Dopad recese na tuzemský trh práce je zatím velmi mírný

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v květnu mírně klesla, z 3,6 na 3,5 procenta, v souladu s očekáváním finančního trhu. Pokles míry nezaměstnanosti je v jarních měsících obvyklý s tím, jak se rozjíždějí sezónní práce ve stavebnictví, zemědělství či v gastronomii a cestovním ruchu. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,3 procentního bodu.
Nezaměstnanost v české ekonomice je velmi nízká a dle údajů Eurostatu za letošní duben byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice spolu s Polskem nejnižší v rámci celé Evropské unie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dále se zvýšil převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci: Tento převis v květnu činil zhruba 31,8 tisíce a z tohoto pohledu jde o nejlepší výsledek od loňského listopadu.

Ochlazení výkonu české ekonomiky, jež bylo patrné v loňském druhém pololetí, dolehlo na tuzemský trh práce velmi lehce, tedy co se týče vývoje nezaměstnanosti.

Nejvyšší úroveň míry nezaměstnanosti byla již letos dle všeho dosažena v lednu a únoru, kdy míra nezaměstnanosti činila 3,9 procenta, ve zbytku roku by se míra nezaměstnanosti mohla v rozmezí 3,4 až 3,8 procenta.

Míra nezaměstnanosti letos v květnu klesla z dubnových 3,6 na 3,5 procenta, což bylo plně v souladu s očekáváním finančního trhu. Květnový pokles míry nezaměstnanosti souvisí s příchodem jara a s rozjezdem sezónní aktivity v sektorech jako jsou zemědělství, stavebnictví či gastronomie, cestovní ruch a lázeňství.

V červnu může míra nezaměstnanosti dále klesnout na úroveň 3,4 procenta. Nezaměstnanost v české ekonomice je velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za letošní duben byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice spolu s Polskem nejnižší v rámci celé Evropské unie.

V meziročním vyjádření, tedy v porovnání s květnem 2022, vzrostla míra nezaměstnanosti o 0,3 procentního bodu, obdobně jako v březnu a dubnu. Obecně lze nicméně konstatovat, že dopad technické recese, kterou česká ekonomika prošla v loňském druhém pololetí, na tuzemský trh práce je zatím velmi mírný.

K růstu by se míra nezaměstnanosti měla vydat na přelomu letošního léta a podzimu a dále pak v samotném závěru roku, přičemž v obou případech budou tahounem růstu nezaměstnanosti především sezónní faktory.

Pro letošní rok ale míra nezaměstnanosti již zřejmě našla své maximum v lednu a únoru, kdy činila shodně 3,9 procenta. Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021.

Ve výhledu na letošek se rýsuje mírný nárůst míry nezaměstnanosti, celoroční průměr pro rok 2023 očekávám v oblasti 3,7 procenta s výhledem na mírný pokles celoročního průměru na 3,6 procenta v příštím roce.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB