Divoké parkování se nevyplácí

Poradna
Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení vozu, ale i odložené oblečení. Provozovatel parkoviště odmítá spolupracovat s odkazem na zvýšenou místní kriminalitu i okřídlenou větu, že auto není trezor, takže on za způsobenou škodu neručí. Co s tím?
Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Co s tím? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prvním krokem je škodu úředně zdokumentovat, druhým bez zbytečného odkladu, tedy do 15 dní poté, co jste se o poškození dozvěděli, uplatnit škodu u provozovatele parkoviště. Pokud odmítne a pro vás je náhrada škody i nadále věcí cti či majetku, jdete se soudit.

Lhůta 15 dní je důležitá, protože po jejím uplynutí může provozovatel u případného soudu s úspěchem namítnout, že právo nebylo uplatněno včas (§ 2945 občanského zákoníku, pozn. aut.).

Parkovat na určené místě

Zmínili jsme klasickou zimní situaci, ale podobný „zážitek“ na vás může čekat v podzemních garážích obchodního centra, na hotelovém parkovišti nebo u zoologické zahrady. Na druhou stranu to automaticky neznamená, že za škody způsobené zlodějem či bezohledným řidičem vždy a v plné výši odpovídá provozovatel parkoviště nebo majitel pozemku, na kterém jste svůj vůz odstavili.

Platí, že věci, pokud se chcete domáhat náhrady při jejich odcizení nebo poškození, musíte odkládat na místo k tomu určené. A obdobně to platí se zaparkováním auta.

Pokud si auto necháte na hlídaném parkovišti či v hlídané garáži, provozovatel ručí za případnou škodu na voze i jeho příslušenství v plné výši.

U hotelového parkoviště ubytovatel odpovídá za vozidla a některé věci v nich uložené jen v případě, že je převzal do úschovy.

Jak poznáte hlídače?

Jak zjistíme, že parkoviště je hlídané nebo že za bezpečí našeho auta u hotelu někdo odpovídá? Málokde je to vysloveně uvedeno (proč by si také provozovatelé aktivně přidělávali starosti?), a zákazník si těžko ověřuje, zda vůbec a jak někdo auta střeží.

PSALI JSME:
Získat náplast na poškozený kufr není legrace

Důležité však je, zda provozovatel takovou službu nabízí, nebo ji alespoň zákazník od něj očekává. Třeba za základě toho, že parkoviště je vybaveno bezpečnostními prvky, která musí zákazník akceptovat (oplocení, chráněný vjezd, systém evidence), nebo se za parkování platí.

Provozovatelé nehlídaných parkovišť za škodu na odložených věcech, což jsou i zaparkované vozy, neodpovídají.

Vozidlo jako kabát

Při argumentaci si může poškozený zákazník pomoci i občanským zákoníkem (§ 2945).

„Je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí a pokud byla věc odložena na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se takové věci obvykle ukládají, nahradí provozovatel poškození, ztrátu nebo zničení věci tomu, kdo ji odložil, popřípadě vlastníku věci.“

Stejně tak musí nahradit škodu provozovatel hlídaných garáží nebo zařízení podobného druhu, jedná-li se o dopravní prostředky v nich umístěné a jejich příslušenství.

PSALI JSME:
Za odložené věci v čekárně se neručí? Omyl

Na auto odstavené na hlídaném parkovišti se tedy vztahuje obdobná norma jako na kabát odložený u kadeřníka, v restauraci, v čekárně či divadle.

Z náhrady se nelze vyvléci

Pokud poškozený uplatňuje náhradu včas a je možné uplatnit pravidla odpovědnosti za škodu na odložených věcech, nemůže se provozovatel dotyčného zařízení této odpovědnosti zbavit. Může ji pouze částečně přenést na zákazníka, pokud ten svým chováním přispěl ke vzniku škody (§ 2918 občanského zákoníku).

„Vznikla-li škoda nebo zvětšila-li se také následkem okolností, které se přičítají poškozenému, povinnost škůdce nahradit škodu se poměrně sníží. Podílejí-li se však okolnosti, které jdou k tíži jedné či druhé strany, na škodě jen zanedbatelným způsobem, škoda se nedělí.“

Do roku 2014 odpovídali provozovatelé za odcizení a poškození věci jen do výše 5 000 Kč, od té doby až v plné výši. To už však záleží na soudu, který náhradu může snížit z důvodů hodných zřetele, což nejčastěji bývají majetkové poměry provozovatele a poškozeného či okolnosti, za nichž škoda vznikla.

PSALI JSME:
Můžete na místě pro invalidy parkovat alespoň tři minuty?

Nákup chráněný není

U osobních věcí ukradených z auta je to složitější. Jde totiž o tzv. předměty vnesené (oblečení, elektronika, nákup), které nejsou součástí vozu a obvykle se na ně nevztahuje podmínka, že věci mají být odloženy na správné místo. Pochybujeme, že by některý provozovatel podzemních garáží určil, že nákup má být odložený v zaparkovaném voze.

Chráněné bude především příslušenství vozu, například z rezervní pneumatika a povinná výbava, zabudované GPS, autorádio apod. V krajním případě např. i zavazadla v kufru auta, pokud vás na recepci hotelu už přihlásili k ubytování, ale nemají ještě volný pokoj a nedisponují ani místností na úschovu kufrů.

Jak rozhodne soud?

Také v případě karambolu u sjezdovky by se dalo diskutovat o náhradě odcizeného nesportovního oblečení, pokud provozovatel areálu neurčil zvláštní místo k jeho odkládání (šatna, uzamykatelné skříňky). Přitom je jasné, že zákazník si toto oblečení odložit musel, protože charakter nabízené aktivity (zimní sporty) to předpokládá, a jiné vhodné místo k dispozici nebylo.

To už však bude na posouzení jednotlivých případů, zda se na ně budou vztahovat pravidla odpovědnosti provozovatele za škodu na odložených věcech, nebo obecná úprava náhrady škody.

PSALI JSME:
Než zapnete přezkáče. Co si ohlídat v pojištění, když vyrazíte na lyže

Zavřít reklamu ×
  1. Já mám dojem, že většina parkovišť je placených – tudíž platíte za místo a ne za to, že Vám auto někdo hlídá,

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB