Další slabá data spotřebitelské poptávky

Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut se v květnu v reálném vyjádření meziměsíčně snížily o 0,1 procenta po dubnovém růstu o 0,1 procenta. Dostupná data Českého statistického úřadu za letošní druhé čtvrtletí tak ukazují na stagnaci spotřebitelské poptávky, zatímco první čtvrtletí bylo ve znamení jejího rychlého růstu.
Úroveň kupní síly domácností po poklesu reálných mezd stále odpovídá pouze zhruba polovině roku 2018. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podobně jako dubnový výsledek lze tak i ten za květen považovat za zklamání. Meziroční růst maloobchodních tržeb bez prodejů aut po očištění o rozdílný vliv pracovních dní v květnu zpomalil z 5,7 procenta na 4,4 procenta, zatímco tržní konsensus očekával 5,3 procenta. Oproti předpademickému únoru 2020 byly reálné tržby stále o zhruba tři procenta nižší.

Zklamaly hlavně tržby za prodej nepotravinářského zboží. Ty byly v květnu meziměsíčně nižší o 0,5 procenta. Ve stejném rozsahu klesly i tržby za pohonné hmoty. Meziměsíčně vyšší byly pouze tržby za prodej potravin, a to o 0,6 procenta. Nedařilo se ani v motoristickém segmentu. Prodeje aut se v květnu meziměsíčně zvýšily pouze o 0,1 procenta poté, co v předchozích dvou měsících klesaly.

K poklesu v květnu navíc došlo také v sektoru služeb. Zde reálné tržby meziměsíčně klesly o 0,4 procenta po dubnovém nárůstu o 0,4 procenta. To souviselo hlavně s poklesem v odvětví informačních a komunikačních technologií (-1,6 % m/m) a dopravy a skladování (-1,0 % m/m).

K významnějšímu nárůstu došlo pouze v odvětví ubytování, stravování a pohostinství (+1,0 % m/m), kde mohlo hrát pozitivní roli pořádání světového šampionátu v ledním hokeji, a také v sektoru profesních, vědeckých a technických činností (+0,7 % m/m).

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku zřejmě nebyl nijak oslnivý. Oživení ekonomické aktivity bylo dosud taženo právě zvyšující se spotřebou domácností. Ta v posledním loňském čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,6 procenta a v letošním prvním čtvrtletí její růst zrychlil na 0,7 procenta. Zdá se, že tempo oživení spotřebitelské poptávky významně polevilo, či dokonce došlo k jeho zastavení.

Spotřebitelský sentiment přitom v předchozích měsících zaznamenal zlepšení a reálné mzdy začaly opět růst. Úroveň kupní síly domácností však po předchozím poklesu reálných mezd stále odpovídá pouze zhruba polovině roku 2018. Impuls pro růst ekonomiky v nejbližší době pravděpodobně nepřijde ani z průmyslu, kde předstihové indikátory zůstávají slabé.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB