Díky cenám energií do roka na inflačním cíli

Názor
V právě vydané makroekonomické prognóze Komerční banky hrají ne překvapivě klíčovou roli ceny energií. Zatímco v loňském roce stály za velkou částí toho zlého, co se v ekonomice přihodilo, od propadu nálady domácností na 25leté minimum a klesajících spotřebitelských výdajů po dramatický dopad do hospodaření státního rozpočtu, nyní se vliv cen energií naprosto otočil.
V právě vydané makroekonomické prognóze Komerční banky hrají ne překvapivě klíčovou roli ceny energií. Zatímco v loňském roce stály za velkou částí toho zlého, nyní se vliv cen energií naprosto otočil. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ceny na komoditních trzích jsou zpět na úrovních před válkou na Ukrajině. Pro koncové spotřebitele se situace bude měnit postupně, ale první vlaštovky v podobě nižších nabídek distributorů energií začínají být vidět, i když nyní primárně pro nové zákazníky.

Kvůli příznivějším cenám energií, ale i ústupu problémů v dodavatelských řetězcích a silným datům německého průmyslu a exportů v prvních měsících letošního roku jsme přistoupili k mírné revizi letošního růstu na 0,6 procenta z původně udávaných 0,3 procenta.

Na druhou stranu jsme ovšem kvůli silnější koruně a utaženějším měnovým podmínkám po delší dobu museli dolů revidovat růstové vyhlídky pro příští rok, a to z 2,4 procenta na 1,8 procenta.

PSALI JSME:
Prognóza: Inflace v příštím roce klesne na dvě procenta

Recese je definitivně za námi a opravdu byla ohraničená pouze druhou polovinou loňského roku, jak jsme předvídali již v naší lednové prognóze. Byla mělká a pouze technického charakteru. Prakticky se nedotkla trhu práce.

Ten nadále zůstává napjatý a nijak ho nerozhodil ani příliv ukrajinských migrantů. Nezaměstnanost bude nízká a mzdový vývoj bude alespoň částečně dohánět loňskou inflaci. Propad reálných mezd vykázaný v loňském roce se letos dramaticky sníží, ani tak to ale na jejich letošní reálný růst nevypadá. To bude až příběh roku 2024.

Příští rok by měl být tím, kdy se inflace vrátí na dvouprocentní cíl centrální banky. Nicméně nebude to zásluhou té části, která je ze strany centrálních bankéřů kontrolovaná, tedy kvůli jádrové inflaci. Ta zůstane zvýšená, nad dvouprocentním cílem. Tím důvodem budou již zmiňované ceny energií. Pouze díky poklesu regulovaných cen tedy Česká národní banka splní v příštím roce svůj cíl.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zamrazilová: Úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.