Druhá vlna pandemie zvýší příjmové a majetkové nerovnosti

Názor
Sílící druhá vlna pandemie a reálně hrozící uzavření české ekonomiky (lockdown) „à la Izrael“ nevěští nic dobrého. Delší působení pandemie se výrazněji a trvaleji zakousne do příjmů domácností, a to zejména těch nízkopříjmových.
Druhá vlna pandemie zvýší příjmové a majetkové nerovnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Doposud pandemie na českém trhu práce nenatropila výraznější „nevratné“ škody. Nezaměstnanost sice vzrostla během posledního roku z 2,6 procenta na 3,8 %, nezaměstnaných je však stále méně než v předvečer velké finanční krize v roce 2007, kdy český pracovní trh vřel jako dobře natlakovaný papiňák.

A neobsazených pracovních míst je při porovnání s rokem 2007 stále více než dvojnásobek. Navíc oproti řadě jiných evropských zemí v Česku nedošlo ani k výraznějšímu poklesu ekonomické participace – tj. nárůstu „rezignovaných“, kteří již práci nehledají, a nejsou tím pádem do statistik nezaměstnanosti započítáváni.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti nepřestává udivovat

Relativní odolnost českého trhu práce je dána zejména předkrizovými poměry – česká nezaměstnanost byla dlouhodobě nejnižší v celé Evropě a nedostatek jakýchkoliv pracovníků byl výrazným mantinelem dalšího rozvoje pro naprostou většinu domácích firem. I proto při startu pandemie více, než například v Itálii nebo Francii, české firmy váhaly s propouštěním zaměstnanců.

Svoji roli sehrála bezesporu mimořádná pomoc státu v první vlně a také víra, že vše v „dohledné době“ bude za námi. S druhou vlnou se poměry mění – konec pandemie reálně nevidíme a nejistota ohledně poptávky a vývoje ekonomiky v příštím roce zůstává extrémní, zatímco řada mimořádných opatření jednoduše vyprchá.

Dojde tak na trvalé ztráty pracovních míst, které postihnou pravděpodobně nižší příjmové skupiny z nejvíce postižených sektorů, jako jsou pohostinství, hoteliérství nebo maloobchod. Současně s tím se také může výrazněji zhoršit pozice pro mladší ročníky s nízkou pracovní zkušeností.

PSALI JSME:
Vzhledem k propadu ekonomiky je nezaměstnanost extrémně nízká

Bohatší střední třída je naopak díky jednoduššímu přechodu do režimu „home office“ a vyššímu sociálním a finančnímu kapitálu připravena poprat se s následky pandemie o poznání lépe. Navíc akumulovaný majetek díky extrémní globální měnové expanzi a super nízkým reálným úrokům bude pravděpodobně dál nabývat na hodnotě.

To vše jenom zvýší příjmovou a majetkovou nerovnost v Česku. Tomu se možná nedá úplně zabránit. Vláda by to však při návrhu podpůrných opatření měla brát v potaz a do budoucna myslet zejména na ty nejvíce ohrožené.

Autor je hlavní ekonom Patria Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Strašák jménem nezaměstnanost. Tzv. bílé límečky si nemohou být ničím jisté

×
  1. To je taky důvod proč byl vyroben Covid19 uměle v laboratoři. Tykový vir dokáže vyrobit jen špičková laboratoř a stojí to hodně peněz. Nejbohatším lidem světa se to přesto vyplatí.Chce to celosvětovou revoluci a boháče pořádně zdanit aby všechno bohatství zůstalo státu a ten mohl opravit silnice,vybudovat nemocnice a školy…..

    • Tedy soudruhu,co váš psychický stav,nelepší se to,že? Chtělo by to hospitalizaci na klinice,pro zvlášť těžké případy !!!

  2. Vždyť o to přece šlo. Proto byl Covid 19 laboratorně vyvinut a dán do provozu. Investice se tentokrát boháčům minimálně stonásobila…..

    • Tatiano – bohužel, Petr to nepochopí nikdy, a snažit se mu to rozmluvit, by bylo stejné, jako se mu pokoušet vysvětlit že země je opravdu kulatá.

  3. že je hodně pracovních mist protože nejsou tady polaci , z Ukrajiny a další lidi s jiných zemi .Samozřejmě jde u peníze a moc ,ale ta se muže jednou vymknout a máme tu Islam viz Francie tam se to už pomalu vymyká Nikdo si neuvědomuje že máme tu plno bojovníku s islámské armády a ty jen čekají a jestli tady někdo bude mluvit že je to nesmysl tak at se občas podívá jaký uprchlici sem utíkaly značkové oblečeni IPhony a pod

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Práce na dohodu je výhodnější než loni

Přijít o dobrého pracovníka? To většina firem vidí až jako poslední řešení, proto se snaží hledat nouzové řešení v podobě zkrácených úvazků, sdílených pozic a v neposlední řadě i větším využití dohod o provedení …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru