Dotyková karta pomůže nevidomým s výběrem té správné

Společnost Mastercard představila svůj nový standard platebních karet, které pojmenovala „Touch Card“ (dotyková karta, pozn. red.) v říjnu 2021. Inovativní karty pomáhají klientům se zrakovým handicapem rychle rozlišit platební karty pomocí tvaru výřezu na jejich kratší straně. Jako první je loni v říjnu zavedla Komerční banka, nyní se připojila mBank, která o tom informovala Finanční a ekonomický informace (faei.cz).
Zaoblený výřez označuje kartu debetní, zatímco ten hranatý kreditní. Nevidomí majitelé karet tak rychle poznají, jaký typ karty v peněžence nahmatali a zároveň mají jasnou představu o orientaci karty. Ilustrační foto: mBank

Díky novince Touch cards od společnosti Mastercard, kterou mBank nabízí mezi prvními na českém trhu, dokáží nevidomí a slabozrací snadno rozlišit, jakou kartu v peněžence zrovna drží. Karty se totiž vyrábí s nenápadnou hmatatelnou značkou na kratší straně: Zaoblený výřez označuje kartu debetní a hranatý kreditní. Klienti tak rychle rozeznají její typ a zároveň si ji v peněžence nespletou s jinou.

Banka současně uvedla, že každou novou platební kartu už vyrábí ze stoprocentně recyklovaného plastu. Recyklovaný plast už dlouho tvoří velkou část platebních karet, které mBank každý rok posílá do oběhu. Dosud se z něj vyráběly z 85 procent, nově ale banka přechází na stoprocentní recyklát. Klienti mají zároveň možnost si kartu kdykoliv přesunout do čistě digitální formy.

Air Bank informovala, že spouští unikátní způsob investování – akcie amerických firem nabídne jednoduše v mobilu na pár kliknutí. Inovativní investiční služba je kompletně v českém jazyce v mobilní aplikaci My Air a umožňuje nákup akcií a ETF (burzovně obchodovaných fondů). Nakoupit lze i frakce akcií; minimální vklad na 1 000 korun, aby bylo investování dostupné co nejširší veřejnosti.

Vedení investičního účtu je zcela zdarma a služba je kompletně v češtině. Poplatky činí 0,2 procenta z uskutečněné transakce (min. 2 dolary u akcií a 5 eur u ETF). Hodnota akcií a ETF v nabídce kolísá v závislosti na výkyvech trhu, návratnost investovaných prostředků není garantována. Služba se hodí pro klienty, kteří už mají s investicemi zkušenosti, investují samostatně a ví o rizicích, které přináší.

Leasingová společnost Arval přišla na tuzemský trh s tzv. Arval Flex neboli Operákem na zkoušku, kterým míří nejen na firmy, ale také na živnostníky a domácnosti. Zahrnuje v sdobě pravidelné servisní prohlídky, pojištění, asistenční služby, výměnu a uskladnění pneumatik nebo pořízení dálniční známky. Smlouvu bude možné ukončit již po dvou měsících. Akci se zatím týká jen nových vozidel.

Česká spořitelna uvedla, připravila pro mladé klienty do 14 let (včetně) nový vzhled mobilního bankovnictví George. Jeho jednodušším a hravějším pojetím je chce vést k větší samostatnosti a učit je hospodařit s penězi. V současnosti George aktivně využívá již téměř 35 tisíc mladých klientů, kterým ještě nebylo 15 let. Nový design aplikace George se dětem automaticky změnil od 4. června.

ČSOB Penzijní společnost připomněla změny, které se vztahující ke spoření na penzi a které vejdou v platnost začátkem července. Maximální státní příspěvek se zvyšuje z 230 korun na 340, ale zároveň s tím se zvyšuje i částka, kterou je třeba měsíčně spořit, a to z tisíce korun na 1 700 Kč. Zároveň se mění minimální příspěvek, který zajišťuje příspěvek od státu, z 300 na 500 korun měsíčně.

Partners Banka se tento týden pochlubila, po třech měsících od svého spuštění má 50 tisíc klientů, kteří si u ní uložili už téměř 19 miliard korun. Denně banka otevře 300 až 400 účtů, na kterých svým novým majitelům nabízí aktuálně jednu z nejlepších sazeb spořicích účtů na trhu. Dětských účtů, které je možné od začátku června sjednat i on-line, bylo doposud otevřeno téměř 1 700.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB