Na konci srpna bylo podle aktuálních dat Úřadu práce ČR bez práce celkem 286 320 lidí, což je o zhruba tři tisíce více než v červenci, ale především o více než 25 tisíc než v srpnu loňského roku.
I tak míra nezaměstnanosti zůstala stejná jako v červenci (3,8 %), ale oproti loňsku narostla o dvě desetiny. Zaměstnavatelé nabízeli v srpnu 263 247 míst, což znamená, že už devátý měsíc v řadě počet uchazečů o práci převyšoval nabídku zaměstnání.
„Takřka identický meziroční nárůst byl zaznamenán i v předchozím měsíci, z čehož lze usuzovat na pokračující jemné ochlazování tuzemského trhu práce. Tento vývoj podle nás vyvrcholí na přelomu letošního a příštího roku, kdy se podíl nezaměstnaných i z důvodu sezónních faktorů zvýší a možná mírně překoná čtyřprocentní hranici,“ uvedl pro faei.cz analytik Martin Kron z Raiffeisenbank.
Dodal, že následně by díky oživení českého hospodářství měl podíl nezaměstnaných opět začít klesat.
„Horší vývoj na trhu práce naznačuje i statistika počtu volných pracovních míst, kterých je aktuálně nahlášených zhruba 263 tisíc, zatímco v loňském roce jich bylo evidováno o takřka 18 tisíc více. Na jednoho uchazeče tak v současné chvíli připadá 0,92 otevřených pracovních míst,“ poznamenal Kron.
Značné regionální rozdíly
Upozornil, že mezi okresy panují velké rozdíly. „V Karviné, jako jediné, se aktuálně podle této metodiky hlásí na jedno dané pracovní místo více než deset zájemců,“ uvedl Martin Kron z Raiffeisenbank. Dodal, že ačkoli se podíl nezaměstnaných oproti červenci nezměnil, z regionálního hlediska došlo k meziměsíčnímu nárůstu hned v 64 okresech.
„Nejvyšší nárůst nastal v Domažlicích, a to o 7,7 procenta, kdežto druhá Třebíč zaznamenala více než dvakrát nižší nárůst, a to 3,4 procenta. Nemění se ovšem, že celkově nezaměstnanost nejvíce trápí Most, kde je aktuálně 8,5 procenta,“ sdělil Krok.
Po Mostu následuje pouze s nepatrným odstupem Karviná (8,3 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost vykazují nadále okresy Praha-východ (1,5 %) a Praha-západ (1,7 %), které se jako jediné dostaly pod dvouprocentní hranici. Meziměsíční pokles byl evidován ve třinácti okresech, kde nejvyššího dosáhl Jeseník, a to o 3,3 procenta.
„Podíl nezaměstnaných se v letošním roce pohybuje v souladu s naší prognózou, když jsme v omezeném rozsahu předpokládali zpožděný dopad slabého výkonu tuzemského hospodářství na český pracovní trh. Firmy vzhledem ke struktuře pracovní síly v ČR se nemohou uchýlit ve větší míře k propouštění, protože při obnovené poptávce by jim propuštění zaměstnanci chyběli,“ vysvětlil Kron.
Připomněl, že zpětné nabírání pracovní síly je časově, administrativně a finančně náročné. Navíc v dalších letech se bude více projevovat stárnutí populace, díky čemuž se česká pracovní síla zmenší.
„Jedním z možných řešení je řízená migrace ze zemí třetího světa, ale to je politicky ožehavé téma. Pro letošní rok očekáváme, že průměrný podíl nezaměstnaných se zastaví na současných 3,8 procenta a v příštím roce mírně poklesne,“ dodal Martin Kron.
Pokles zájmu o brigádníky
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, se trh práce v srpnu dokázal již plně adaptovat na letošní legislativní zpřísnění podmínek zaměstnávání takzvaných dohodářů. To z hlediska zaměstnavatele prodražuje zaměstnávání „na dohodu“, například kvůli nárůstu administrativních nákladů.
„Je tedy také nákladnější zaměstnat brigádníka, pročež poptávka po nich klesá. Více lidí, kteří by jinak brali letní brigádu, například čerstvých absolventů, se tak hlásí na úřadech práce, což v červenci přispělo právě k růstu míry nezaměstnanosti.
Zaměstnavatelé se totiž rozhodli letos ve vyšší míře obejít bez brigádníků a pracovní náplň pokrýt přes léto kmenovými zaměstnanci, například díky důsledněji rozvrženého plánu letních dovolených těchto zaměstnanců,“ sdělil Kovanda v komentáři pro faei.cz. Odhaduje, že do konce letošního roku se míra nezaměstnanosti vyšplhá až na rovná čtyři procenta.
„Červenec a srpen jsou totiž tradičně měsíci, kdy vrcholí – byť letos tedy v omezené míře – sezónní zaměstnávání z důvodu právě letní sezóny a teplého počasí, stupňujícího poptávku po obsazení pracovních pozic v exteriéru. Zároveň se na trhu práce ještě v takové míře jako v dalších měsících neobjevují čerství absolventi, takže nabídka práce zůstává omezena,“ uvedl Kovanda.
Absolventi pak na trh práce zamíří ve vyšší míře v dalších měsících a zejména v září, kdy lze očekávat nárůst míry nezaměstnanosti. „V říjnu a listopadu by pak míra nezaměstnanosti mohla opět klesnout, než na přelomu roku kvůli nástupu zimní sezóny vzroste na zmíněnou úroveň čtyř procent,“ konstatoval Kovanda. Český trh práce je podle něj ve stavu, který lze označit za „chladnoucí přehřátí“.
„Navzdory napjatým podmínkám na trhu práce nedochází k roztočení mzdově-inflační spirály. Naopak mzdový vývoj v letošním druhém čtvrtletí rozhodně neoslnil. Reálné mzdy však i tak sice letos po dvou letech poklesu porostou o 3,5 procenta, ovšem takový vzestup nestačí na vyvolání výraznějších inflačních tlaků ani ve výhledu,“ uvedl Kovanda.
Napjatá situace na trhu práce ovšem podle něj přispívá k tomu, že Česká národní banka (ČNB) letos zpomalila tempo svého snižování základní úrokové sazby. „A dále jej zpomalí v nadcházejících měsících,“ poznamenal Lukáš Kovanda z Trinity Bank.
Napjatý trh práce
S tím, že tuzemský trh práce zůstává napjatý, souhlasí ekonomky Komerční banky Jana Steckerová. „Náš odhad pro letošní rok počítá se stagnací podílu nezaměstnaných osob na loňské úrovni 3,6 procenta,“ konstatovala pro faei.cz Steckerová. Analytik Dominik Rusinko z ČSOB připomněl, že míra nezaměstnanosti v Česku je setrvale jedna z nejnižších v EU a nic na tom nezmění ani příští měsíce.
„Nedostatek pracovní síly hlásí zejména sektor stavebnictví, kde jde o hlavní překážku další expanze. V daleko menší míře je to problém pro zpracovatelský průmysl, kde podle podnikatelských nálad spíše převažují mírné tlaky na propuštění v reakci na slabou zahraniční poptávku,“ uvedl pro faei.cz Rusinko.
V nejbližších měsících předpokládá stagnaci podílu nezaměstnaných okolo současné úrovně. „Ke konci letošního roku však dojde k typickému sezónnímu výkyvu v podobě ukončování sezónních prací a nezaměstnanost bude atakovat čtyři procenta,“ řekl Rusinko.
K dalšímu ochlazování podle něho přispěje také slabý výkon tuzemského průmyslu, jehož vyhlídky jsou zatíženy vysokou mírou nejistoty. „Trh práce tak bude nadále žádoucím způsobem ochlazovat, obavy z plošného propuštění nejsou na místě,“ dodal Dominik Rusinko z ČSOB.
Středoškoláci na pracáku
Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic, uvedl, že na úřady práce se v letních měsících tradičně hlásí absolventi středních škol, kteří v září pokračují na vysoké školy.
„Stejně tak absolventi vysokých škol, kteří úspěšně dokončili studium a zatím zaměstnání hledají. V srpnu absolventi a mladiství tvořili čtyři procenta z celkového počtu uchazečů o zaměstnání, stejně tomu bylo loni či předloni,“ sdělil faei.cz Radovan Hauk.
Dodal, že na konci srpna pak zpravidla nezaměstnanost klesá, protože se do zaměstnání vrací i lektoři či vychovatelé, kteří měli se svým zaměstnavatelem smlouvu na dobu určitou, tedy do konce školního roku.
„Současně není kvůli dovoleným moc běžné, že by firmy v letních měsících nabíraly nové zaměstnance, zpravidla vypisují výběrová řízení na nové pozice až po prázdninách. Proto očekávám, že nezaměstnanost v září opět mírně klesne,“ uvedl Hauk.