Téměř polovina Čechů se chystá na dovolenou. Jak letos funguje cestovní pojištění?

Češi si během pandemie nejčastěji odkládali výdaje na dovolenou (59 %). Jakmile krize odezní, právě za dovolené se chystá utratit peníze jako první téměř polovina Čechů (45 %). Vyplývá to z reprezentativního průzkumu skupiny EOS, který se zabýval vlivem koronavirové krize na finanční situaci obyvatel v Česku a ve vybraných evropských zemích.
Jakmile krize odezní, chystá se za dovolené utratit peníze téměř polovina Čechů (45 %). Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Týdenní dovolenou si v Česku nemůže finančně dovolit 18,7 procenta lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Český statistický úřad. Na první poslech je pětina osob, co nemají ani na týdenní dovolenou, vysoké číslo. Ovšem příznivý je nepochybně alespoň trend. A také mezinárodní srovnání,“ sdělil redakci FAEI.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

V Česku je podíl obyvatel, kteří si týdenní dovolenou dovolit nemohou, v rámci EU znatelně podprůměrný. Navíc setrvale klesá. V rámci celé EU si nemůže dovolit ani jednu týdenní dovolenou mimo domov ročně zhruba třicet procent obyvatel. Vyplývá to z loňských údajů Eurostatu.

„Předloni poprvé v historii sledování od roku 2005 činil méně než dvacet procent. Ještě v roce 2012 tento podíl v ČR představoval 43,5 procenta a stejně jako v letech 2010 a 2011 převyšoval průměrný údaj za celou Evropskou unii. Od roku 2013 už však ČR vykazuje soustavně nižší podíl obyvatel, kteří si dovolenou nemohou finančně dovolit, než v průměru země EU,“ doplnil ekonom.

Uniqa pojišťovna před začátkem letní turistické sezóny připomněla, jak je to letos s cestovním pojištěním. „Informace o podmínkách výjezdu do zahraničí doporučujeme vždy ověřit na webu www.mvcr.cz anebo www.mzv.cz. Pojišťovna se jimi řídí v případě pojistné události,“ informovala redakci FAEI.cz její mluvčí Eva Svobodová.

Podle mluvčí je rovněž užitečné prověřit pravidla o cestě do konkrétní země nebo oblasti na příslušném zastupitelském úřadu. U individuálních výprav do vzdálených zemí a regionů s řídkou infrastrukturou se vyplatí také registrovat svoji cestu do systému DROZD při ministerstvu zahraničních věcí (MZV).

Pojištění je možné sjednat v souladu s postupujícím uvolňováním a s dodržením podmínek platných v cílové zemi a případně tranzitních zemích. U smluv přes cestovní kanceláře či jiné partnery pojišťovny doporučují vždy se ověřit aktuální nastavení cestovního pojištění v ceně služby s daným partnerem.

„Cestovní pojištění je platné v plném rozsahu, řídí-li se turisté pravidly vyhlášenými vládou. Pokud by došlo k obnovení zákazu cestovat, bude adekvátně upraven režim pro sjednání cestovního pojištění podle oznámení vlády,“ doplnila Svobodová.

Uniqa aktuálně poskytuje krytí i pro onemocnění covid-19 ve všech státech světa (tedy i tzv. červených – pozn. red.), není-li omezeno cestování z jiných důvodů (nepokoje, občanská válka, výslovný zákaz cestování apod.; dle informace MZV).

Krytí zahrnuje jak léčebné výlohy (ambulantní ošetření, medikace, hospitalizace), tak i případnou nezbytnou repatriaci pacienta zpět do ČR. Náklady na testování koronaviru, které není zdravotně indikováno a nařízeno ošetřujícím lékařem, není z cestovního pojištění hrazeno.

A co když někdo v souladu s opatřeními vycestoval do zahraničí, ale uvízl tam v karanténě z důvodu pandemie koronaviru a lokálních opatření? „Uniqa prodlouží zdarma pojištění všem, kdo se z důvodu karantény nemohou vrátit do ČR v původně plánovaném termínu, a to za předpokladu, že neměli jinou možnost návratu,“ vysvětlila mluvčí pojišťovny.

Cestovní pojištění je podle ní platné až do chvíle, kdy návrat bude možný. Cestovní pojištění se však nevztahuje na ušlou mzdu (ušlý zisk), náklady na ubytování a s ním spojené náklady, náhradní letenky apod. „Zákazník musí prokázat, že se nedostal svým pobytem do rozporu s opatřeními týkajícími se cestování, a to jak českými, tak i místními,“ uvedla Eva Svobodová.

Pojištění storna podle ní nelze uplatnit s odvoláním na situaci, že MZV vydalo doporučení necestovat do zvolené lokality, nebo kdy vláda zakáže cesty do ciziny. „Pojištění storna nelze uplatnit ani v situaci, kdy zákazník byl umístěn preventivně do domácí karantény, aniž by byla diagnóza potvrzena,“ doplnila mluvčí.

V souvislosti s pandemií se objevily specifické potřeby krytí nových rizik v rámci tradičního cestovního pojištění. Slavia pojišťovna redakci FAEI.cz informovala, že nově nabízí možnost sjednat si připojištění nákladů spojených s léčbou covid-19 v zahraničí či preventivní karanténou.

„Naše nové připojištění si můžete sjednat do všech zemí, s výjimkou těch, do kterých ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestovat a označilo je černě v barevném schématu, takzvaném semaforu. Takto široký rozsah připojištění na našem trhu není obvyklý,“ sdělil redakci Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

Připojištění kryje náklady spojené s léčbou onemocnění covid-19 až do plného limitu sjednaných léčebných výloh. „Záleží tedy jen na klientovi, jakou výši tohoto limitu si zvolí,“ dodal Bělina. Klienti s tímto připojištěním navíc získají automaticky i krytí rizikových sportů, kterými jsou například kiteboarding, kitesurfing, horolezectví, jachting, jízda na vodním skútru a další.

Odborníci připomínají, že v případě pojistné události je třeba spojit se s asistenční službou a dodržet její pokyny. „Zároveň je ovšem třeba vzít na vědomí, že rozsah asistenčních služeb může být v místě pobytu omezen s ohledem na místní pravidla o možnostech volného pohybu, cestování a poskytování služeb,“ vysvětlila Eva Svobodová.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB