Jaké chyby dělají firmy u daňových přiznání nejčastěji?

Názor
Daňová přiznání, která se v základní lhůtě podávají do 2. května, jsou klíčovým prvkem pro správné plnění daňových povinností i u firem. Mnoho firem stále dělá ve svých daňových přiznáních chyby, což může mít za následek nejen vysoké pokuty, ale i ztrátu reputace.
S postupující digitalizací státní správy a daňového systému jsou dnes daňové kontroly mnohem přesnější a důslednější. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na liknavost systému. Ilustrační foto: FAEI.cz

Protože odpisy nehmotného majetku prošly v průběhu času mnoha proměnami, u společností, které jsou na trhu již delší dobu, disponují tyto firmy nehmotnými majetky s různými druhy odpisů.

Vždy platí, že způsob odepisování nehmotného majetku se řídí datem jeho pořízení. Způsob odepisování konkrétního majetku a jeho technických zhodnocení je pak potřeba hledat v historickém znění zákona o daních z příjmů.

V historii se opakovaly časové úseky, kdy nehmotný majetek nebyl v zákoně o daních definován a majetek se tak odpisoval podle účetnictví s úseky, kdy nehmotný majetek v zákoně o daních z příjmů definován byl a stejně tak byly definovány přesné postupy jeho odpisování.

Dalším častým problémem, se kterým se poplatníci z řad právnických osob potýkají, je nesprávné rozlišení mezi opravou majetku a jeho technickým zhodnocením.

PSALI JSME:
Daňové přiznání připravuje s předstihem 57 % českých firem

Potíž spočívá v tom, že pojem oprava v daňovém chápání má výrazně užší význam než v obecném chápání tohoto slova. V tomto pojetí oprava znamená uvedení majetku do původního stavu při zachování funkčnosti. Mnohé opravy, které mění podstatné technické parametry majetku, jsou z hlediska daní technickým zhodnocením.

Technické zhodnocení naopak představuje změnu funkčnosti nebo použitelnosti majetku. Je třeba myslet na to, že oprava je v daňovém pojetí náklad období, tedy okamžitě celá snižuje základ daně. Naproti tomu technické zhodnocení zvyšuje vstupní cenu majetku a do nákladů se tak dostane postupně až skrze odpisy.

Podle zákona o daních z příjmů je potřeba vyloučit náklady související s příjmy, které jsou osvobozené nebo nejsou zahrnované do základu daně. Znamená to mimo jiné i to, že firmy musí jako nedaňové náklady vyloučit přímé náklady spojené s držbou jakéhokoliv podílu, ať už v České republice či zahraničí.

V případě přijetí podílu na zisku od dceřiné společnosti je třeba vyloučit jako nedaňové náklady i související nepřímé a režijní náklady na držbu podílu v dceřiné společnosti.

PSALI JSME:
Složitější systém korporátních daní mají pouze Italové, Řekové a Chorvati

Další častou chybou jsou opravné položky k pohledávkám a odpisy pohledávek. Při tvorbě daňových opravných položek k pohledávkám je nezbytné dávat si pozor, protože opravné položky je možné tvořit pouze k pohledávkám, které dosud nejsou promlčené.

Pokud ve zdaňovacím období dojde k promlčení, mělo by dojít i k rozpuštění opravné položky a k odpisu pohledávky. Otázka promlčení pohledávek, zejména těch, které jsou poplatníkem vymáhány, je však právně velmi komplikovaná.

Některé firmy důsledné podávání daňových přiznání stále podceňují, i když to kromě vysokých pokut s sebou může přinést i ztrátu dobrého obchodního jména. S postupující digitalizací státní správy a daňového systému jsou dnes daňové kontroly mnohem přesnější a důslednější. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na liknavost systému.

Autorka je daňová poradkyně kanceláře Rödl & Partner
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Máte pět dnů. Pak se připravte na daňovou kontrolu, vyhrožují finanční úřady

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB