Daňové přiznání s poradcem: Co si mají ohlídat firmy a co účetní?

Kauza
Daňové přiznání s daňovým poradcem je nejvýhodnějším typem podání pro firmy. Pokud podnikatelé podávají přiznání bez poradce, pouze s běžným účetním, vystavují se riziku zbytečných plateb, které se snadno vyšplhají do stovek tisíc. Uzávěrka je letos 3. července.
Hlavní finanční výhodou spojenou s daňovým poradcem je dobře provedená daňová optimalizace, díky níž mohou firmy ušetřit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Daňové přiznání s daňovým poradcem je v Česku oprávněn podat za fyzickou i právnickou osobu, tedy jednotlivce i firmu, pouze advokát nebo certifikovaný daňový poradce. Plná moc musí být poradci udělena a přiznání podáno do 3. července 2023. Jde o nejzazší termín, který dává poplatníkům na rozdíl např. od OSVČ až dva měsíce k dobru.

Tím ale výhody tohoto podání nekončí. První z nich je beztrestnost v případě pochybení: S poradcem totiž firma není penalizována kvůli jakékoli chybě, které se v přiznání vyskytne. Odpovědnost za veškeré chyby jde vždy za daňovým poradcem, a ten musí být proti těmto chybám ze zákona pojištěn.

Chyby v přiznání sice může finanční úřad zcela prominout, případně je penalizovat jen symbolicky, to se ale obvykle netýká pochybení opakovaných. Za ty úřad firmám běžně vyměřuje pokuty v řádech desítek tisíc korun.

PSALI JSME:
Jaké chyby dělají firmy u daňových přiznání nejčastěji?

Optimalizace ušetří i menším firmám

Tou hlavní finanční výhodou spojenou s daňovým poradcem je ale dobře provedená daňová optimalizace, díky které mohou firmy ušetřit mnohonásobně více. Běžně se setkáváme s tím, že firma má vlastní tým schopných účetních, a díky tomu nulovou chybovost ve výpočtu daně, ale přesto odvádí státu mnohem víc, než musí.

Například u firmy do 30 milionů obratu znamená kvalitní optimalizace stovky tisíc korun, které jí zcela legálně zůstanou. Podnikatelé se často připravují např. o možnost zpětného uplatnění daňové ztráty (tzv. loss carryback), které si jejich účetní mylně spojují pouze s obdobím covidu, třebaže je mohou uplatňovat i nyní a ušetřit tak firmě nemalou částku.

Podobně nevyužité zůstávají opravné položky k pohledávkám, které účetní obecně neradi řeší, avšak své zaměstnavatele tím připravují o významnou část daňových nákladů. Velmi často se podnikatelé připravují také o možnost uplatnění nákladů na IT.

Firma si může vykázat část nákladů jako náklady na vývoj software. Ovšem poznat, kterých položek se to týká a kdy je možné je uplatnit, vyžaduje detailní znalost problematiky. Často se setkáváme s tím, že tyto náklady firmy neuplatňují, kvůli tomu končí ve ztrátě, nevykazují žádný majetek, a předvádějí se potenciálním investorům zbytečně v horším světle.

PSALI JSME:
Daňové přiznání připravuje s předstihem 57 % českých firem

Poradci ručí za to, že firma nepere špinavé peníze

Během každé daňové uzávěrky dochází v Česku k hromadnému porušování zákona, aniž by o tom většina hříšníků věděla. Všichni účetní, kteří vypočítávají daně jak fyzickým, tak právnickým osobám, totiž potřebují od státu speciální oprávnění, přičemž většina firemních účetních ani živnostníků takové povolení nemá.

Úřady sice toto porušování většinou bez problémů tolerují, avšak daňové poradenství bez certifikace přesto není pro účetní bez rizika. Účetní i daňoví poradci jsou tzv. povinné osoby, které musejí své klienty zároveň kontrolovat a identifikovat, zda např. neprovádějí trestnou činnost.

Podle zákona AML (Anti Money Laundering) má účetní i daňový poradce povinnost nahlásit Finančnímu analytickému úřadu, pokud odhalí např. praní špinavých peněz, financování terorismu a podobně. Běžný účetní, neznající detailně specifika daňové soustavy, tak vystavuje riziku trestního postihu nejen sebe, ale i svého klienta.

Autorka je účetní a daňová poradkyně společnosti This One
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Termíny podání daňového přiznání jsou letos celkem tři. Pozor na sankce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.