lidi do normálního života.
  Jestli mají tito „odborníci“ nějaký důkaz o tom, že bez milostivého léta by dlužníci přinesli do státní kasy víc peněz, tak sem s ním, protože takový paradox se jentak nevidí 😀

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Slevy na e-shopu si už nepůjde vymyslet

Jaký přívlastek dát měsíci lednu? Jednoznačně měsíc povánočních slev a výhodných nákupů především prostřednictvím e-shopu. Letošní leden je však také měsícem změny, protože novela zákona na ochranu spotřebitelů, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB