Desítky tisíc lidí nevědí, že jim za starý kotel hrozí pokuta až 50 tisíc korun

Výrazná většina Čechů ví, že od září nesmí topit ve starých neekologických kotlech. Ale téměř třetina z těch, kterých se to týká, nemá tušení, že za porušení tohoto zákazu jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun.
Lokální vytápění má výrazný dopad na kvalitu ovzduší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytla společnost Stiebel Eltron. Podle odhadů v nevyhovujících kotlích 1. a 2. emisní třídy topí ještě minimálně 150 tisíc domácností.

Podle průzkumu, kterého se letos v květnu zúčastnila více než tisícovka dotázaných a zajistila ho agentura Ipsos, nemá v současné sobě domluvenou firmu na výměnu starých kotlů více než polovina jejich majitelů. Všem se tak může stát, že jim úřady udělí desetitisícové pokuty.

Ani riziko citelné sankce je ale netlačí k tomu, aby se začali o výměnu více zajímat a domluvili si dodavatele. Mnozí z nich – 29 procent – totiž o pokutě až 50 tisíc korun nevědí. Obecná povědomost o povinnosti vyměnit kotle 1. a 2. emisní třídy je ale poměrně velká: Ví o tom až 80 procent domácností.

Dlouhé čekací lhůty

„Čeští majitelé kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, kteří nemají doposud poptanou firmu na výměnu, zaspali. Ať již budou chtít zůstat u stejného zdroje tepla, nebo se rozhodnou pro změnu, je nejvyšší čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi,“ uvedl David Šafránek, vedoucí technického oddělení Stiebel Eltron.

Zdůraznil, že topenářů je dlouhodobě nedostatek a že čekací lhůty jsou poměrně dlouhé. A i když o nařízení vláda mluví několik let a kvůli energetické krizi lhůtu pro výměnu prodloužila o dva kalendářní roky, stále jsou domácnosti, které výměna teprve čeká.

„Doporučuju proto nic neodkládat a zajistit si co nejdřívější termín realizace. Do prvního září je nutné mít alespoň objednaný termín výměny,“ poznamenal Šafránek. Povinnost vyměnit neekologické kotle platí už od roku 2012, takže domácnosti měly dostatek času se na výměnu připravit. Zákaz se netýká například kamen, krbových vložek či sporáků, které slouží k přímému vytápění místnosti.

Tuhá paliva i plyn

Jako variantu vytápění za dosavadní kotel na tuhá paliva zvažují ti, kteří již mají domluvenou firmu na výměnu? Nejčastěji to je modernější kotel na tuhá paliva či modernější plynový kotel. V obou případech jde shodně o více než 27 procent domácností. Téměř čtvrtina Čechů, kteří už mají poptanou firmu, plánuje pořízení tepelného čerpadla.

Domácnosti, které plánují výměnu kotle, mají ještě do 1. září 2024 možnost požádat o takzvanou kotlíkovou dotaci. Po tomto datu budou dotace sníženy. Podle průzkumu ale o tomto snížení aktuálně neví 39 procent majitelů kotlů na tuhá paliva.

„Jakmile se řekne výměna kotle, natož povinná, většina lidí si představí práci navíc, složité zařizování a finanční náročnost. Přechod na novější zdroj vytápění má ale i mnoho výhod,“ uvedl David Šafránek ze Stiebel Eltron. Jednou z nich je pozitivní dopad na rodinný rozpočet, protože moderní kotel šetří peníze.

„Jednou z možností je právě tepelné čerpadlo,“ řekl Šafránek. „Ty jsou jak ekologičtější, tak dlouhodobě finančně úspornější. Navíc na ně můžete momentálně čerpat státní finanční dotace Nová zelená úsporám. Finanční příspěvek vám může uhradit až polovinu celkových nákladů,“ dodal.

Šance na výhodnější dotace

Ministerstvo životního prostředí na konci června představilo podrobnější informace o dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září. Do konce srpna mohou domácnosti skutečně pořádat o výhodnější podporu, pak se příspěvek sníží o desítky tisíc korun. Zůstane ale zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti.

Ministr Petr Hladík zdůraznil, že cílem je vyměnit co nejvíce starých špinavých kotlů, a nikoli domácnosti pokutovat. Pokud tedy lidé požádají do konce prázdnin o dotaci, úřední kontroly k tomu přihlédnou.

V posledních měsících zájem o kotlíkové dotace skutečně roste. „Od června 2023 do května 2024 si žádost podalo 4 172 domácností za 626 milionů korun, což je v průměru 347 žádostí měsíčně. Za poslední měsíc si pak požádalo 867 domácností, což je více než dvojnásobek průměrného počtu žádostí. Kotlíkových dotací už využilo 130 tisíc žadatelů,” řekl Hladík.

O výměnu mohou požádat nejen ti, kteří chtějí vyměnit brzy nevyhovující kotel 1. a 2. emisní třídy, ale také ty domácnosti, které využívají zdroj tepla na pevná fosilní paliva 3., 4, či 5. třídy.

„Touto dotační podporou chceme motivovat domácnosti k tomu, aby si postupně vyměnily všechny uhelné kotle. Prach a rakovinotvorný benzo[a]pyren, které se při spalování uvolňují, jsou jednoduše problém. To, čím doma topíme, má zásadní vliv na kvalitu ovzduší i na naše zdraví,“ zdůraznil Hladík.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. mi milan

    Co to vlastně je ta první a druhá em.třída nikde jsem to nenašel.Našel jsem podle zákona …který byl zrušen .Potom nějakej článek s malými písmenky ktery nešel přečíst.Starý auta z dovozu který neměly potř.em.třídu si zaplatily a jezdí celej rok .

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB