Dobrá data z amerického trhu práce přináší více jistoty pro Fed a více rizik pro investory

Názor
Červen vylepšil nemastný, neslaný obrázek amerického trhu práce, který nahlodával důvěru investorů i americké centrální banky Fed v udržitelnost silného oživení americké ekonomiky. V červnu bylo vytvořeno 850 tisíc nových pracovních míst a konečně zabrala odvětví maloobchodu a školství.
Firmám v USA nezbývá nic jiného, než nabídnout nově nastupujícím zaměstnancům lepší podmínky, než jaké byly ochotny nabízet doposud. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jejich příspěvek k nově vytvořeným pracovním místům dosáhl 300 tisíc. K tomu se přidalo dalších 343 tisíc pracovních míst v amerických restauracích, ubytovacích zařízeních a zábavních podnicích. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 5,9 procenta, ale to by nemělo být po předchozím rychlém poklesu zdrojem obav.

Stále však americký trh práce čeká dlouhá cesta k návratu do stavu před vypuknutím pandemie. Počet pracovních míst je 7,8 milionu pod předkrizovou úrovní a míra nezaměstnanosti více než dva procentní body na úrovni z přelomu let 2019 a 2020.

Firmy by přitom tuto „díru“ rády zaplnily co nejrychleji a stěžují si na potíže při hledání nových pracovníků. Ty dokonce převažují nad obavami vyvolanými nejprudším růstem cen vstupů od 80. let. Firmám nezbývá nic jiného, než nabídnout nově nastupujícím zaměstnancům lepší podmínky, než jaké byly ochotny nabízet doposud.

PSALI JSME:
Americký trh práce přidal v červnu více pracovních míst, než se čekalo

Týká se to zejména hůře placených profesí ve službách těžce postižených pandemií, kde zaměstnanci byli nuceni přijmout zaměstnání v jiném segmentu ekonomiky, nebo si doma užívají dočasně zvýšenou podporu v nezaměstnanosti, která se nyní často přibližuje jejich potenciálním výdělkům.

Vyšší zaměstnanost a mzdy znamenají vyšší spotřebu a riziko vyšší inflace, která nemusí z aktuálních mnohaletých maxim poklesnout tak rychle, jak si Fed představuje. Aktuální data přináší další argument pro opatrnou redukci podpory ze strany americké centrální banky.

Nejbližší měsíce patrně přinesou rozhodnutí o postupném snížení objemu nákupů dluhopisů z aktuálních 120 miliard dolarů měsíčně. Oznámení by mohlo proběhnout koncem srpna na tradiční konferenci v Jackson Hole nebo na zasedání Fedu v září. Zahájení této operace očekáváme na konci letošního roku a předpokládané tempo poklesu by mohlo dosáhnout deseti miliard dolarů měsíčně.

PSALI JSME:
Rozpačitá data z amerického trhu práce nepřinesla jasný signál ani pro trh, ani pro Fed

Ukončení nákupů je nutnou podmínkou pro zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb, ke kterému by mohlo dojít v případě příznivého ekonomického vývoje v závěru příštího roku.

Pro finanční trhy bude proces odpojování podpory Fedu představovat velkou výzvu. Očekáváme zvýšenou volatilitu a rostoucí citlivost na negativní překvapení, které mohou otřást aktuálními vysokými cenami akcií a rizikových aktiv obecně.

Utahování měnové politiky poznamená i výkonnost dluhopisových trhů. Investoři proto v následujících dvou letech nemohou počítat s tak tučnými zisky, jaké inkasovali za poslední rok. Na místě jsou proto úvahy o postupné redukci rizika v portfoliích i za cenu obětování části výnosu.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Data z amerického trhu práce potěší centrální bankéře

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB