
A právě to se zatím ukazuje jako problém. Přístupové údaje totiž v některých případech přišly řadovým členům výboru a nikoli předsedům. Není přitom nic neobvyklého, že ve vedení SVJ bývají členy i starší lidé, kteří s datovou schránkou pracovat nechtějí, nemají či neovládají prostředky, jejichž pomocí by do schránky přistupovali, tedy počítač nebo chytrý telefon.
Pokud má SVJ ve svých stanovách zaveden například tříčlenný výbor, přístupové údaje se doručí každému členovi tohoto výboru.
Takový člen může datovou schránku aktivovat, může do ní nahlížet, čímž způsobí doručení zásilky, a může z datové schránky odesílat dokumenty, aniž by s tím musel souhlasit předseda výboru. Podle stanov obvyklých ve spoustě SVJ ale přitom může navenek jednat právě jen předseda.
Toto riziko se může týkat i jiných právnických osob s kolektivním statutárním orgánem, které by měly nesprávně zapsán údaj o způsobu zastoupení v příslušném rejstříku. Řešením je jedině podat rejstříkovému soudu co nejdříve návrh na zápis aktuálních členů výboru a způsobu jednání.
Kromě podnikajících fyzických osob a SVJ dostanou během letošního prvního čtvrtletí datové schránky povinně i subjekty zapsané ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, nebo obecně prospěšné společnosti.
Pokud předpokládáte, že se zřízení datové schránky týká i vás, ale nejste si jisti a dopis jste ještě nedostali, můžete se zatím podívat na web www.mojedatovaschranka.cz/sds. Do vyhledávacího formuláře stačí zadat IČO.
Autor je manažer společnosti Smart Office & Companies
(Redakčně upraveno)