Domácnosti proti energetické krizi: Hitem jsou teplovodní krby

Kdo může, snaží se zbavit drahého a nejistého plynu, případně kotlů na elektřinu, a hledá jiné možnosti, jak vytápět svůj dům. Momentálním hitem jsou teplovodní krby, zájem po krbových vložkách, které umožňují kompletní ohřev vody v domácnosti, v posledních měsících výrazně roste.
Zájem domácností o krby trhají kvůli energetické krizi rekordy. Ilustrační foto: Hoxter

Po těchto teplovodních systémech sahají zejména rodinné domy s minimálními tepelnými ztrátami. Do chalup nebo chat si je lidé pořizují pouze v případě, když ve svém rekreačním sídle tráví delší čas.  Nárůst poptávky se promítá také do dalších způsobů vytápění dřevem, oproti minulým rokům je letos zájem výrazně vyšší i mimo topnou sezonu. Uvedla to společnost Hoxter ve zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici. Firma se zabývá výrobou teplovodních krbových vložek.

„Nárůsty poptávky po systémech vytápění dřevem jsou enormní. Trend je přitom jasný, uživatelé letos více než v minulých letech upřednostňují akumulační teplovodní systémy, zejména pak krby, které jim zajistí vytopení celého objektu včetně vody. U tohoto řešení sledujeme nyní meziroční nárůst poptávky o 30 procent,“ uvedl Michal Geisler, vedoucí obchodu společnosti Hoxter.

Řešení pro rodinné domy

Teplovodní akumulační krby přitom do svých domácností volí především obyvatelé rodinných domů. „Tento typ objektů tvoří celých osmdesát procent využití tohoto způsobu vytápění. Zbytek připadá zejména na chalupy a jiné rekreační objekty, typicky však jde o luxusnější stavby vyšší hodnoty, ve kterých uživatelé tráví delší časové úseky,“ poznamenal Michal Geisler.

Právě délka pobytu v daném objektu je přitom z hlediska efektivního využití teplovodního systému klíčová. Maximální ohřátí akumulačních nádrží a jejich plné využití totiž podle vedoucího obchodu společnosti Hoxter zpravidla zabere delší čas. I to je důvod, proč se teplovodní systémy objevují především v rodinných domech, kde rodiny bydlí.

Teplovodní krbové vložky se zpravidla umisťují do obestavby, jejíž součástí bývá také akumulační materiál, který následně sálá nakumulované teplo do místnosti. Zásadní součástí systému je teplovodní výměník, který umožňuje ohřívání vody v připojených akumulačních nádobách. Tato voda po ohřátí směřuje do radiátorů či podlahového vytápění, vedle toho ji ale systém využívá i k běžnému užívání – například pro sprchování či umývání nádobí. Krbová vložka se tak stará o kompletní ohřev vody a vytápění v interiéru.

Minimální tepelné ztráty

Většinu případů využití teplovodního krbu v současnosti tvoří domy s minimálními tepelnými ztrátami. Právě na tyto typy staveb je systém primárně dimenzován, ať už větším použitím akumulačních prvků či lepším odizolováním prosklení topeniště, ze kterého se neuvolňuje tolik tepelné energie do místnosti a nepřetápí se tak interiér.

„Tento faktor je důležitý zejména proto, že teplovodní krbové vložky umisťují uživatelé rodinných domů i rekreačních objektů často do obývacího pokoje. Přesněji na rozhraní obývacího pokoje a technické místnosti,“ uvedl jednatel společnosti Hoxter Petr Banasinski.

Právě v tomto prostoru jsou pak umístěné akumulační nádrže spolu s dřevem na přikládání. „V těchto případech lidé využívají systému zadního přikládání, tedy z technické místnosti. Zadní dvířka jsou při pohledu zepředu přes prosklení prakticky neviditelná,“ řekl Banasinski. Dodal, že takové řešení lidem umožňuje udržovat obytné prostory čisté bez nutnosti skladování paliva.

Další zájem na podzim?

Podle výrobců krbových a kamnových systémů lze přitom v letošním roce pozorovat i jiný, dosud nevídaný trend. Lidé se o vytápění nezajímají až krátce před nástupem chladnějších dní, ale výrazně dříve.

„Mnohem více lidí než v minulosti se o zařízení či úpravu systému vytápění zajímalo už v letních měsících. Dříve tyto věci řešili zpravidla začátkem topné sezony, zdaleka se to přitom netýká pouze teplovodních krbů. Lidé zároveň čím dál častěji přicházejí na to, že při dodržování základních pravidel správného spalování, je vytápění v krbových či kamnových systéme velmi ekologické,“ sdělil Michal Geisler. Další vlnu zájmu očekává v září a říjnu.

Podle analýzy společnosti Upgates je už nyní poptávka po krbech v internetových obchodech meziročně až desetinásobná. Mohla by být ještě větší, ale výrobci nedokáží tak enormní poptávku uspokojit.

Lidé na některé modely krbových kamen čekají půl roku i déle, a to navzdory zdražení o desítky procent. Z krbu coby původně spíše dekorativního vybavení domácnosti se tak stává hlavní zdroj tepla.

Průměrná hodnota objednávky je proti loňsku podle analýzy o 123 procent vyšší. „Je to zčásti dáno zdražením zboží a zčásti tím, že lidé už tolik neobjednávají pouze příslušenství, ale rovnou celá krbová kamna,“ citovala ČTK Martina Pecha, obchodního ředitele společnosti Upgates.

Nová a kvalitní krbová kamna lidé na internetu podle Pecha pořídí za přibližně 20 tisíc korun, výjimkou ale nejsou ani modely kolem 100 tisíc. E-shopy s krbovými kamny mají proti loňsku trojnásobné tržby, ukázala dále analýza. Také Martin Pech předpokládá další růst poptávky, až se venku ochladí.

Extrémní prodeje podle něj potrvají na podzim a celý příští rok. „Zájem o krbová kamna je nebývalý. Příčinou jsou rostoucí ceny energií a nejistota, která nutí domácnosti k návratu ke klasickému vytápění pomocí dřeva, které je dnes bezkonkurenčně nejlevnějším zdrojem vytápění,“ řekl Michal Sádecký z on-line obchodu Give.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek