Datové schránky: Další krok do Evropy, ale s českými nedostatky

Názor
Chci, aby bylo hned na začátku jasno: Datové schránky považuji jednoznačně za pokrok v komunikaci občanů se státem. To ale neznamená, že se při masovém navyšování jejich počtu, které probíhá od začátku roku, státu všechno povedlo.
Stát ignoruje skupinu lidí, kteří prostě nemají potřebné počítačové dovednosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mimo jiné nás to posouvá na úroveň ostatních evropských zemí. Cizinci žijící v ČR se nám občas smáli, že oni si díky elektronickému přístupu mohou z ČR vyřídit řidičák v Británii, ale my kvůli němu musíme na úřad.

Na druhou stranu je občas pořád ještě výhodnější udělat si čas na osobní návštěvu úřadu: Ve finále to totiž může čas ušetřit. Třeba na živnostenských úřadech se při osobním jednání daří některé věci vyřídit někdy i do druhého dne, přes datovku to může být klidně měsíc.

PSALI JSME:
Datové schránky mohou způsobit zmatky ve vedení SVJ

Stát navíc ignoruje skupinu lidí, kteří prostě nemají potřebné počítačové dovednosti. Třeba ve vedení SVJ bývají starší lidé, kteří s elektronickým přístupem prostě pracovat nechtějí a nebudou.

Negativně vnímám i to, že i když je datovka takový „státní e-mail“, zprávy v ní se mi po třech měsících smažou, pokud si nezaplatím za takzvaný datový trezor. Těch je podle posledních dostupných údajů aktivovaných jen 22 086.

Zároveň bylo k dnešnímu dni (28. 3. 2023, pozn. aut.) aktivních 3 337 170 datových schránek. Do konce března by ji mělo mít k dispozici i 2,2 milionu zaregistrovaných živnostníků. Aktivně ale činnost vykonává jen zhruba 1 143 000 z nich, tedy 52 procent. Je k zamyšlení, proč stát zřídil datovky pro ty s pozastavenou živností.

PSALI JSME:
Strašák jménem datová schránka

Sám mám datových schránek zřízených sedm – jako fyzická osoba, jako OSVČ, a také jako statutár pěti firem. Určitě by stačila jedna s více profily. Proto se na nás v poslední době obracejí firmy i fyzické osoby, abychom jim datovky spravovali.

Nevystavují se tak riziku uplatnění takzvané fikce doručení. Pokud jim například během dovolené přijde nějaká žaloba, oznámení o zahájení daňové kontroly, postaráme se o včasné zapojení advokáta, daňového poradce a podobně.

Autor je manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
S datovou schránkou přicházíte o možnost, že nejste k zastižení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Daňové přiznání: Výhodu datovek ocení všichni opozdilci

S blížícím se termínem pro elektronické podání daňového přiznání, jenž letos připadá na úterý 2. května, výhodu datových schránek ocení všichni ti, kteří podání nechávají na poslední chvíli a budou spoléhat na jeho …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB