Druhá vlna pandemie zvýší příjmové a majetkové nerovnosti

Názor
Sílící druhá vlna pandemie a reálně hrozící uzavření české ekonomiky (lockdown) „à la Izrael“ nevěští nic dobrého. Delší působení pandemie se výrazněji a trvaleji zakousne do příjmů domácností, a to zejména těch nízkopříjmových.
Druhá vlna pandemie zvýší příjmové a majetkové nerovnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Doposud pandemie na českém trhu práce nenatropila výraznější „nevratné“ škody. Nezaměstnanost sice vzrostla během posledního roku z 2,6 procenta na 3,8 %, nezaměstnaných je však stále méně než v předvečer velké finanční krize v roce 2007, kdy český pracovní trh vřel jako dobře natlakovaný papiňák.

A neobsazených pracovních míst je při porovnání s rokem 2007 stále více než dvojnásobek. Navíc oproti řadě jiných evropských zemí v Česku nedošlo ani k výraznějšímu poklesu ekonomické participace – tj. nárůstu „rezignovaných“, kteří již práci nehledají, a nejsou tím pádem do statistik nezaměstnanosti započítáváni.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti nepřestává udivovat

Relativní odolnost českého trhu práce je dána zejména předkrizovými poměry – česká nezaměstnanost byla dlouhodobě nejnižší v celé Evropě a nedostatek jakýchkoliv pracovníků byl výrazným mantinelem dalšího rozvoje pro naprostou většinu domácích firem. I proto při startu pandemie více, než například v Itálii nebo Francii, české firmy váhaly s propouštěním zaměstnanců.

Svoji roli sehrála bezesporu mimořádná pomoc státu v první vlně a také víra, že vše v „dohledné době“ bude za námi. S druhou vlnou se poměry mění – konec pandemie reálně nevidíme a nejistota ohledně poptávky a vývoje ekonomiky v příštím roce zůstává extrémní, zatímco řada mimořádných opatření jednoduše vyprchá.

Dojde tak na trvalé ztráty pracovních míst, které postihnou pravděpodobně nižší příjmové skupiny z nejvíce postižených sektorů, jako jsou pohostinství, hoteliérství nebo maloobchod. Současně s tím se také může výrazněji zhoršit pozice pro mladší ročníky s nízkou pracovní zkušeností.

PSALI JSME:
Vzhledem k propadu ekonomiky je nezaměstnanost extrémně nízká

Bohatší střední třída je naopak díky jednoduššímu přechodu do režimu „home office“ a vyššímu sociálním a finančnímu kapitálu připravena poprat se s následky pandemie o poznání lépe. Navíc akumulovaný majetek díky extrémní globální měnové expanzi a super nízkým reálným úrokům bude pravděpodobně dál nabývat na hodnotě.

To vše jenom zvýší příjmovou a majetkovou nerovnost v Česku. Tomu se možná nedá úplně zabránit. Vláda by to však při návrhu podpůrných opatření měla brát v potaz a do budoucna myslet zejména na ty nejvíce ohrožené.

Autor je hlavní ekonom Patria Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Strašák jménem nezaměstnanost. Tzv. bílé límečky si nemohou být ničím jisté

Zavřít reklamu ×
  1. To je taky důvod proč byl vyroben Covid19 uměle v laboratoři. Tykový vir dokáže vyrobit jen špičková laboratoř a stojí to hodně peněz. Nejbohatším lidem světa se to přesto vyplatí.Chce to celosvětovou revoluci a boháče pořádně zdanit aby všechno bohatství zůstalo státu a ten mohl opravit silnice,vybudovat nemocnice a školy…..

    • Tedy soudruhu,co váš psychický stav,nelepší se to,že? Chtělo by to hospitalizaci na klinice,pro zvlášť těžké případy !!!

  2. Vždyť o to přece šlo. Proto byl Covid 19 laboratorně vyvinut a dán do provozu. Investice se tentokrát boháčům minimálně stonásobila…..

    • Tatiano – bohužel, Petr to nepochopí nikdy, a snažit se mu to rozmluvit, by bylo stejné, jako se mu pokoušet vysvětlit že země je opravdu kulatá.

  3. že je hodně pracovních mist protože nejsou tady polaci , z Ukrajiny a další lidi s jiných zemi .Samozřejmě jde u peníze a moc ,ale ta se muže jednou vymknout a máme tu Islam viz Francie tam se to už pomalu vymyká Nikdo si neuvědomuje že máme tu plno bojovníku s islámské armády a ty jen čekají a jestli tady někdo bude mluvit že je to nesmysl tak at se občas podívá jaký uprchlici sem utíkaly značkové oblečeni IPhony a pod

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.