Datové schránky mohou způsobit zmatky ve vedení SVJ

Názor
Celkem dvou milionů lidí se týká povinné zřizování datových schránek, které začalo k 1. lednu a potrvá do 31. března. Ministerstvo vnitra jim postupně rozesílá dopisy s přístupovými údaji. Datovou schránku dostane od státu automaticky každý z živnostníků, kterých je zhruba 1,1 milionu, opatření se ale týká například také společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ).
Celkem dvou milionů lidí se týká povinné zřizování datových schránek, které začalo k 1. lednu a potrvá do 31. března. Opatření se ale týká také společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Ilustrační foto: FAEI.cz

A právě to se zatím ukazuje jako problém. Přístupové údaje totiž v některých případech přišly řadovým členům výboru a nikoli předsedům. Není přitom nic neobvyklého, že ve vedení SVJ bývají členy i starší lidé, kteří s datovou schránkou pracovat nechtějí, nemají či neovládají prostředky, jejichž pomocí by do schránky přistupovali, tedy počítač nebo chytrý telefon.

Pokud má SVJ ve svých stanovách zaveden například tříčlenný výbor, přístupové údaje se doručí každému členovi tohoto výboru.

Takový člen může datovou schránku aktivovat, může do ní nahlížet, čímž způsobí doručení zásilky, a může z datové schránky odesílat dokumenty, aniž by s tím musel souhlasit předseda výboru. Podle stanov obvyklých ve spoustě SVJ ale přitom může navenek jednat právě jen předseda.

PSALI JSME:
Datové schránky od ledna povinně získají dva miliony lidí

Toto riziko se může týkat i jiných právnických osob s kolektivním statutárním orgánem, které by měly nesprávně zapsán údaj o způsobu zastoupení v příslušném rejstříku. Řešením je jedině podat rejstříkovému soudu co nejdříve návrh na zápis aktuálních členů výboru a způsobu jednání.

Kromě podnikajících fyzických osob a SVJ dostanou během letošního prvního čtvrtletí datové schránky povinně i subjekty zapsané ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, nebo obecně prospěšné společnosti.

Pokud předpokládáte, že se zřízení datové schránky týká i vás, ale nejste si jisti a dopis jste ještě nedostali, můžete se zatím podívat na web www.mojedatovaschranka.cz/sds. Do vyhledávacího formuláře stačí zadat IČO.

Autor je manažer společnosti Smart Office & Companies
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Strašák jménem datová schránka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.