Zájem o tepelná čerpadla trhá rekordy, výrobci navyšují kapacitu

Téma týdne
Energetická krize vyvolává mezi českými domácnostmi nevídaný zájem o tepelná čerpadla, takže výrobci navyšují své kapacity. Již loni zaznamenalo ministerstvo průmyslu a obchodu 25procentní nárůst prodejů, letos patrně padne další rekord. Vyplývá to ze společné zprávy Asociace pro využití tepelných čerpadel a Komory obnovitelných zdrojů energie, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Domácnosti se brání drahému plynu také instalací tepelných čerpadel. Ilustrační foto: Pixabay.com

V uplynulém roce bylo na český trh dodáno více než 30 tisíc tepelných čerpadel. Letos to bude patrně opět více. Asociace pro využití tepelných čerpadel odhaduje až 50procentní nárůst prodejů – tedy více než 45 tisíc kusů.

Výrazně narostl také zájem o dotace na tepelná čerpadla z programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí eviduje zatím více než 1,5 tisíce podaných formulářů. V uplynulých letech to přitom bylo tak okolo dvou set. Pravdou ovšem je, že ministerstvo letos finanční podporu tepelných čerpadel výrazně navýšilo.

Rozšíření výroby

Ještě výraznějšímu překonání loňského rekordu zatím brání aktuální nedostatek komponent pro výrobu tepelných čerpadel a kritická situace v celosvětové dopravě. Mnozí výrobci a dodavatelé, kteří jsou z valné většiny sdruženi právě v Asociaci pro využití tepelných čerpadel, i tak plánují významné rozšíření svých výrobních kapacit.

PSALI JSME:
Jak se vyhnout horentním účtům za topení? Řešením může být Trombeho stěna

Budou tak moci rychleji a efektivněji uspokojit obrovský nárůst poptávky po obnovitelných zdrojích tepla. Komora obnovitelných zdrojů energie totiž předpovídá, že do roku 2027 přejde na čisté vytápění až 500 tisíc domácností: Z toho nejméně polovina bude využívat právě tepelná čerpadla.

„Obliba tepelných čerpadel, jež jsou – zvláště ve spojení s fotovoltaikou – jedním z nejčistších a nejúspornějších zdrojů vytápění a chlazení, neustále stoupá. Aktuálně je jich v Česku instalováno kolem 160 tisíc kusů,“ sdělil Petr Horký, nový ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Mínus 20 procent plynu 

Kvůli zvyšujícímu se tlaku na přechod k ekologickému vytápění a překotně rostoucí ceně plynu však poptávka vzrostla natolik, že jí trh nezvládá vyhovět, takže se dodací lhůty prodlužují o měsíce.

PSALI JSME:
Jste chudí? Stát vám zaplatí skoro celý nový kotel na vytápění

„Své kapacity plánuje rozšířit řada členů Asociace pro využití tepelných čerpadel – jediné tuzemské profesní organizace v oboru, která sdružuje většinu významných dovozců a výrobců tepelných čerpadel,“ informoval Horký.

„Jde například o společnosti NIBE, Stiebel Eltron, Acond, AIT, AC Heating, Daikin, Mitsubishi Electric, Bosch Termotechnika a jiné. Z nečlenů pak rozšiřuje kapacitu své výroby v České republice – konkrétně na Plzeňsku – například firma Panasonic, která ji mezi lety 2019 až 2022 už zvýšila čtyřnásobně,“ dodal.

Podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy mohou obnovitelné zdroje nahradit v Česku do pěti let 10 až 20 procent ruského plynu. „Kromě nejméně 250 tisíc nových tepelných čerpadel v domácnostech očekáváme, že soustavy vysokokapacitních tepelných čerpadel postupně vytlačí plynové vytápění v administrativních a komerčních budovách,“ uvedl Chalupa.

PSALI JSME:
Plánujete modernizaci vašeho domu nebo stavíte nový? Nová zelená úsporám motivuje Čechy ke kvalitnějším renovacím

Čerpadla pro palác

Tepelná čerpadla budou osazena například v právě rekonstruovaném Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. V místě vyhořelého levého křídla se právě dokončují potřebné vrty. Celkem 70 čerpadel zajistí vytápění Průmyslového paláce s úsporou až 75 procent energie a v létě budou sloužit i jako efektivní zdroj chlazení.

„Tepelná čerpadla jsou ideálním řešením termoregulace takových staveb, jako je právě Průmyslový palác,“ uvedl na internetových stránkách hlavního města náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek, který má areál Výstaviště Praha na starosti.

Dodal, že průměrná hloubka vrtů pro tepelná čerpadla je přibližně 140 metrů. Pokud by se sečetly všechny, dostali bychom se až na hloubku nejníže položeného místa na světě – Mariánského příkopu. „Tedy úctyhodných deset kilometrů,“ dodal Vyhnánek.

PSALI JSME:
Vrtaři z Moravy se zapíší do dějin novodobého osmého divu světa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB