Firmy si zaměstnance zatím drží v naději, že dojde k oživení poptávky

Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl z dubnových 3,6 procenta na 3,5 procenta. Po sezónním očištění však stagnoval na 3,6 procenta. Indikátor tak skončil o desetinu nad naším odhadem. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem poklesl o 7,79 tisíce (na 253,9 tis., pozn. aut.), ve srovnání s květnem 2022 byl vyšší o 18 tisíc.
Zatím přetrvává snaha firem zaměstnance si držet v naději, že dojde k oživení poptávky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet volných pracovních míst meziměsíčně stoupl o 1,2 tisíce na 285,7 tisíce, po sezónním očištění však pokračoval jejich pokles. Počet neobsazených pozic tak stále zůstává nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno volné pracovní místo v květnu připadalo 0,9 uchazeče, ještě v březnu to byl jeden uchazeč.

Domácí trh práce tak zůstává stále napjatý a to i přesto, že firmy v rámci průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásily i v květnu další propouštění zaměstnanců kvůli menšímu objemu nových zakázek.

Podíl nezaměstnaných v letošním roce podle naší prognózy stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos dosáhnout 3,7 procenta. Poslední vývoj českého průmyslu i maloobchodu však není příliš příznivý, což by se mohlo odrazit i v tlaku na propouštění zaměstnanců. Zatím však přetrvává snaha firem zaměstnance si držet v naději, že dojde k oživení poptávky.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB