Podobně jako dubnový výsledek lze tak i ten za květen považovat za zklamání. Meziroční růst maloobchodních tržeb bez prodejů aut po očištění o rozdílný vliv pracovních dní v květnu zpomalil z 5,7 procenta na 4,4 procenta, zatímco tržní konsensus očekával 5,3 procenta. Oproti předpademickému únoru 2020 byly reálné tržby stále o zhruba tři procenta nižší.
Zklamaly hlavně tržby za prodej nepotravinářského zboží. Ty byly v květnu meziměsíčně nižší o 0,5 procenta. Ve stejném rozsahu klesly i tržby za pohonné hmoty. Meziměsíčně vyšší byly pouze tržby za prodej potravin, a to o 0,6 procenta. Nedařilo se ani v motoristickém segmentu. Prodeje aut se v květnu meziměsíčně zvýšily pouze o 0,1 procenta poté, co v předchozích dvou měsících klesaly.
K poklesu v květnu navíc došlo také v sektoru služeb. Zde reálné tržby meziměsíčně klesly o 0,4 procenta po dubnovém nárůstu o 0,4 procenta. To souviselo hlavně s poklesem v odvětví informačních a komunikačních technologií (-1,6 % m/m) a dopravy a skladování (-1,0 % m/m).
K významnějšímu nárůstu došlo pouze v odvětví ubytování, stravování a pohostinství (+1,0 % m/m), kde mohlo hrát pozitivní roli pořádání světového šampionátu v ledním hokeji, a také v sektoru profesních, vědeckých a technických činností (+0,7 % m/m).
Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku zřejmě nebyl nijak oslnivý. Oživení ekonomické aktivity bylo dosud taženo právě zvyšující se spotřebou domácností. Ta v posledním loňském čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,6 procenta a v letošním prvním čtvrtletí její růst zrychlil na 0,7 procenta. Zdá se, že tempo oživení spotřebitelské poptávky významně polevilo, či dokonce došlo k jeho zastavení.
Spotřebitelský sentiment přitom v předchozích měsících zaznamenal zlepšení a reálné mzdy začaly opět růst. Úroveň kupní síly domácností však po předchozím poklesu reálných mezd stále odpovídá pouze zhruba polovině roku 2018. Impuls pro růst ekonomiky v nejbližší době pravděpodobně nepřijde ani z průmyslu, kde předstihové indikátory zůstávají slabé.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)