Do Prahy se začínají vracet zahraniční turisté, tržby hotelů násobně rostou

Pětinásobně vyšší, než v loňském roce, byla letos v červnu v pražských hotelích tržby za dostupný pokoj, která dosáhla 73,5 eura. Vyplývá to z údajů společnosti STR, které analyzovala realitně-poradenská společnost Cushman & Wakefield. Podle ní jde o nejvyšší nárůst v Evropě.
Na vyšší cenovou klientelu cílí i aktuálně renovovaný hotel Alcron na Václavském náměstí. Po probíhající rekonstrukci se příští rok otevře 297 luxusních pokojů ve Fairmont Golden Prague Hotelu, tedy bývalém hotelu InterContinental.

Obsazenost hotelů v české metropoli letos v červnu přesáhla 69 procent, zatímco loni v červnu činila pouhých 19 procent. Oproti 86procentní červnové obsazenosti v roce 2019 je to zatím ještě o téměř 17 procentních bodů méně. Průměrná dosažená cena za pokoj byla letos v červnu 106 eur, což je o 45 eur více, než loni, a na shodné úrovni, jako před krizí.

„Nárůst tržeb za dostupný pokoj o 682 procent oproti loňskému prvnímu pololetí je obrovský, nejvyšší v celé Evropě. Částečně je to dáno tím, že v minulém roce patřila výkonnost pražských hotelů v evropském srovnání k nejhorším,“ uvedl David Nath, vedoucí hotelového týmu pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield.

Podle něj šlo o dočasnou situaci ovlivněnou převážně netržními faktory. „Pouhý rok po zrušení restrikcí a protipandemických opatření průměrná dosažená cena za pokoj přesáhla hodnotu z doby před krizí,“ doplnil Nath. Zatím však Praha z hlediska pololetních tržeb za dostupný pokoj stále zůstává za některými městy středoevropského regionu, jako je Bělehrad, Vídeň nebo Budapešť.

PSALI JSME:
Česko zmizelo z turistické mapy světa. Třetině hotelů hrozí krach

Nad očekávání vysoké počty cestujících uvádí na svých webových stránkách pražské letiště, které ke 4. červenci dosáhlo stejné hodnoty jako za celý loňský rok – a to 4 389 350 pasažérů. Původní předpoklad 8,6 milionu pasažérů za celý rok 2022 tak upravilo na rovných deset milionů – což je sice stále méně, než před koronavirovou krizí, ale jde o známku pozitivního vývoje.

Letiště zatím otevřelo jen tři čtvrtiny destinací z roku 2019; aktuálně jich obsluhuje 147. Podle odborníků to potvrzuje zvýšenou poptávku po zavedených spojích. Podle interních dat společnosti Kiwi.com se během letních prázdnin se počet zahraničních turistů v Česku zvýšil v průměru 2,5krát v porovnání se stejným obdobím minulého roku.

„Česko během letních měsíců zažívá návrat turistů, jejichž počty překonávají hodnoty před pandemií. Kromě evropských turistů a Američanů, kteří se umístili na druhé příčce, se do první dvacítky vrátili prakticky po dvou letech také cestovatelé z Číny, Indie a Jižní Koreje, a to i přes aktuální komplikace, které cesty do Asie a z Asie provázejí,” říká Eliška Řezníček Dočkalová z Kiwi.com.

PSALI JSME:
Pro čínské turisty přestalo Česko existovat

Interní údaje společnosti se však rozhodně vyplatí porovnat s údaji celého trhu, tedy s daty Českého statistického úřadu (ČSÚ). Většina letošních zahraničních návštěvníků české metropole totiž podle dat ČSÚ zatím přijížděla převážně z Německa, Slovenska, Spojeného království, Francie a Polska. Jejich počty ale zatím zdaleka nejsou na předpandemické úrovni.

„Chybí také turisté z Asie, Ruska a USA. Ke zlepšení klíčových parametrů výkonnosti hotelů a uspíšení zotavení trhu bude potřeba jak další růst návštěvnosti z evropských zemí, tak také obnova turistiky ze vzdálenějších destinací,“ komentoval statistické údaje David Nath z Cushman & Wakefield.

Přilákat návštěvníky do Prahy by podle specialistů mohly pomoci i dva nové hotely, které se letos otevřely na Senovážném náměstí. Jak Andaz Prague v Cukrovarnickém paláci, tak hotelovo-rezidenční koncept The Julius doplnily zatím nepříliš širokou nabídku luxusního ubytování, což přispívá ke změně image Prahy a jejímu zaměření na vyšší cenovou klientelu.

PSALI JSME:
Rekordní propad. Pražské hotely doplatily na covid-19 nejvíce v Evropě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB