Direct pojišťovací hrátky se slovíčky „fér“ a „covid-19“

Analýza
Jednáme s vámi fér, tvrdí směrem ke svým klientům Direct pojišťovna, která podle výroční zprávy za rok 2020 prohloubila svá pasiva o téměř 420 milionů korun. Jenže ve své nejnovější informační kampani o připojištění na covid-19, pojišťovna nehraje fér ani vůči potenciálním klientům, ani vůči konkurenci.
Direct pojišťovna ve své informační kampani zřejmě přestřelila, když se vymezila vůči tuzemským pojišťovnám na základě ne zcela relevantních informací. Ilustrační foto: Shutterstock

„Ostatní pojišťovny na trhu buď možnost pojištění proti covidu nenabízejí, nebo se pojištění netýká karantény, případně je pojištění automatickou součástí cestovka,“ tvrdí pojišťovna ve své tiskové zprávě z minulého týdne. Ta informuje o tom, že Direct od 1. června spouští nové připojištění k cestovnímu pojištění na covid-19.

Faktem je, že zmatek do toho, co vlastně pojišťovna nabízí, vnáší ona sama. V tiskové zprávě jednou píše, že se lidé mohou „připojistit“, podruhé píše o „pojištění“. Pokud člověk není pojišťovák, ale je obdarován logickým úsudkem, musí mu být zřejmé, že „pojištění“ je základ a „připojištění“ je možnou variantou k němu.

Bohužel i na svém webu pracuje pojišťovna s termínem „pojištění“, přestože podle vyjádření její mluvčí Nely Maťašeje jde o „připojištění“. „Připojištění (na covid-19, pozn. aut.) se týká situací, kdy člověk v zahraničí covidem onemocní, nebo mu bude nařízena karanténa,“ vysvětlila v tiskové zprávě mluvčí pojišťovny Nela Maťašeje.

„U nás si mohou klienti vybrat, jestli připojištění potřebují, nebo ne. Například lidé s očkováním si nemusejí toto riziko vůbec sjednávat, a díky tomu nemusejí platit za něco, co nechtějí,“ upozornila. Řeč je o 20 korunách za den na osobu…

Zdroj: Direct pojišťovna

Jakkoliv se ale pojišťovna Direct vymezuje vůči své tuzemské konkurenci, pokud jde o připojištění k cestovnímu pojištění (ano, o to jde, nikoliv o samostatné „covid“ pojištění, pozn. aut.), nelze se ubránit dojmu, že nehraje fér. „Pojištění se týká situací, kdy se (klienti) nakazí v zahraničí, nebo když budou muset do karantény,“ uvádí pojišťovna. Jak jsme si už vysvětlili, nejde o pojištění, nýbrž o připojištění.

Připojištění u Directu stojí 20 korun za den a při onemocnění covidem-19 v zahraničí zaplatí případné léky, lékařské ošetření, hospitalizaci, převoz nebo repatriaci do limitu tří milionů korun.

„Při nařízené karanténě pojištění (připojištění, pozn. aut.) zaplatí náklady na pobyt v hotelu nebo podobném zařízení do limitu tří tisíc korun na den po dobu maximálně 14 dnů,“ informovala redakci mluvčí pojišťovny Maťašeje. Pojištění si může každý sjednat pro země Evropské unie, Island, Lichtenštejnko, Norsko, Švýcarsko a Velkou Británii.

Zdroj: Direct pojišťovna

Jenže. Když si na webu pojišťovny budete chtít sjednat on-line cestovní pojištění, stránky vám nabídnou toto: Českou republiku, Evropu, svět bez USA a Kanady a svět s USA a Kanadou.  Viz screenshot webu pojišťovny výše.

A připojištění proti covidu se týká jen výše uvedených zemí v Evropě. Takže zapomeňte na další státy, které sice jsou součástí tzv. Starého kontinentu, ale nejsou ve „výběru“ Direct pojišťovny.

Bavíme se o většině balkánských států, Rusku, Bělorusku a Ukrajině, ale také o Turecku a o zemích severoafrického Magrebu, kde Egypt a Tunisko patří k tradičním dovolenkovým destinacím. A především pak jde o zbytek světa, tedy řečeno slovy Direct pojišťovny „svět s USA a Kanadou“.

Direct pojišťovna se kromě slůvka „fér“ ráda vůči tuzemské konkurenci vymezuje i jinak, ale nyní ve své informační kampani zřejmě přestřelila, když se vymezila vůči tuzemským pojišťovnám na základě ne zcela relevantních informací. A třeba podmínky pojištění storna se naší redakci na tzv. první dobrou na webu pojišťovny najít nepodařilo.

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů se chystá na dovolenou. Jak letos funguje cestovní pojištění?

Například pojišťovna Uniqa aktuálně poskytuje krytí i pro onemocnění covid-19 ve všech státech světa (tedy i tzv. červených – pozn. red.), není-li omezeno cestování z jiných důvodů (nepokoje, občanská válka, výslovný zákaz cestování apod.; dle informace ministerstva zahraničních věcí).

Krytí zahrnuje jak léčebné výlohy (ambulantní ošetření, medikace, hospitalizace), tak i případnou nezbytnou repatriaci pacienta zpět do vlasti. Náklady na testování koronaviru, které není zdravotně indikováno a nařízeno ošetřujícím lékařem, není z cestovního pojištění hrazeno.

Všimli jste si rozdílu? Není dán geograficky, jako u Directu, ale podle „barvy“ destinace. Už v březnu jsme informovali, že cestovní pojištění, které kryje i rizika spojená s covid-19 do oranžových, červených, tmavě červených a neoznačených destinací, lze sjednat např. u ERV Evropské pojišťovny.

„Speciální varianty pojištění se kromě nákladů na léčení covid-19 vztahují i na situace, kdy klient musí prodloužit svůj pobyt v zahraničí z důvodu nezaviněného umístění do karantény či nesplnění zdravotních podmínek pro cestu zpět, např. nevpuštění do letadla,“ informoval redakci Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace pojišťovny.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění: Nově se lze pojistit proti covidu i do tmavě červených destinací

„Podle průzkumu, který jsme realizovali s agenturou Ipsos, vyplynulo, že většina Čechů je zvyklá při cestách do zahraničí uzavírat cestovní pojištění. To platí zejména pro dlouhodobé pobyty v řádu jednoho a více týdnů, kdy cestovní pojištění uzavírá sedm z deseti turistů,“ informoval redakci Michal Kusyn z tribu pojištění v České spořitelně.

Česká spořitelna je mezi bankami na trhu jedním z největších poskytovatelů pojištění a díky digitalizaci své služby neustále vylepšuje. Příkladem je třeba její nové cestovní pojištění, o němž banka informovala minulý týden.

Kromě jiného nabízí storno cesty za nízkou cenu, které uhradí náklady na zrušení cesty před odjezdem na dovolenou i kvůli pozitivnímu testu na covid-19 a karanténě, a zahrnuje také léčení nemoci covid-19 v zemích s nízkým a středním rizikem (jde o země vyznačené zeleným a oranžovým semaforem dle Cestovatelské mapy MZV ČR, pozn. red.).

Na případech několika jiných tuzemských pojišťoven jsme si tedy názorně ukázali, že možnost pojištění proti covidu nabízejí, že se pojištění týká i karantény a storno cesty nebo zájezdu. Tedy opak toho, co tvrdí Direct pojišťovna.

Takže fér by bylo přiznat, že Direct pojišťovna si na rozdíl od konkurence u covidu „nehraje na semafory“ a že její pojištění/připojištění, se týká jen Evropy a to ještě ne celé. Pokud byste se letos chtěli vydat třeba do Albánie, která má ambici být jedním z hitů letošní letní sezóny, a plánovali se připojistit u Directu, rovnou na to zapomeňte.

PSALI JSME:
Prodloužený víkend u moře bez testu a karantény? V Albánii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.