Jaké chyby dělají firmy u daňových přiznání nejčastěji?

Názor
Daňová přiznání, která se v základní lhůtě podávají do 2. května, jsou klíčovým prvkem pro správné plnění daňových povinností i u firem. Mnoho firem stále dělá ve svých daňových přiznáních chyby, což může mít za následek nejen vysoké pokuty, ale i ztrátu reputace.
S postupující digitalizací státní správy a daňového systému jsou dnes daňové kontroly mnohem přesnější a důslednější. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na liknavost systému. Ilustrační foto: FAEI.cz

Protože odpisy nehmotného majetku prošly v průběhu času mnoha proměnami, u společností, které jsou na trhu již delší dobu, disponují tyto firmy nehmotnými majetky s různými druhy odpisů.

Vždy platí, že způsob odepisování nehmotného majetku se řídí datem jeho pořízení. Způsob odepisování konkrétního majetku a jeho technických zhodnocení je pak potřeba hledat v historickém znění zákona o daních z příjmů.

V historii se opakovaly časové úseky, kdy nehmotný majetek nebyl v zákoně o daních definován a majetek se tak odpisoval podle účetnictví s úseky, kdy nehmotný majetek v zákoně o daních z příjmů definován byl a stejně tak byly definovány přesné postupy jeho odpisování.

Dalším častým problémem, se kterým se poplatníci z řad právnických osob potýkají, je nesprávné rozlišení mezi opravou majetku a jeho technickým zhodnocením.

PSALI JSME:
Daňové přiznání připravuje s předstihem 57 % českých firem

Potíž spočívá v tom, že pojem oprava v daňovém chápání má výrazně užší význam než v obecném chápání tohoto slova. V tomto pojetí oprava znamená uvedení majetku do původního stavu při zachování funkčnosti. Mnohé opravy, které mění podstatné technické parametry majetku, jsou z hlediska daní technickým zhodnocením.

Technické zhodnocení naopak představuje změnu funkčnosti nebo použitelnosti majetku. Je třeba myslet na to, že oprava je v daňovém pojetí náklad období, tedy okamžitě celá snižuje základ daně. Naproti tomu technické zhodnocení zvyšuje vstupní cenu majetku a do nákladů se tak dostane postupně až skrze odpisy.

Podle zákona o daních z příjmů je potřeba vyloučit náklady související s příjmy, které jsou osvobozené nebo nejsou zahrnované do základu daně. Znamená to mimo jiné i to, že firmy musí jako nedaňové náklady vyloučit přímé náklady spojené s držbou jakéhokoliv podílu, ať už v České republice či zahraničí.

V případě přijetí podílu na zisku od dceřiné společnosti je třeba vyloučit jako nedaňové náklady i související nepřímé a režijní náklady na držbu podílu v dceřiné společnosti.

PSALI JSME:
Složitější systém korporátních daní mají pouze Italové, Řekové a Chorvati

Další častou chybou jsou opravné položky k pohledávkám a odpisy pohledávek. Při tvorbě daňových opravných položek k pohledávkám je nezbytné dávat si pozor, protože opravné položky je možné tvořit pouze k pohledávkám, které dosud nejsou promlčené.

Pokud ve zdaňovacím období dojde k promlčení, mělo by dojít i k rozpuštění opravné položky a k odpisu pohledávky. Otázka promlčení pohledávek, zejména těch, které jsou poplatníkem vymáhány, je však právně velmi komplikovaná.

Některé firmy důsledné podávání daňových přiznání stále podceňují, i když to kromě vysokých pokut s sebou může přinést i ztrátu dobrého obchodního jména. S postupující digitalizací státní správy a daňového systému jsou dnes daňové kontroly mnohem přesnější a důslednější. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na liknavost systému.

Autorka je daňová poradkyně kanceláře Rödl & Partner
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Máte pět dnů. Pak se připravte na daňovou kontrolu, vyhrožují finanční úřady

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?