Organizátoři Expo, které začalo minulý týden, předpokládají, že do března příštího roku se uskuteční až 25 milionů návštěv, a to navzdory covidové pandemii, která výrazně poznamenala jak cestování, tak pořádání hromadných akcí. Patří se dodat, že Expo 2020 je vůbec první událostí tohoto významu, která je pořádaná v regionu Blízkého východu, Afriky a Jižní Asie (MEASA).
je návštěvníkům otevřena denně od 10:00 do půlnoci, o víkendech až do 02:00. Vstupenky jsou v předprodeji on-line, ale návštěvníci si je mohou zakoupit i před vstupem na výstaviště. Jednodenní vstupenka stojí 95 AED (565 Kč), vícedenní vstupenka 195 AED (1160 Kč), permanentka 495 AED (2945 Kč). Děti a mládež do 18 let, senioři (60+) a zdravotně postižení mají vstup zdarma.
Světová výstava se měla uskutečnit už loni, ale kvůli pandemii byla o rok odložena, podobně jako olympiáda v Tokiu. Zatímco tam běžní návštěvníci vlastně nesměli, výstava bez návštěvníků by nedávala smysl, takže její organizátoři navrhli protiepidemická opatření.
Návštěvníci budou muset mít roušky a dodržovat mezi sebou rozestupy. To se netýká skupin či rodin. Denní počet osob na výstavišti bude podle organizátorů omezen na 120 000, přičemž návštěvníkům bude před vstupem do areálu měřena jejich teplota. I proto se návštěvnost výstavy odhaduje na nejvýše 22 miliony osob.
Lidé s už zakoupenou vstupenkou budou mít možnost nechat se zdarma otestovat přímo v areálu výstaviště. Podle organizátorů ale musí počítat se zhruba až čtyřhodinovým zpožděním. Podle zpravodajky ČTK v Dubaji funguje řada testovacích míst, ani není nutné objednání termínu předem. Odběrové týmy podle agentury přijíždějí také do hotelů, kde provádějí odběr u hosta v pokoji.
„Mnoho Čechů odjíždí do Dubaje s cestovními kancelářemi. Ty prostřednictvím svých delegátů test na místě zajistí. Většina našich klientů je ale už očkovaná, pro návrat do České republiky jim tak stačí certifikát o dokončené vakcinaci,“ uvedla pro agenturu mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Do Dubaje je celý letošní rok k dispozici přímé letecké spojení se společností Emirates, která na konci září představila první letadlo s celoplošnou livrejí v barvách dubajské výstavy. Letadlo je zbarveno do jasně modré barvy, což představuje výrazný odklon od tradičního schématu, které kombinuje bílou a zlatou barvu.
Emirates nabízejí k letence celodenní vstupenku zdarma, stejně jako další tamní aerolinka, společnost flydubai. Ta poskytne bezplatnou vstupenku ke všem rezervovaným letenkám mezi 1. zářím a 31. březnem s plánovanou cestou od 1. října do 31. března. Lidé mohou lístek využít na den, který si sami vyberou.
Společnost flydubai v současné době podle mluvčí Letiště Václava Havla Praha Kláry Divíškové nabízí přímá letecká spojení z Prahy do SAE od 23. září. Od 17. října se, jak uvedla, na linku do Šardžá ve Spojených arabských emirátech vrátí společnost Air Arabia s frekvencí až tří letů týdně, zatímco od 20. října zahájí na lince z Prahy do Dubaje jednou denně provoz Smartwings.
Psali jsme
Máte na těle viditelné tetování? Na práci letušky či stewarda u Emirates rovnou zapomeňte
Bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo ne, Češi potřebují pro vstup do Dubaje PCR test, jenž nesmí starší než 72 hodin. Podle zpravodajky ČTK musejí mít lidé pro cestu do Dubaje výsledek o provedeném PCR testu v angličtině, přičemž dokument je nutné mít vytištěný. V elektronické verzi ho SAE neuznávají. Výjimku z testu mají děti do 12 let a lidé s postižením (v Dubaji se provádějí téměř výhradně jen PCR testy).
Státní agentura CzechTourism na světové výstavě Expo 2020 představí Česko pomocí virtuální reality. Návštěvníci výstavy se po nasazení speciálních brýlí např. ocitnou v bazénu v Mariánských Lázních, na moravské vinici nebo na skalách v Českém ráji. Dne 5. října se uskuteční CzechTourism Day, který bude zahrnovat například lázeňský workshop nebo školu čepování plzeňského piva.
Hlavním tématem české expozice je systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.). Ten za využití solární energie vyrábí ze vzduchu vodu, zavlažuje zahradu v okolí českého pavilonu. Systém měsíc před zahájením světové výstavy Expo v Dubaji trvale zprovoznili vědci z týmu buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB).
Na světové výstavě se rovněž představil český model reaktoru, který vyvíjí Centrum výzkumu Řež. Projekt zvaný Energy Well je prvním ze dvou vznikajících prototypů modulárních reaktorů českého původu.
V rámci českého pavilonu v zóně „Udržitelnost“ se – vedle dalších tuzemských firem – představí také mladá česká hodinářská manufaktura Bohematic z Nového Města nad Metují, která se zaměřuje na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek.
Celkový rozpočet české účasti činí 350 milionů korun. Příspěvek ze státního rozpočtu z toho přesahuje polovinu – 185,2 milionu korun. Zbylá část české účasti je financována formou PPP (Public private partnership, pozn. red.) tedy ve spolupráci se soukromým sektorem. Na Expo 2020 je letos zastoupeno 191 vystavujících zemí.