Dubnová data z reálné ekonomiky zklamala

Analýza
Výsledek průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví v dubnu výrazně zaostal za tržními očekáváními. Na datech byl patrný vliv vysokých cen dovážených surovin i pokračující problémy se subdodávkami. Meziměsíčně byl nižší i objem nových objednávek.
Vyhlídky českého průmyslu pro celý letošní rok nejsou nikterak růžové. Průmyslová produkce letos podle ekonomů Komerční banky poklesne. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nedařilo se ani stavebnictví, kde meziměsíčně výrazně propadla především složka inženýrského stavitelství. Otázkou je, zda výstup sektorů již nezačne být limitován nejen chybějícími vstupy či jejich vysokými cenami, ale i klesající poptávkou. Ta již začíná narážet na svou kapacitu vysoké ceny absorbovat.

V průmyslovém sektoru zklamala nejenom data za duben, k horšímu byla revidována čísla i za předchozí měsíc. Dubnový meziměsíční pokles o 0,8 procenta znamená, že meziroční dynamika spadla z -1,4 procenta v březnu na -6,4 procenta. Roli sehrál fakt jednoho pracovního dne méně v letošním dubnu oproti loňsku. Po očištění o kalendářní efekty tak meziroční dubnový pokles činil -3,8 procenta.

Z hlediska struktury se nedařilo zejména automobilovému průmyslu, kde se potíže s dodávkami projevují nejvíce. Výroba motorových vozidel tak spadla po očištění o kalendářní dny o 15,7 procenta meziročně, výroba ostatních dopravních prostředků pak dokonce meziročně o 28,2 procenta.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl se v dubnu propadl

Zpracovávatelský průmysl jako celek je níže o čtyři procenta. Jsou ale i odvětví, která rostou, jako například oděvní a potravinářský průmysl, výroba nápojů, papírenský, kovodělný či strojírenský průmysl.

Nepotěšil ani vývoj nových zakázek. Ty v dubnu klesly o 2,2 procenta meziměsíčně po sezónním očištění. S výjimkou chemického a strojírenského průmyslu klesly objednávky ve všech sledovaných odvětvích.

Nedařilo se ani zahraničnímu obchodu. Ten v dubnu překvapil deficitem 28,4 miliardy korun, když trh čekal zhruba polovinu. Na výsledku se negativně podepsaly vysoké ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit.

PSALI JSME:
Putin drtí český průmysl i zahraniční obchod, jeho schodek je nečekaně velký

Deficit v této kategorii byl tak meziročně o 24,5 miliardy korun hlubší. Vymazal tak téměř celý přebytek obchodu s motorovými vozidly, který byl navíc o 11,4 miliardy korun meziročně nižší.

Meziměsíčně se po sezónním očištění vývoz zvýšil o 1,3 procenta, dovoz o 5,3 procenta. Zatímco za první čtyři měsíce loňského roku dosáhla bilance zahraničního obchodu přebytku 81,9 miliardy korun, v letošním roce to byl naopak deficit 37,9 miliardy korun. Za celý letošní rok tak bilance skončí také s vysokou pravděpodobností v červených číslech.

Ve stavebnictví v dubnu pokračoval negativní vývoj. Tamní produkce v souhrnu klesla meziměsíčně o 1,9 procenta po předchozím poklesu o 2,4 procenta. Zatímco na přelomu loňského a letošního roku stavebnictví zaznamenalo poměrně silné oživení, nyní už se nachází opět v poklesu. K prohloubení meziměsíčního poklesu došlo v inženýrském stavitelství, a to z  2,4 procenta v březnu na dubnových -7,7 procenta.

PSALI JSME:
Na tuzemský průmysl dopadají komplikace v zásobování a válka na Ukrajině

V pozemním stavitelství produkce po předchozím poklesu meziměsíčně vzrostla, avšak pouze o skromných 0,7 procenta. V dubnu se navíc poměrně výrazně snížil počet vydaných stavebních povolení (meziměsíčně o 9,2 %). Meziroční růst celkové stavební produkce o čtyři procenta souvisel s nízkou srovnávací základnou loňského roku.

Vyhlídky pro celý letošní rok tak nejsou nikterak růžové. Průmyslová produkce letos podle nás poklesne, když naše dubnová prognóza počítá s celoročním snížením reálné průmyslové výroby zhruba o procento. Za první čtyři měsíce činilo meziroční snížení 1,3 procenta, přičemž ani pro další měsíce nebudou průmyslníkům nahrávat přetrvávající potíže v subdodávkách a zdražující se komponenty pro výrobu včetně energií.

Postupně se ale bude z meziročního pohledu snižovat statistická základna. Nesnadná situace v českém průmyslu spolu s vysokými cenami energií plus snahou se energetickými surovinami předzásobit uvrhnou do červených čísel i zahraniční obchod. Otazníky visí i nad českým stavitelstvím, kde by rostoucí ceny vstupů i hypoték mohly již začít limitovat poptávku po stavebních pracích.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pádivá inflace a drahé hypotéky mohou odrazovat od výstavby nových projektů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.