Den dětí: Prodeje Barbie v prvním čtvrtletí klesly o 40 %

Na Den dětí jsme se podívali, jak si vedou oblíbené firmy výrobců hraček a her pro děti na akciových trzích. Výrobci hraček se musí potýkat s dopady vysoké inflace a rostoucích nákladů. V prvním čtvrtletí letošního roku klesl prodej Barbie až o 40 procent.
Akcie společnosti Mattel, výrobce legendárních panenek Barbie, se za poslední rok propadly o 21 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Klesl mimo jiné prodej pistolí Nerf, Play-Doh a prasátka Peppa Pig. Dobře se prodává hra The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom od společnosti Nintendo a karetní hra Magic: The Gathering.

LEGO

Nejznámější hračkářskou společností je samozřejmě Lego; společnost byla založena v roce 1932 v Dánsku a kostky v současné podobě vyrábí od roku 1958. Spoluvlastní také zábavní parky – Legolandy. Lego však není veřejnou společností, takže nemáme možnost do ní investovat a podílet se na růstu její hodnoty. Na trhu však můžeme najít mnoho dalších zajímavých alternativ.

MATTEL

Mezi ně patří i společnost Mattel – výrobce legendárních panenek Barbie. Akcie společnosti se za poslední rok propadly o 21 procent. Rekordní ceny akcií společnosti byly zaznamenány před deseti lety, dnes jsou akcie oceněny téměř o 60 procent níže. V prvním čtvrtletí letošního roku společnost vykázala pokles tržeb o 21 procent, což vedlo ke ztrátě 24 centů na akcii.

Společnost se potýká s rostoucími náklady v důsledku inflace a poklesu zakázek. Kvůli rostoucím cenám surovin a mzdovým nákladům musela firma v uplynulém roce zvýšit ceny svých výrobků. Výsledky za první čtvrtletí silně ovlivnily vysoké zásoby velkých dodavatelů, které byly navíc vytvořeny právě před rokem.

Z hlediska hlavních výrobkových řad poklesl prodej Barbie o 40 procent, zatímco prodej hraček Hot Wheels vzrostl o jedno procento. Navzdory ztrátám v prvním čtvrtletí a podobnému výhledu pro druhé čtvrtletí společnost plánuje celoroční zisk na akcii v roce 2023 ve výši 1,17 dolaru (oproti 1,25 USD v roce 2022, pozn. aut.).

HASBRO

Ani společnost Hasbro – výrobce hraček a her – nemůže uplynulý rok považovat za úspěšný. Akcie společnosti ztratily za 12 měsíců celých 28 procent, zatímco za posledních deset let tolik získaly (28 %). Společnost má dnes zhruba poloviční hodnotu, než jakou měla na svém vrcholu před vypuknutím pandemie koronaviru.

V prvním čtvrtletí společnost vykázala ztrátu 16 centů na akcii. Pozitivní však je, že firma vykazovala zvýšenou poptávku po digitálních hrách, zatímco zájem spotřebitelů o tradiční hračky klesal.

Po velkém nárůstu prodeje během pandemie nyní společnost hlásí pokles prodeje hraček v souvislosti s omezením výdajů před spotřebou. Poklesl mimo jiné prodej pistolí Nerf, plastelín Play-Doh a hraček Peppa Pig. Tržby z prodeje sběratelské karetní hry Magic: The Gathering však vzrostly o celých 16 procent.

NINTENDO

Býčí trh na japonském akciovém trhu neobchází ani společnost Nintendo – známého výrobce her a herních konzolí. Za 12 měsíců vzrostla cena akcií společnosti o čtyři procenta, zatímco za deset let dosáhla velkolepého nárůstu 472 procent.

Společnost se však také potýká s klesajícími prodeji, přičemž během fiskálního roku končícího v březnu 2024 plánuje prodat 15 milionů konzolí Switch, zatímco o rok dříve to bylo téměř 18 milionů. Switch se začal prodávat v březnu 2017, což znamená, že je na trhu již více než šest let bez větších změn a může se pomalu začít potýkat se zastaralostí.

Společnost však oznámila, že v současném fiskálním roce neplánuje vydat jeho nástupce. Velkým úspěchem pro společnost bylo vydání filmu Super Mario Bros (světová premiéra 5. dubna 2023, v českých kinech je k vidění od 6. dubna). A vydání jedné z nejočekávanějších her letošního roku, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (12. května 2023).

Ve fiskálním roce, který skončil v březnu 2023, společnost vydělala 3,73 miliardy dolarů, což je meziročně o 15 procent méně. Vedení společnosti předpokládá, že v letošním roce zisk klesne o 11 procent.

Autor je polský analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB