Firmy si zaměstnance zatím drží v naději, že dojde k oživení poptávky

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl z dubnových 3,6 procenta na 3,5 procenta. Po sezónním očištění však stagnoval na 3,6 procenta. Indikátor tak skončil o desetinu nad naším odhadem. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem poklesl o 7,79 tisíce (na 253,9 tis., pozn. aut.), ve srovnání s květnem 2022 byl vyšší o 18 tisíc.
Zatím přetrvává snaha firem zaměstnance si držet v naději, že dojde k oživení poptávky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet volných pracovních míst meziměsíčně stoupl o 1,2 tisíce na 285,7 tisíce, po sezónním očištění však pokračoval jejich pokles. Počet neobsazených pozic tak stále zůstává nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno volné pracovní místo v květnu připadalo 0,9 uchazeče, ještě v březnu to byl jeden uchazeč.

Domácí trh práce tak zůstává stále napjatý a to i přesto, že firmy v rámci průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásily i v květnu další propouštění zaměstnanců kvůli menšímu objemu nových zakázek.

Podíl nezaměstnaných v letošním roce podle naší prognózy stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos dosáhnout 3,7 procenta. Poslední vývoj českého průmyslu i maloobchodu však není příliš příznivý, což by se mohlo odrazit i v tlaku na propouštění zaměstnanců. Zatím však přetrvává snaha firem zaměstnance si držet v naději, že dojde k oživení poptávky.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh práce hledá lidi se základním vzděláním. Žádná mozkovna nebudeme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB