Dostupné ojetiny na trhu jsou starší a stojí víc než před rokem

Průměrné ceny ojetých aut rostou v celé Evropě, ale nejvyšší nárůst cen zaznamenali zákazníci v České republice, a to dokonce vysoko nad aktuální mírou inflace, informovala společnost Carvago, která působí na sedmi evropských trzích. Podle společnosti AAA Auto, která má kromě Česka pobočky v Polsku a Maďarsku, se medián ceny ojetých automobilů v Česku za poslední tři roky zvýšil o 40 procent.
Růst cen ojetých vozů souvisí především s poklesem výroby nových aut kvůli nedostatku elektronických součástek a narušení dodavatelských řetězců způsobeného válkou na Ukrajině. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ve srovnání s loňskou květnovou nabídkou na trhu stále chybí přes 27 tisíc ojetých vozů, ale deficit nabídky pomalu snižuje. „Nárůst je z velké části podporován masivním dovozem ze zahraničí, který je letos druhý nejsilnější od krize v roce 2008. Do konce dubna bylo do ČR importováno 57 729 vozů,“ informovala redakci FAEI.cz společnost AAA Auto.

„Pro zákazníky je aktuální nárůst nabídky určitě dobrou zprávou, protože čím více bude ojetin v nabídce, tím rychleji se začne stabilizovat jejich cena, která stále roste. Data z trhu nám bohužel ukazují, že oproti roku 2019 je nabídka ve střední Evropě přibližně o pětinu menší,“ sdělil Luboš Vorlík, výkonný ředitel autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Tehdy bylo na trhu okolo 560 000 nabízených ojetin, ale v posledních měsících je to jen lehce pod 450 000 aut. „To je jeden z hlavních důvodů, proč se medián ceny (ojetých aut) v Česku za poslední tři roky zvýšil o 40 procent,“ vysvětlil Vorlík.

PSALI JSME:
Ojetiny v Česku zdraží o 30 procent, Ukrajinci je po celé střední Evropě masově skupují

Podle údajů společnosti Carvago byly nejvýše pětileté ojetiny v prvním čtvrtletí letošního roku o 22 procent dražší než loni (medián ceny vzrostl z 499 000 Kč v roce 2021 na letošních 607 400 Kč), maximálně desetileté pak o 16 procent (z 396 000 Kč na 459 000 Kč).

„Růst cen ojetých vozů souvisí především s poklesem výroby nových aut kvůli nedostatku elektronických součástek a narušení dodavatelských řetězců způsobeného válkou na Ukrajině. Mění se ale i struktura automotive průmyslu,“ sdělil naší redakci šéf Carvago Jakub Šulta s tím, že automobilky se nyní soustředí na profitabilnější a dražší modely aut.

Podle analýzy Carvago je zřejmě největším překvapením propad tržního podílu ojetých vozů značky Škoda – z 35 procent v prvním čtvrtletí loňského roku na současných necelých 29 procent. Přesto jsou ale vozy Škoda stále jedničkou na českém trhu, následovanou značkami Volkswagen a BMW.

PSALI JSME:
Prodeje nových osobních automobilů v EU dál klesají

Podle AAA Auto byla letos v květnu nejčastěji nabízeným modelem ojetého vozu na českém trhu v květnu Škoda Octavia s 9 853 nabízenými kusy ze všech generací. Následovala Škoda Fabia (7 105 aut), třetí místo obsadil Volkswagen Golf (3 552 aut). V první pětce se umístily ještě Volkswagen Passat (3 310) a Škoda Superb (3 169).

Střední hodnota stáří byla v květnu 10,4 roku oproti loňským 9,9 rokům. Tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval hodnotu 152 599 km. V nabídce bylo v květnu 736 vozů s hybridním pohonem, což je o 97 více než vloni a 322 čistých elektromobilů, meziročně o jeden více.

Carvago uvedlo, že na tuzemském trhu roste průměrný nájezd prodávaných ojetých aut – z 57 000 km v loňském roce na letošních 68 000 kilometrů. Mírně klesá zájem o vozy s dieselovým motorem a zákazníci větší zájem o auta s automatickou převodovkou. Přibližně každý čtvrtý ojetý vůz prodaný v Česku jsou esúvéčka. Více než polovina prodávaných ojetých aut (58 %) má najeto do 100 000 km.

PSALI JSME:
Ojetiny: Rodiny stále častěji preferují kombíky a esúvéčka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Zdražování ojetin je u konce. Opravdu?

I přes rekordní inflaci v Česku i dalších evropských státech se téměř dva roky trvající růst cen ojetých vozidel zastavuje. Poměr nabídky a poptávky na trhu se vyrovnal, ale také přibývá méně kvalitních ojetin. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.